Za komentar včerajšnjih soočenj mariborskih in ljubljanskih županskih kandidatov na POP TV smo povprašali političnega analitika Vlada Miheljaka. Z vidika učinkov je bilo soočenje za Jankovićeve nasprotnike pravi pogreb, meni strokovnjak. "V Sloveniji in tudi nasploh, vendar pa v Sloveniji še toliko bolj, velja stokrat preverjeno pravilo, da priljubljenost raste tistemu, ki je napadan z vseh front. Kajti to pomeni, da ne prodajaš svojega programa, svoje vizije, ampak da napadaš tistega, ki bo zelo verjetno izvoljen," meni Miheljak.

Po njegovih besedah pa je drugo temeljno pravilo obnašanja v volilni kampanji to, da če se že promoviraš, moraš vedeti, kaj govoriš. "Vaša voditeljica je Zofijo Mazej Kukovičevo trikrat vprašala, ali lahko pove, koliko stane kilometer železnice. In po mojem nima niti približne predstave," dodaja analitik glede obljube Mazej Kukovičeve, da bi v primeru izvolitve zgradila železnico do Krvavca.
Zanimivo se mu je zdelo, da je bil v soočenju največji zaveznik župana in kandidata Zorana Jankovića prav svetnik, ki tudi kandidira, Miha Jazbinšek. Ta sicer velja za njegovega največjega nasprotnika. Dodaja, da se je Jazbinšek v oddaji nekoliko ponorčeval, česar pa iz preteklosti ne pomni. "In človek, ki ni bil povsem pozoren, praktično ni vedel, ali je Big Brotherja že konec ali ne."
Opazko Tekavčičeve, ki je dejala, da sta z Jankovićem oba antifašista, pa je ocenil kot brezpredmetno. Pojasnil je, da je o tem na neki drugi televiziji govorila dan pred tem in tam pojasnila, da se sicer skupaj udeležujeta antifašističnih proslav in srečanj in da se tam dobro razumeta, sicer pa se tudi spreta. "Ne vem pa, zakaj je začel kričati Jazbinšek in delati še večji šov. No, na koncu niti ni bilo povsem jasno, ali se resno razburja ali pa se zabava," ocenjuje analitik in dodaja, da po njegovem mnenju Tekavčičeva s svojimi besedami ni želela nikogar ozmerjati s fašisti.
Podobno tudi v mariborskem soočenju
Glede mariborskega soočenja pa je Miheljak menil, da je situacija na neki način podobna. Kljub temu da se Janković in trenutni župan in kandidat Franc Kangler po njegovih besedah zelo razlikujeta, sam meni, da so verbalni napadi na Kanglerja imeli podoben učinek kot na Jankovića. "Temeljno pravilo je, da ne moreš biti resen kandidat, če se ukvarjaš le s protikandidatom. Če hoče nekdo prevzeti odgovornost, mora predstaviti sebe in ne sesuvati drugega. To je učbeniško pravilo," ponavlja Miheljak.

Glede obtoževanja med Auerjem in Kanglerjem o domnevnih Kanglerjevih grožnjah pa je dejal, da gre za predvolilno obdobje, v katerem je mogoče tudi kaj takega. "Poglejte, to je predvolilni čas. Koliko je kdo res grozil in koliko je to nekdo izkoristil, težko presojam ... Kolikor poznam oba, ne izključujem tega, da bi Kangler kaj takega storil oziroma da bi si bil Auer kaj takega zmožen izmisliti," zaključuje Miheljak, sicer pa temu ne pripisuje velike teže. Na koncu je ocenil, da verjetno povprečni gledalec ni bil ravno navdušen nad videnim.
Sunčičeva in Kline o volilni kampanji
Antropologinja in kolumnistka Maja Sunčič je v oddaji 24UR OB ENIH dejala, da je bilo letos manj shodov, manj plakatov in manj prireditev, ker je bilo tudi županskih in svetniških kandidatov manj. "V končni fazi je v Sloveniji 210 občin, nekatere so izrazito majhne, in so celo brez trgovin, kot občina Kostel." Zato se po njenem mnenju več dogaja le v večjih mestih, predvsem v Mariboru in Ljubljani, drugje pa besnim spopadom za oblast praviloma niso priča.

Psiholog in strokovnjak za politični marketing Miro Kline pa je dejal, da so svoje v kampanji prispevale tudi poplave in stavka javnega sektorja, a osnovni razlog za to vidi v količini denarja in načinu financiranja kampanj. Zaradi pomanjkanja denarja se po njegovih besedah kampanje krajšajo na kvečjemu 14 dni oziroma celo na en sam teden.
Sunčičeva meni, da je bilo kreganja vendarle precej. Pri tem je dodala, da so se kandidati kregali tudi v včerajšnjem soočenju na POP TV. V primerjavi z ljubljanskim soočenjem je bilo mariborsko po njenem mnenju histerično, saj so padale tudi "hude besede". Kline je na vprašanje o vmešavanju političnih veljakov, kot se je včeraj Janez Janša, predsednik SDS, lotil Jankovića, odgovoril, da tega na lokalnih volitvah ni mogoče pričakovati. Je pa tudi on dejal, da so prepiri bili in nekaj jih je videl tudi na lastne oči.
Kline misli, da bi se lahko v Mariboru zgodil drugi krog, tesen izid glede drugega kroga pa se mu zdi verjeten tudi v Ljubljani. Ob tem je Sunčičeva dodala, da se je Tekavčičeva že pokazala, da tudi kot protikandidatka že kaže možnost za sodelovanje z Jankovićem. Sicer je prepričana, da bi bil za Jankovića drugi krog velik poraz, predvsem če bi se poleg njega tja uvrstila ženska. Tega naj bi se po njenih besedah sedanji župan tudi najbolj bal.
Kline dodaja, da so pred štirimi leti večje stranke nekako pozabile, da bi se lahko zgodilo to, da bo Janković sam vladal v Ljubljani, saj je tudi njegova lista imela veliko svetnikov. Zato po njegovem mnenju stranke to skušajo popraviti. Ob tem se strokovnjak sprašuje, ali bo Janković znal z manjšo močjo, če jo bo seveda imel, dosegati take rezultate, kot jih je v iztekajočem se mandatu.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.