
Rezultate volitev, ki so še neuradni, je treba pogledati predvsem z vidika družbene pravičnosti, je na novinarski konferenci dejala direktorica urada za enake možnosti Tanja Salecl. Kot pojasnjuje, gre za osnovno predpostavko demokracije, da morajo biti različne družbene skupine enako slišane in zastopane.
Po njenih besedah so predlagatelji na tokratnih volitvah v povprečju sledili le minimalnim standardom, ki jih določa država. Največji delež ima DeSUS (27,50 odstotka), sledita SDS (25,67 odstotka) in SD (25,55 odstotka).
Čeprav je bilo na kandidatnih listah tudi več odstotkov žensk, so jih predlagatelji po besedah Saleclove ponekod umestili v volilne enote, kjer imajo manj možnosti za izvolitev, na prvi dve mesti pa večinoma postavili moške.
Uravnoteženost žensk in moških na mestih odločanja omogoča tudi pravičnejše zastopanje interesov različnih družbenih skupin, meni Saleclova. Kot pravi, je treba preseči stereotipno mišljenje, da ženska ne spada v politiko, lahko pa bi razmišljali tudi o finančnih stimulacijah za stranke, ki imajo več svetnic oziroma županj.
Kot pravi predsednica Ženskega lobija Slovenije Metka Roksandić, sama kvota ne zagotavlja večje možnosti za izvolitev žensk, ampak je odločilna postavitev žensk na listah.
Prizadevanja za čim večjo udeleženost žensk v politiki in na mestih odločanja podpira tudi varuh človekovih pravic. Kot je dejala njegova predstavnica Bojana Cvahte, slutijo, da gre lahko tu za vprašanja varovanja človekovih pravic in diskriminacijo po spolu, ki pa se izraža v bolj prikriti obliki.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.