K skupni letni rasti cen so višje cene hrane in brezalkoholnih pijač prispevale 0,7 odstotne točke, pri tem pa so izstopale višje cene sadja in zelenjave (za 12,6 oz. 10,4 odstotka) ter mesa (za 5,2 odstotka). Za desetino višje cene gostinskih storitev so k letni inflaciji prispevale pol odstotne točke, za 14,1 odstotka višje cene tobačnih izdelkov pa še 0,4 odstotne točke. Električna energija se je podražila za 11,9 odstotka, kar je k letni inflaciji prispevalo dodatne 0,4 odstotne točke.
Na letni ravni so med podražitvami izstopale še višje cene zdravstvenega zavarovanja (za 11,1 odstotka), drugih storitev v prevozu (za 8,7 odstotka), socialnega varstva (za 5,1 odstotka), goriv in maziv (za 4,4 odstotka), alkoholnih pijač (za 3,9 odstotka), osebnih predmetov (za 3,9 odstotka) in komunalnih
storitev (za 3,8 odstotka).
Še višjo rast cen življenjskih potrebščin so marca zavirale nižje cene osebnih avtomobilov (za 4,8 odstotka), telefonskih storitev aparatov (za 3,3 odstotka) in plina (za 9,8 odstotka). V enem letu so se opazneje pocenili še bolnišnične storitve (za 6,3 odstotka), prevozne storitve (za šest odstotkov) ter storitve za rekreacijo in kulturo (za 5,5 odstotka).
Storitve so se v enem letu podražile za 2,1 odstotka, blago pa za 1,9 odstotka.
Povprečna 12-mesečna rast cen je marca ostala na ravni preteklih mesecev, to je pri 2,6 odstotka, potem ko je bila v enakem obdobju lani dvoodstotna.
Letna rast cen 2,2-odstotna
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavi rasti cen v EU, je bila marca v Sloveniji 2,2-odstotna (lani 2,4-odstotna), povprečna 12-mesečna rast cen pa 2,8-odstotna (lani 2,1-odstotna).
Inflacija na mesečni ravni je bila marca z 0,3 odstotka precej nižja kot v prejšnjih letih, zaviralo pa so jo cene naftnih derivatov, ki so se letos prvič znižale. Kot ugotavljajo statistiki, se cene v skupini obleka in obutev letos ob prehodu na pomladno-poletno kolekcijo niso dvignile toliko kot v preteklih letih. Oblačila so bila za 8,7 odstotka dražja kot februarja. K mesečni rasti cen so opazneje doprinesle še višje cene kruha in izdelkov iz žit (za 1,9 odstotka) ter opreme za šport (za 15,5 odstotka).
GZS: V letu 2014 stagnacija
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ocenjuje, da je za leto 2014 glede na trenutne razmere možna le manjša, to je 0,1-odstotna oživitev gospodarske rasti, torej stagnacija. V GZS pravijo, da se še naprej soočamo z zadržanimi poslovnimi pričakovanji, omejenim dostopom do finančnih virov, posledično z zelo nizko investicijsko aktivnostjo in vse nižjo zasebno porabo. "Pravih dolgoročnih strategij in pravih rešitev za izhod iz krize pa ni. Ukrepi so prepočasni, preveč ohlapni in neceloviti," menijo v GZS.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.