"Dovolj imamo plenjenja skupnega premoženja, očitno v državi nimamo več demokracije, imamo pa pluralizem oligarhij. Soočeni smo z mnoštvom plenilskih interesnih združb, ki izkoriščajo propadanje slovenskih političnih elit. To ni več demokracija, to je pingvinokracija," se glasijo očitki vstajnikov, ki pozivajo ljudi, da se v četrtek ob 17. uri zberejo na peti vseslovenski vstaji v Ljubljani.
Eden glavnih organizatorjev in predstavnik gibanja Vseslovenska ljudska vstaja Uroš Lubej pravi, da ni več močnega političnega branika pred plenjenjem, zato je prepričan, da je odgovornost za obrambo države padla na vse državljane. "Zahtevamo transparentno, nekoruptivno, neklientelistično in od ozkih političnih interesov neodvisno kadrovanje in upravljanje z državnim premoženjem," dodaja Lubej.
Na predstavitvi za sklic nove vstaje je sodeloval tudi nekdanji član nekdanje Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) Marko Golob, ki je tudi član Odbora za pravično in solidarno družbo. Opozoril je, da se politika glede državnega premoženja pogovarja le še o kadrovanju. "Ni več nobenih sestankov s firmami, edina tema je samo še kadrovanje," dodaja in pojasnjuje, da to ni nič novega, saj je enako počela tudi prejšnja vlada, vendar je pod prejšnjo vlado v "javnost pricurljalo bistveno manj".
Po drugi strani pa meni, da politika niti ne ve, kaj pomeni upravljanje javnega premoženja. Ob tem je omenil zunanjega ministra in predsednika stranke DeSUS Karla Erjavca. Ta je ob imenovanju Gašparja Gašparja Mišiča na položaj predsednika uprave Luke Koper dejal, da bo svojemu nadzorniku naročil, kako naj glasuje. "To pove, da ne razume slovenskih obvez iz mednarodne pogodbe z OECD, ne razume niti slovenskega zakona o gospodarskih družbah. Ta stvar je kazniva," je oster Golob.
Pri tem opozarja, da ključni ministri vlade, kot sta finančni minister Uroš Čufer ali minister za infrastrukturo in prostor Samo Omrzel, govorijo, da bodo prevzeli odgovornost za kadrovanje. "Gospodje moji, vi imate odgovornost za sektorske politike, za strateško smer teh podjetij, ne pa za kadrovanje nadzornikov. Ti ljudje sploh ne razumejo, za kaj gre," zaključuje Golob.
Vprašal se je tudi, ali je res rešitev v "totalni razprodaji" državnih podjetij. "Če naj tujci upravljajo naša podjetja, potem naj pa še državo," si je odgovoril in dodal, da bi bil to popoln poraz "neke nacionalne ideje".
Na koncu je Golob dejal, da si moramo prizadevati za stanje, v katerem se direktorji državnih podjetij ne bodo bali izidov volitev, temveč poslovnih izidov podjetij. "Ko bomo dosegli to, bo tudi upravljanje državnih podjetij na ravni, ki si jo želimo in ki jo potrebujemo," je dodal.
Andrej Rus je povedal, da smo priča sistemu javnega prilaščanja, ki je dejaven že 20 let. Vendar pa je danes družba postala dovolj zrela in je začela to močno zavračati. "Naša toleranca do tega je bila nekoč velika, zdaj pa je padla in se približuje ničli, in to je dobro," je dejal Rus.
Sam meni, da je normalno, da skuša vlada obdržati vpliv na družbe, ki so v državni lasti. "Narobe pa je, da imajo politične stranke vpliv na državna podjetja in da si politične stranke prilaščajo, kar ni njihovega," pa opozarja Rus. Pri tem dodaja, da je nekaj podobnega v svojih opozorilih vladi zapisal tudi OECD.
Stiske ljudi postajajo nevzdržne
Na predstavitvi nove vstaje je bil prisoten tudi predstavnik Društva pisateljev Slovenije Veno Taufer. "Plenjenje premoženja slovenske družbe in države se brezsramno nadaljuje pred očmi vseh državljanov. Lopovi obtožujejo lopove, da so lopovi. Stiske velike večine državljanov iz vseh interesnih skupin postajajo nevzdržne," je na kratko opisal stanje, v katerem se je znašla Slovenija.
Postavil je tudi pet zahtev vladi glede plenjenja družbenega premoženja. Tako zahtevajo, da vlada jasno izrazi stališče do sistemske in vsakršne korupcije ter objavi odločne ukrepe. Sprejeti morajo biti tudi ustrezni zakoni, ki bodo omogočili vračanje protipravno pridobljenega premoženja.
Izrazil je tudi podporo mariborskim tožilcem, ki se zavzemajo za ukinjanje zemljiškoknjižne hipoteke ter komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) v prizadevanjih za zakon, ki bo omogočil preglede premoženja tudi članom nadzornih odborov v vseh gospodarskih in finančnih institucijah v večinski lasti države. Taufer se zavzema tudi za ohranjanje kakovostnega javnega zdravstva.
Odgovorne vse stranke, ki so bile v 20 letih v parlamentu
Lara Valič iz Gibanja in stranke TRS je dejala, da so državo ukradle, zaplenile finančne, gospodarske in politične elite, ki so "mafijsko kadrovale, omogočile sistemsko korupcijo, sprejele zakone, s katerimi so omogočili nebrzdano plenjenje in nepošteno prilaščanje družbenega premoženja ter so indiferentni do demokratičnega odločanja". Ob tem dodaja, da so neposredno za to odgovorne vse stranke, ki so bile v zadnjih 20 letih s svojimi poslanci izvoljene v državni zbor, "saj strežejo zgolj interesu zasebnega kapitala, ki se neovirano prenaša tudi v davčne oaze".
Predstavnik Delavsko-punkerske univerze in Inštituta za delavske študije Luka Mesec pa pravi, da je Luka Koper edino slovensko pristanišče in zato tudi naravni monopol. Zato po njegovih besedah ne smemo dovoliti stekanja rente naravnega monopola v zasebne žepe, temveč mora pripadati širši skupnosti.
Poudarja tudi, da bi bila s privatizacijo Luke številna slovenska podjetja prepuščena samovolji privatnih lastnikov. Hkrati zavrača trditve, da bi s privatizacijo izginila tudi korupcija.
K protestom poziva tudi pisatelj Vlado Žabot. Kot je zapisal, nihče v Sloveniji več ne more reči, da ne vidi, kako se pleni. Zato je po njegovem ''čas, da bodisi na protestnem shodu bodisi ob oknih, z avtomobilsko hupo pred zgradbami vseh treh vej slovenske oblasti ali s stisnjeno pestjo izrazimo svoj državljanski interes obvarovanja preostalega skupnega premoženja in človeškega dostojanstva, da izrazimo podporo vsem, ki si za uresničevanje tega interesa pogumno prizadevajo in da lopovom vseh političnih barv povemo, da niti v lastnem imenu niti v imenu svojih otrok in vnukov nismo in ne bomo na njihovi strani''.
KOMENTARJI (816)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.