Temnopolti in Latinoameričani niso bolj nagnjeni k tožarjenju, kot bi lahko kdo sklepal iz statistike, ampak so izpostavljeni pojavu policijskega rasizma, ki je v nekaterih predelih ZDA postal institucionaliziran. Glede na to, da statistika dokazuje, da so določena kriminalna dejanja med temnopoltimi in Latinoameričani precej bolj prisotna kot med belci, je policija uvedla tako imenovano "rasno profiliranje", kar pomeni uvajanje postopka proti osebam na osnovi njihove rase. Gre predvsem za postopek pri kontroli prometa, saj bo policist pri naključnem iskanju mamil, orožja, ali drugih prepovedanih sredstev, veliko prej zaustavil avtomobil, v katerem je temnopolti voznik, kot pa tistega, v katerem je belec.
Država New Jersey nosi neslaven naslov prvaka v rasnem profiliranju, kjer je zadeva po vsej verjetnosti sistematizirana oziroma ukazana od vrha, čeprav preiskava o tem še poteka. Državno sodišče v New Jerseyju je že leta 1996 ugotovilo, da problem obstaja, vendar je vlada guvernerke Christie Todd Whitman, sedanje direktorice Agencije za varstvo okolja v administraciji Georga Busha, držala glavo v pesku. Temnopolte pa je lani razbesnela fotografija, na kateri guvernerka z nasmeškom pretipava temnopoltega voznika, poleg nje pa stojijo državni policisti, katerih uniforme spominjajo na nemško verzijo iz druge svetovne vojne. Whitmanova se je za dogodek, uradno ogled policijskega dela, opravičila, kar pa ni zaustavilo kritikov. Njen pomočnik Peter Verniero je leta 1997 dobil okrožnico, ki je kazala, da policija na cesti New Jersey Turnpike, glavni prometni žili območja na meji z New Yorkom, zaustavlja predvsem temnopolte voznike. Tudi to ni pomagalo, dokler niso sodu izbili dna neizzvani
streli policijske patrulje na trojico temnopoltih leta 1998. Prenapeti policisti so sklenili, da jih hoče trojica napasti in so avtomobil prerešetali, kasnejša preiskava pa je pokazala, da je bila uporabe sile povsem nepotrebna, prestreljena trojica, pa se je pred kratkim veselila mastnega odškodninskega čeka od države New Jersey.
Rasno profiliranje je postalo del predsedniške kampanje leta 2000, pri čemer je Al Gore v demokratskih primarnih volitvah uspešno izrabil dejstvo, da je njegov protikandidat Bill Bradley iz države New Jersey. Tudi George Bush, ki je na volitvah dobil le 10 odstotkov glasov temnopoltih volilcev, je obljubil, da bo tej policijski praksi naredil konec. Obljubo je potrdil med proračunskim govorom v kongresu 27. februarja. Pravosodni minister John Ashcroft je dobil nalogo, da zadevo pregleda in predlaga rešitve. Ashcroft je kongres že zaprosil za odobritev izdelave poglobljene študije, na podlagi katere bi se potem odločali. Na vprašanja, zakaj ne uporabi že doslej izdelanih študij, Ashcroft neprepričljivo odgovarja, da bi se rad najprej dogovoril s kongresom o novi študiji.
Statistično poročilo pravosodnega ministrstva sicer navaja le številke, ne ugotavlja pa povezav. V zaključku poročila namreč piše, da ni dokazov o rasnem profiliranju, ker vanj niso vključeni podatki in primerjave o tem, ali so temnopolti vozniki v večjem številu kršitelji prometnih predpisov kot beli. Poročilo je bilo napisano na podlagi raziskave v katero je bilo vključenih preko 80.000 oseb. Glede na raziskavo je imelo leta 1999 srečanje s policijo 21 odstotkov Američanov, pri čemer je bila le proti odstotku teh uporabljena sila. Okrog 40 odstotkov od tega odstotka, pa je priznalo, da je storilo nekaj, kar je policiste izzvalo. Policija je leta 1999 zaustavila 12 odstotkov temnopoltih voznikov, 10,4 odstotka belih voznikov in 8,8 odstotka Latinoameričanov. Glede na dejstvo, da beli vozniki predstavljajo ogromno večino vseh ameriških voznikov, ni potrebno imeti doktorata iz matematike ali izdelati nove študije, da se ugotovi nesorazmerje.