Zgodba dveletne Gaje Ivančič, ki zaradi cerebralne paralize ne more samostojno stati oziroma hoditi, je ganila Slovence. Mnogi so pokazali svojo dobroto in v kratkem času nabrali več kot 54.000 evrov za operacijo v ZDA. Tja bo odpotovala 22. avgusta letos, a to žal ne bo edini strošek, ki ga bo zdravljenje zahtevalo. Po priporočilih zdravnikov in terapevtov bo morala družina, ki se z majhnimi prihodki s težavo prebija skozi vsak mesec, Gajino sobo preuredili tako, da bo imela tudi doma redna razgibavanja in telovadbo. Priskrbeti ji bodo morali kar nekaj pripomočkov in telovadnih orodij, ki pa niso poceni. Poleg tega bodo morali nadaljevati rehabilitacijo in intenzivno fizioterapijo, po približno šestih mesecih pa bo sledil obvezen pregled v Ameriki, kjer bodo dana nadaljnja navodila za njeno zdravljenje.
Dražba slik za pomoč Gaji
Pomoč so pred odhodom v ZDA napovedali tudi slikarji tetraplegiki in akademski slikarji. Ti v sklopu akcije "Za Gajine korake" organizirajo dražbo slik, ki bo potekala 17. avgusta ob 20. uri v Kobaridu. Na dražbi bo na voljo približno 24 likovnih del, ki jih bodo prispevali slikarji z usti Silvo Mehle, Vojko Gasperut Gašper, Roman Gruntar in Martina Pavlovič – Tina. Poleg njih bodo naprodaj tudi dela Mire Ličen, Veljka Tomana, Ljuba Radovca, Jožeta Ciuhe, Sergiija Paprotskyja, Vinka Tuška, Ljudmile Vasilieve, Jožefa Vrščaja, Catherine Zavodnik, Jurija Zibelberga in Vinka Železnikarja.
Vsi, ki bi radi pomagali Gaji in se udeležili dražbe ali oddali ponudbo, naj kontaktirajo organizatorja Bojana Novaka na telefonsko številko 041 864 329 ali pošljejo elektronsko pošto na galerija2@siol.net. Posredovali vam bodo vse potrebne podatke in materiale za dražbo.
Kakšna je Gajina zgodba?
Gaja se je rodila s 33 tedni in je imela zaradi nedonošenosti ob rojstvu kar nekaj težav. Ena od njih je bila tudi dihalna stiska, zaradi katere možgani niso dobili dovolj kisika, to pa je privedlo do trajnih, nepopravljivih možganskih okvar. Žal so zdravniki diagnozo postavili šele pred kratkim in tako zamudili dve najpomembnejši leti, ko bi se dalo z vajami zanjo narediti največ. Gaja je ves čas gibalno močno zaostajala za vrstniki, fizioterapije pa niso pomagale. Družina se je odločila, da bo stvar vzela v svoje roke. Trikrat tedensko so ji priskrbeli zasebne ure fizioterapije in druge tretmaje, a to je pripomoglo le k vzdrževanju trenutnega stanja.
"Kot vsi starši tudi midva želiva za najino hčerko najboljše. V našem primeru je to najboljše, da bi Gaja shodila, da bi se lahko neovirano igrala s sovrstniki in da bi v življenju lahko počela vse, kar se drugim zdi samoumevno. Ker na tej njeni poti največjo oviro predstavlja denar, se na vas obračamo s prošnjo za pomoč in vsak še tako majhen prispevek bo več kot dobrodošel," pravijo Gajini starši, ki se zahvaljujejo za vsako donacijo, ki bo Gaji pomagala k prvim samostojnim korakom.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.