Mariborski mestni svet se je z včerjašnjo sejo aktivno vključil v iskanje rešitve za obstoj Športnega centra (ŠC) Pohorje. Župan Andrej Fištravec jih je seznanil, da so Družbi za upravljanje terjatev (DUTB) poslali deset milijonov evrov vredno nezavezujočo ponudbo za odkup celotnega podjetja skupaj s terjatvami do vseh družb v okviru skupine.
Gre za dobrih 97 odstotkov lastništva tega pomembnega, a umirajočega mariborskega turističnega podjetja, ki upravlja tako s hoteli kot z žičniškimi napravami na Pohorju, medtem ko je preostali delež po lanski konverziji terjatev v rokah Mariborskega vodovoda.
Fištravec je pri tem opozoril, da je vsakršna rešitev za mestno občino boljša od stečaja, ki se v nasprotnem primeru obeta podjetju, ki nekaj več kot sto zaposlenim še ni izplačalo marčevske plače.
V tem primeru bi namreč po njegovem mestna občina morala vrniti šest milijonov evrov nepovratnih sredstev za gradnjo nove gondole leta 2009, še dodatnih 12 milijonov pa bi jih stal podpis aneksa k koncesijski pogodbi nekdanjega župana Franca Kanglerja, po katerem občina v primeru stečaja prevzame dolgove podjetja.
Direktor mestne uprave Marko Žula je pozneje sicer predstavil nekaj nižje številke, po katerih bi Mestno občino Maribor (MOM) stečaj ŠC Pohorje še vedno stal vsaj 13 milijonov evrov. Prokurist podjetja Stane Brglez pa je Fištravca popravil tudi v tem, da naj Kangler z aneksom ne bi oškodoval občine, saj bi takšna obveznost na njo padla v vsakem primeru v skladu z zakonom o žičničarstvu.
10 milijonov evrov je ocena "čez palec"
Županov svetovalec Marko Kovačič je pojasnil, zakaj so ponudili deset milijonov evrov, in zatrdil, da gre sicer res za oceno čez palec, a da gre za ponudbo na varni strani. Prvič zato, ker bi bila v primeru stečaja za MOM bremena višja, drugič pa, ker je celotno premoženje ŠC Pohorje precej višje. Da se pri tem zavarujejo, so k ponudbi dodali zahtevo, da mora biti podjetje čisto bremen na svojem premičnem in nepremičnem premoženju ter dobaviteljev, je dodal Kovačič.
Kot je še pojasnil, je plačilni pogoj za odkup plačilo v desetih letih z desetimi enakimi obroki s fiksno petodstotno obrestno mero. Ponudba je za zdaj nezavezujoča, saj jo bo moral potrditi še mestni svet, za zadolžitev MOM pa bo treba pridobiti še soglasje ministrstva za finance.
Prokurist Brglez je svetnikom pojasnil, da so banke pred letom dni ugotovile, da je družba zrela za stečaj, a to ne bi bilo smotrno, saj bi bilo premoženje v tem primeru veliko težje prodajati. Zato je bilo bolje pristopiti k aktivnemu reševanju. Prisilna poravnava je bila izglasovana, a jih je letošnja zima povsem uničila, tako da družba zavez iz načrta prestrukturiranja ne more uresničiti.
Banke so medtem terjatve prenesle na DUTB, ki so jo pozvali k dokapitalizaciji, a so tam takšen predlog zavrnili. To naj bi bil po njihovem problem regije in ne njih. Brglez je še opozoril, da bo vodstvo podjetja po zakonu primorano predlagati stečaj, če ne bo ustrezne rešitve.
Direktor Srečko Viler, ki je v podjetju že od začetka, se je za razpravo odločil šele na poziv nekaterih svetnikov. Povedal je, da se sam ne ubada s preteklostjo, pač pa se že zadnja tri let ubada predvsem z iskanjem rešitve, da bi podjetje spet spravili v normalne tirnice. Letošnja zima jim je načrte skoraj povsem podrla, zato si sami ne morejo več pomagati.
Kar nekaj svetniških skupin je bilo danes razočaranih, saj pred sejo niso prejele nobenega gradiva, pa tudi na sami seji jim dejansko finančno stanje podjetja ni bilo predstavljeno.
Kljub temu so podprli vse tri predlagane sklepe, to je, da soglašajo z nezavezujočo ponudbo ter pooblaščajo župana za pogajanja, celotno mestno upravo in javna podjetja pa, da se aktivno vključijo v reševanje razmer v podjetju. Če bodo pogajanja uspešna, bo končno odločitev o nakupu sprejel mestni svet.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.