Po prvem krogu lokalnih volitev je Janez Janša dejal, da so rezultati volitev svojevrstno opozorilo vladni koaliciji, a predsednik vlade Borut Pahor pravi, da je SD dosegla več, kot je pričakoval. Politični komentator Bernard Nežmah je ob tem prepričan, da drugače kot poraz vladajoče stranke rezultatov ne moreš interpretirati. "Če je število glasov, ki jih dobi koalicijska stranka, manjše od konkurenčne opozicijske stranke, pri zdravi pameti tega ne moreš pripisati drugemu kot manjši priljubljenosti vladajoče stranke v primerjavi z opozicijsko,“ je dejal Nežmah. Pravi, da rezultat teh volitev ni toliko napoved za prihodnost, kot je posledica aktualne politike na državni ravni. "Očitno so vladne stranke v seriji vprašanj zelo neuspešne,“ razlaga Nežmah in dodaja, da vladajoči nimajo težav samo v reševanju, ampak tudi v soočanju s problemi in vizijami.
Po drugi strani pa politični komentator Vlado Miheljak pravi, da se je še enkrat pokazalo, da so lokalne volitve nekaj drugega kot volitve v državni zbor in da se ne spomni primera, ko bi neka koalicija zaradi poraza na lokalnih volitvah odstopila, čeprav precej spremlja tudi volitve po drugih evropskih državah. Po njegovem mnenju so se volitve izšle po pričakovanjih in iz teh volitev je težko sklepati, kdo je poraženec ali zmagovalec, ali je to SD ali SDS, saj so tudi neodvisni kandidati ali liste pogosto strankarsko opredeljeni. Malo je res neodvisnih kandidatov, je dejal. S tem se strinja tudi Nežmah, ki je prepričan, da takšni kandidati obstajajo le v kakšnih manjših krajih, v velikih krajih pa za nestrankarskimi kandidati stojijo politične grupacije. Pri tem kot primer navaja ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki da tudi sam odkrito pove, da predstavlja levo koalicijo.
V Ljubljani bitka za prestiž
Ravno v Ljubljani je zgodba okrog volitev posebna, saj gre za prestolnico. Miheljak razlaga, da se je na tokratnih volitvah pokazalo, da so konkretni programi pomembnejši od ideoloških, izjema pa je bila Ljubljana, kjer je videti, da gre tudi za ideološki spopad. "Bitka za glavno mesto je vedno bitka za prestiž,“ je dejal Miheljak. Tudi na nacionalni ravni se je pokazalo, da je Ljubljana pomembna tudi pri drugih volitvah, ko je na primer SDS odvzela zmago leta 2008 ali na referendumu o arbitražnem sporazumu, ki bi brez glasov iz Ljubljane padel, je spomnil Miheljak.
Nežmah vidi problem predvsem v nizki volilni udeležbi, ki je bila očitna tudi v prestolnici. Po njegovem mnenju na volitve ljudje ne gredo, ko imajo občutek, da ne morejo ničesar doseči. "In ta občutek nemoči govori, da se precejšnji del Ljubljančanov počuti, da so meščani, katerih potrebe in želje nimajo nobenega vpliva na vladajočo mestno oblast,“ je dejal Nežmah.
Veliko grajo je Nežmah namenil premierju Pahorju, ki je po njegovem mnenju namenoma "obglavil" svojo kandidatko, saj je ni podprl v takšni meri, kot bi to pričakovali za kandidatko stranke v glavnem mestu.
Nežmah izpostavlja ogromno prednost, ki jo je imel Janković na volitvah, saj je v kampanjo vložil več denarja kot ostali, imel več reklamnih mest in tudi z boljšim dostopom do medijev ustvarjal lik velikega šampiona. Velik uspeh Nežmah sicer pripisuje Mojci Kucler Dolinar, saj NSi v sodobnem času v Ljubljani še nikoli ni dobila takšnega odziva.
Za Zofijo Mazej Kukovič Nežmah pravi, da bi sicer za kandidatko najmočnejše opozicijske stranke pričakoval več, a da vseeno stranka SDS ni na slabšem, saj je v Ljubljani dobila večji odstotek glasov kot pred štirimi leti.
Po Miheljakovem mnenju pa so protikandidati naredili vsaj dve temeljni napaki. Pokazalo se je, da ne smeš iti na volitve z negativnim programom (z opozarjanjem na napake protikandidata) in da ne smeš podcenjevati volivcev. Kot primer je navedel, da si neki kandidat tik pred volitvami uredi stalno prebivališče v mestu, v katerem kandidira. Čeprav Miheljak ni govoril o imenih, je znano, da je tako ravnala Zofija Mazej Kukovič.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.