V občini Tržič je nov županski mandat po še neuradnih izidih pripadel aktualnemu županu in poslancu Borutu Sajovicu (LDS). Ta se je za las uspel izogniti drugemu krogu, kjer bi mu nasproti stal nekdanji župan in poslanec Pavel Rupar (SDS). Ta je prepričan, da so se med volitvami dogajale številne nepravilnosti, zato se bo pritožil.
Posredovala policija?
Sajovic je v nedeljo prejel dobrih 51 odstotkov glasov, njegov glavni tekmec Rupar pa je zbral 30 odstotkov glasov volivcev. Slednji je prepričan, da se je na voliščih dogajala vrsta nepravilnosti, tako so po njegovih besedah na enem izmed volišč kradli glasovnice in je morala posredovati tudi policija, očitno pa so goljufali tudi na volišču v Kovorju.
"Nepravilnosti je bilo veliko, zato smo že včeraj podali ovadbo na policijo. Sedaj pa skupaj z odvetnikom Francijem Matozom pripravljamo še pritožbo, ki jo bomo podali na volilno komisijo, ki ima že pritožbe na zapisnikih," je pojasnil Rupar.
Tajnica občinske volilne komisije Zehra Eka Cinac je povedala, da so dobili "neko pritožbo v obliki elektronskega sporočila", obravnavali pa jo bodo na današnji seji komisije.
"Sicer smo z rezultatom zadovoljni in če ne bi bilo suma o nepoštenosti, bi čestitali zmagovalcu. Tako pa bomo vse ponovno preverili in zahtevali ponovne volitve," je povedal Rupar.
Sajovic meni, da se Rupar ni sprijaznil z izidom
Sajovic, ki je prepričan, da se Rupar še ni sprijaznil z izidom, je s potekom volitev in njihovim rezultatom zadovoljen. "Moja zmaga pomeni, da volivci podpirajo dosedanje delo, razvoj in napredek. Zgodba se nadaljuje, sedaj niso časi za praznovanje, ampak za nadaljevanje tega dela," je poudaril Sajovic.
Še naprej pa se obetajo pestre seje občinskega sveta, saj sta tako LDS kot SDS zbrala po sedem mandatov. Vendar je Sajovic, čigar naloga je doseči čim širšo podporo v občinskem svetu, prepričan, da tudi dvotretjinska večina ne bo problematična. "Če smo uspešno zvozili mandat, v katerem je bilo devet poslancev SDS in le šest LDS, bomo tudi tega," je prepričan.
Nepravilnosti tudi v Šentilju?
Oglasil se je tudi Darko Krajnc, ki je kandidiral v občini Šentilj. V občini naj bi se po njegovih besedah dogajale številne nepravilnosti – "grobo kršenje volilnega molka, uničevanje volilnega materiala, napake pri razglasu volitev in izvedbi predčasnih volitev. /.../ Obstaja celo možnost razveljavitve svetniških volitev in ponovitev štetja županskih glasovnic," je v sporočilu za javnost zapisal Krajnc, predsednik Stranke mladih – zeleni Evrope.
Krajnc se je odločil za pritožbo in zahteval bo ponovitev volitev. Prepričan je namreč, da je bil žrtev "namernega šikaniranja".
S pripombami se je danes obrnil na državno volilno komisijo, ki pa ga je usmerila na občinsko volilno komisijo. Kot je Krajnc povedal, bo podal dve pritožbi na občinsko volilno komisijo, prvo z zahtevo po ponovitvi celotnih županskih volitev, drugo pa za ponovitev predčasnih volitev v občinski svet. Če se bo korak izkazal za neuspešnega, se bo pritožil na upravno sodišče. "Pričakujemo uspeh," je zatrdil.
Ponovitev županskih volitev zahteva med drugim zato, ker so bili njegovi plakati v času volilnega molka prelepljeni s številko protikandidata, kar je po ocenah Krajnca zmedlo volivce in jih usmerilo k tekmecu. V volilnem razglasu ni bilo njegove liste, na glasovnicah za predčasne volitve pa sta bila navedena napačno ime in logotip stranke. "En kup zavajanja in na koncu tako majhna razlika, zato se je treba vprašati, ali so te volitve sploh regularne," je dejal Krajnc.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.