Luksemburg, ki je znan po svojem zelo skrivnostnem bančnem sektorju, razmišlja, da bi v njem povečal transparentnost in tako omogočil učinkovitejši boj proti davčnim utajam v drugih državah, pravi finančni minister Luc Frieden.
Luksemburg velja za davčno oazo v središču Evrope, Frieden pa je dejal, da številne države pritiskajo na Luksemburg, naj objavi podatke o tem, kaj njihovi državljani počnejo s svojim denarjem v Luksemburgu. Ob tem je Frieden dejal, da Luksemburg ne nasprotuje več avtomatski izmenjavi podatkov o bančnih vlogah.
V petek je Nemčija s Švico podpisala dogovor, ki bo Berlinu omogočal, da bo tistim državljanom, ki v tujini skrivajo svoje premoženje, lahko stopil na prste.
Luksemburg ima le pol milijona prebivalcev, bančni sektor in druge finančne institucije pa razpolagajo s sredstvi, ki so 20-krat višja od bruto domačega proizvoda.
Pozivi k bolj transparentnemu bančništvu so v zadnjih letih v Evropi postali vse glasnejši, saj želijo številne vlade v času globalne recesije povečevati davke.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.