Kot so danes pojasnili Zavodu RS za zaposlovanje, so marca zabeležili znatnejše znižanje brezposelnosti, saj se je prijavljanje novih brezposelnih oseb umirilo, hkrati pa se je okrepilo zaposlovanje.
Marca se je na zavodu na novo prijavilo 7.372 brezposelnih oseb, kar je 7,5 odstotka manj kot februarja in 4,3 odstotka manj kot marca 2013. Med novoprijavljenimi je bilo 1.153 iskalcev prve zaposlitve, 1.536 trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 3.549 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas.
Od 10.406 brezposelnih oseb, ki jih je zavod marca odjavil iz evidence, se je zaposlilo oz. samozaposlilo 8.500 oseb.
Državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dejan Levanič je poudaril, da je rezultat optimističen, a težave še niso rešene. Prepričan je, da aktivna politika zaposlovanja, ki jo je oblikovalo ministrstvo za delo, daje rezultate, zato je napovedal, da bodo z ukrepi nadaljevali.
Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) pa je sredi marca napovedal, da izboljšanja položaja na trgu dela letos še ne gre pričakovati, da pa bo poslabšanje milejše kot lani.
Število brezposelnih najbolj upadlo v v Murski Soboti
Marca se je v mesečni primerjavi brezposelnost znižala v vseh območnih službah zavoda. Število brezposelnih oseb je najbolj upadlo v območnih službah Murska Sobota (-6,1 odstotka), Sevnica (-4,5 odstotka), Ptuj (-3,2 odstotka), Maribor (-tri odstotke), Novo mesto (-2,7 odstotka), Velenje (-2,6 odstotka) in Kranj (-2,6 odstotka). V preostalih območnih službah se je brezposelnost skrčila manj kot na ravni države, na kateri je bil upad 2,3-odstoten.
V letni primerjavi je bilo manj brezposelnih v območnih službah Ptuj (-5,9 odstotka), Velenje (-štiri odstotke) in Murska Sobota (-1,1 odstotka). V vseh ostalih območnih službah so bile razmere slabše kot pred letom dni. Območni službi z največjim medletnim porastom brezposelnosti sta Koper (+10,3 odstotka), in Trbovlje (+10,3 odstotka).
Zmanjšal se je delež brezposelnih med 30 in 39 ter 40 in 49 let
Številčnejše zaposlovanje v marcu je sicer vplivalo tudi na strukturo brezposelnosti. Marca so se v primerjavi s februarjem zmanjšali deleži brezposelnih oseb v starosti od 30 do 39 let in od 40 do 49 let, delež brezposelnih moških, delež brezposelnih oseb z osnovnošolsko izobrazbo ter s poklicno izobrazbo.
Delež mladih v starosti do 29 let je ostal nespremenjen, čeprav se je delež iskalcev prve zaposlitve še povečal. Povečevati se je pričel tudi delež starih 50 let ali več, poleg tega pa tudi delež dolgotrajno brezposelnih oseb.
Primerjava s strukturo v lanskem marcu kaže, da letos med brezposelnimi večje deleže predstavljajo ženske, brezposelni v starosti od 15 do 29 let in od 30 do 39 let, iskalci prve zaposlitve, dolgotrajno brezposelni, brezposelni s srednjo strokovno in splošno izobrazbo ter brezposelni s terciarno izobrazbo.
Letos 4,1 odstotka več prijavljenih brezposelnih kot lani
V prvem trimesečju letošnjega leta je bilo na zavodu za zaposlovanje v povprečju prijavljenih 128.779 brezposelnih oseb, kar je 4,1 odstotka več kot v primerljivem obdobju leta 2013.
V letošnjih prvih treh mesecih se je na zavodu na novo prijavilo 30.160 brezposelnih oseb, kar je 2,4 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Največ oseb se je prijavilo, ker so izgubile zaposlitev za določen čas (16.504), prijavilo se je še 4.225 iskalcev prve zaposlitve in 5.775 trajno presežnih delavcev oz. stečajnikov.
V prvem četrtletju se je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem prijavilo za 13,8 odstotka več iskalcev prve zaposlitve, brezposelnih po izteku zaposlitev za določen čas se je prijavilo za 5,4 odstotka manj, trajno presežnih delavcev in stečajnikov pa za 4,6 odstotka manj.
Iz evidence se je med januarjem in marcem odjavilo 27.445 brezposelnih oseb, od tega 20.684 zaradi zaposlitve, kar je 20,5 odstotka več kot v primerljivem obdobju leta 2013.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.