Medtem, ko je Makedonija zjutraj znova odprla mejo s Kosovom, se v Skopju nadaljujejo pogajanja med predstavniki albanskih in makedonskih parlamentarnih strank za rešitev krize v državi. Makedonska vojska je sporočila, da je sinoči v bližini Tetova streljala na gverilca in ga ranila, albanska stran pa vojsko obtožuje, da je streljala na 16 letnega dečka in ga huje ranila.
Makedonske oblasti so znova odprle mejo proti Kosovu za ves promet, po tem ko so pred tremi tedni zaradi spopadov z albanskimi uporniki zaprle mejna prehoda Jažince in Blace. V Skopju sta visoka predstavnika Evropske unije Javier Solana in Chris Patten podprla začetek pogajanj med predstavniki makedonskih in albanskih političnih strank.
Voditelj kosovskih Albancev Ibrahim Rugova se je danes prvič zavzel za pogajanja z oboroženimi Albanci v Makedoniji. Mednarodno skupnost je pozval, naj pomaga pri iskanju politične rešitve krize. "Stabilnost v Makedoniji je zelo pomembna. Potrebno je poiskati možnost za vključitev oboroženih skupin v pogajanja", je v Prištini še povedal Rugova. Makedonija in mednarodna skupnost sta doslej zavračali sodelovanje oboroženih skupin v pogajanjih.
V Skopju se je zbralo peščica protestnikov, ki nasprotuje pogajanjem z Albanci in obtožuje mednarodno skupnost za vmešavanje v notranje zadeve Makedonije. Makedonski predsednik Boris Trajkovski je izjavil, da dialog z Albanci nikoli ni bil prekinjen in izrazil pripravljenost za iskanje političnih rešitev.
Pogovore pa je bojkotirala albanska stranka demokratičnega razvoja, ki odkrito podpira oborožen boj na severu države. Ob meji s Kosovom pa so enote Nata odkrile še eno večje skladišče orožja albanskih skrajnežev.
Mednarodne mirovne sile na Kosovu (KFOR) so sinoči v kosovski vasi Krivenik odkrile novo skladišče orožja in vojaške opreme albanskih upornikov. Kot je danes v Prištini sporočil KFOR, so vojaki mednarodnih mirovnih sil skladišče odkrili južno od vasi, v njem pa so odkrili 32 protitankovskih minometov, 80 zabojev s strelivom, štiri šotore, 114 spalnih vreč in 114 odej. Odkriti material so že prepeljali v oporišče poljskih in ukrajinskih pripadnikov KFOR.
Zaradi umiritve razmer v Makedoniji pa se je na svoje domove na severu države danes vrnilo najmanj 2000 Makedoncev. Kot so sporočili z Visokega komisariata ZN za begunce v Ženevi, so se begunci vrnili domov predvsem iz okolice makedonske prestolnice, Albanije in Turčije. Medtem pa še niso zabeležili vračanja beguncev s sosednjega Kosova, kamor se je zateklo približno 8500 makedonskih Albancev, ki večinoma živijo pri svojih sorodnikih. Zaradi spopadov med albanskimi skrajneži in makedonskimi varnostnimi silami je domove na severu in zahodu Makedonije zapustilo približno 40.000 ljudi.
Grški premier Kostas Simitis in njegov bolgarski kolega Ivan Kostov sta se danes v Solunu strinjala, da je ključ do umiritve razmer v Makedoniji politično sodelovanje. KOt je Simitis dejal po enournem pogovoru s Kosotovom, da sta menila, da spremembe meja niso sprejemljive, prav tako pa je neustrezna uporaba nasilja. Grčija in Bolgarija sta pripravljeni zagotoviti svoj prispevek k političnem sodelovanju v Makedoniji.
Kostov pa je povedal, da Grčija in Bolgarija preučujeta, če bi se lahko mednarodne mirovne sile na Balkanu194160- gre za vojaško sodelovanje Albanije, Bolgarije Grčije, Italije, Makedonije, Romunije in Turčije194160- pridružile mirovnim silam KFOR na Kosovu, da bi pomagale pri varovanju severne makedonske meje. Dodal pa je, da bi bilo potrebno pri tem v vseh pogledih upoštevati resolucije ZN.
Makedonijo bo v četrtek obiskal britanski zunanji minister Robin Cook, ki bo pred tem jutri na obisku v ZRJ, je danes sporočilo britanske zunanje ministrstvo. V Beogradu se bo Cook pogovarjal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, v Skopju pa z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim.