V Mariboru se bo proti sedanjemu županu Francu Kanglerju, ki bo poskušal doseči drugi mandat, postavilo enajst kandidatov. Večina strank se je odločila, da na tokratnih lokalnih volitvah poskusi z novimi aduti, zaenkrat pa sta uradno kandidaturo vložila le Janez Ujčič in Zdenko Vinkov Vincenc. Kangler, ki je na županski stolček sedel iz poslanskih klopi, bo na županskih volitvah nastopil kot kandidat SLS, podpirata pa ga tudi Lipa in NSi. Na volitvah za mestni svet bo vodil Županovo listo, na kateri bodo poleg članov SLS še nestrankarski kandidati.
SLS prepričan v novo zmago
Prepričan je, da je pred občino velika prihodnost, potem ko je občini med drugim po 20 letih uspelo rešiti problem mariborskega zavetišča za živali, po 30 letih urediti lutkovno gledališče in potem ko je morala po podrtju stebra reševati tudi pohorsko vzpenjačo. Naštel je še nekaj pridobitev občine v zadnjem obdobju in poudaril, da občina ni pozabila na nobeno skupino občanov. Ob predstavitvi Kanglerjevega programa je bil navzoč tudi predsednik SLS Radovan Žerjav, ki je izrazil prepričanje, da bo strankin kandidat zmagal.
Auer obljublja boljšo kakovost bivanja
Za največjega nasprotnika Kanglerja velja Stojan Auer iz opozicijske Liste za pravičnost in razvoj (LPR). Nekdanji televizijski voditelj je kandidiral že na prejšnjih županskih volitvah in z dobrimi 16 odstotki zasedel četrto mesto, kot mestni svetnik pa je gojil sloves najglasnejšega kritika dela sedanjega župana. Auer je svoj predvolilni program strnil v pet osnovnih točk. Na prvem mestu je po njegovem ustvarjanje pogojev za nova delovna mesta. Kot župan namerava reorganizirati javna podjetja tako, da se bodo s tem znižali tudi stroški občanov, ki jim obljublja za 20 odstotkov nižje zneske na položnicah.
Med ključnimi cilji kandidat LPR napoveduje tudi ustvarjanje pogojev za boljšo kakovost bivanja in v tej zvezi med drugim obljublja enotno mesečno vozovnico za javni prevoz v višini pet evrov ter zagotovitev najsodobnejšega objekta za termično obdelavo odpadkov. Auer se zavzema tudi za izboljšanje pogojev za dostojno starost, vzpodbudil pa bo tudi ustanovitev Štajerske pokrajine s sedežem v Mariboru, saj meni, da bi morali "Mariborčani o svoji usodi odločati sami".
Kandidat SD napoveduje ureditev komunale in okolja
Najmočnejša opozicijska stranka v mestnem svetu SD je za županskega kandidata izbrala vodjo mestnega odbora Bojana Horvata, ki je leta 2006 kandidiral za mestnega svetnika in leto pozneje v mestnem svetu nadomestil nekdanjega župana Borisa Soviča. Po izobrazbi je univerzitetni diplomirani inženir elektrotehnike, zaposlen v podjetju Elektro Maribor, in sicer na položaju direktorja sektorja za nakup in prodajo električne energije.
Ključno je po njegovem mnenju, da Maribor zaživi bolj vsestranski razvoj, kot je bila to praksa v sedanjem mandatu. Pri tem misli predvsem na komunalno infrastrukturo in okolje, hkrati pa želi zagotoviti uspešno izvedbo nekaterih ključnih projektov, kot sta Evropska prestolnica kulture leta 2012 in zimska univerzijada leto pozneje.
DeSUS z Ujčičem želi v drugi krog
Generalnega direktorja televizije RTS TV – Tele 59 in samostojnega svetnika Janeza Ujčiča za županskega kandidata predlaga mariborski mestni odbor stranke DeSUS. Cilj stranke na jesenskih lokalnih volitvah v Mariboru je uvrstitev v drugi krog za župana in in več od dosedanjih treh mest v mestnem svetu. Tako DeSUS kot Ujčič sta bila v dosedanjem mestnem svetu člana koalicije in takšne načrte imata oba tudi v prihodnje. "Naš program lahko uresničujemo le, če smo v koaliciji," so pojasnili, programa kandidata za župana pa javnosti še niso zaupali.
Orešič bi mladim zagotovil delo
LDS bo zastopal 40-letni energetski strokovnjak Tomaž Orešič, ki se je po sklenitvi zavezništva med LDS in Kanglerjem umaknil iz mestne politike, ob njegovi vrnitvi na prizorišče pa so stranko zapustili nekateri drugi dolgoletni člani. Orešič, sicer direktor za zahodno in srednjo Evropo v mednarodnem energetskem podjetju EFT Group, bo svoj program natančneje predstavil v ponedeljek, je pa povedal, da je treba Mariboru dati neko vizijo, samozavest in vzpodbujati ambicioznost, predvsem pa mladim ponuditi priložnost za delo.
Napovedal je, da bo njegov program precej konkreten, med drugim pa bo vključeval povečanje števila delovnih mest, da bodo mladi imeli razlog ostati v mestu, pa tudi omogočil atraktivne pogoje za nakup stanovanj. Velik poudarek namerava dati tudi vzpodbujanju uspešnih in perspektivnih športnikov, končni cilj pa je narediti iz Maribora samozavestno mesto, v katerem bodo ljudje radi živeli. Sicer je županski kandidat v Mariboru že odprl info točko, odprtja pa se je udeležila tudi predsednica LDS Katarina Kresal.
'Človek dejanj' ne želi obljubljati
Zares pa je predlagal direktorja Pekarne Jager Gregorja Jagra. Sam poudarja, da je človek dejanj in ne besed, zato ne želi dajati prevelikih obljub. Kot je dejal, obljublja predvsem sodelovanje in odprtost do vseh meščanov, političnih strank, drugih mest in držav, njegov končni cilj pa je, "da so Mariborčani srečni in da v tem mestu vidijo svojo prihodnost".
Obljube županskega kandidata so v skladu z volilnim programom, ki ga je mestni odbor njegove stranke Zares danes predstavil javnosti. V stranki so prepričani, da je Maribor mesto z mnogimi potenciali, ki bi jih bilo mogoče mnogo bolje izkoristiti (geografska lega mesta, Pohorje in zeleni obronki z Goricami, Drava, zgodovinsko mestno jedro, letališče, univerza). Med prednostnimi nalogami bodo tako vzpostavitev pogojev za inovativen, usklajen in trajnostno naravnan gospodarski razvoj z visoko dodano vrednostjo, preusmeritev razvoja prometa v trajnostno mobilnost s ciljem izboljšanja kakovosti bivanja v mestu, učinkovita skrb za zdravo pitno vodo in zelene površine, aktiviranje najširše skupnosti za sodelovanje v projektu Evropska prestolnica kulture (EPK) ter nasploh pritegnitev vseh zainteresiranih k soodločanju v mestu.
Kancler bi zagotovil pogoje za cenejše mesto
SDS je podprla nestrankarskega kandidata, sicer arhitekta Tomaža Kanclerja. Na prejšnjih volitvah se je neuspešno potegoval za mestnega svetnika na Mariborski listi. Trije glavni cilji Kanclerjevega programa so zmanjšati brezposelnost v Mariboru, ustvariti lepše in boljše mesto ter zagotoviti pogoje za cenejše mesto. Kot je poudaril na današnji novinarski konferenci, njegova vizija prihodnjega razvoja Maribora enakovredno vključuje vse Mariborčane.
Kancler je kritičen do vodenja mesta v preteklih štirih letih. Po njegovih besedah je bilo mogoče v načinu vodenja opaziti kopico napak, veliko neznanja in predvsem popolno zapostavljanje razvojne vizije. "Maribor je mesto nas vseh, zato ne sme biti mesto političnih interesov."
'Potrebna sanacija blagajne in odnosov med ljudmi'
Listo za Maribor (LMB) nekdanjega župana Alojza Križmana bo na županskih volitvah zastopal filozof in sociolog Teodor Lorenčič, ki je do nedavnega delal na mariborski občini. Sam je kritičen do sedanjega vodstva občine na čelu z županom Kanglerjem. Po besedah Lorenčiča je vodstvo občine zastrupljeno z nezaupanjem do uradnikov, ki niso ustrezno politično opredeljeni, gmotno stanje pa kaže visoko proračunsko zadolženost in hkrati zelo nizko realizacijo.
Lorenčič meni, da je za uspešen razvoj Maribora potrebna sanacija tako medčloveških odnosov kot občinske blagajne. Po njegovih besedah je za učinkovitejše delovanje občine potrebna tudi takojšnja reorganizacija mestne uprave in ustanovitev občinskega strateškega sveta.
V boj tudi zastopnik pacientov
Zastopnik pacientovih pravic v Mariboru Borut Ambrožič se bo potegoval za župana kot kandidat novoustanovljene Stranke medgeneracijske solidarnosti in razvoja, ki je na Glavnem trgu v Mariboru že odprl svojo pisarno.
Cimermanova si želi pogumne mestne politike
Kandidatka Zelenih Slovenije je spet mestna svetnica Melita Cimerman. Kandidirala je namreč že leta 2006, za ponovno kandidaturo pa se je odločila zaradi prepričanja, da je mogoče narediti življenje v Mariboru prijaznejše. Zase Cimermanova pravi, da je neodvisna od različnih interesnih lobijev v mestu.
"V mestu pogrešam novo dolgoročno vizijo, nove realne in dosegljive cilje, ki bodo pritegnili večino prebivalcev," je poudarila Cimermanova, sicer nekdanja direktorica Andragoškega zavoda – ljudske univerze v Mariboru. Po njenih besedah je treba Mariborčanom, njihovemu vsakdanjemu življenju in njihovim problemom posvetiti več skrbi. Opozarja, da bi moral Maribor v prihodnje izkoristiti vse prednosti, ki mu jih prinaša idealni geografski položaj. Ob tem se zavzema za pogumno mestno politiko, ki bo ljudi povezovala in istočasno upoštevala njihove potrebe. Maribor po njenem mnenju zmore dosti več, kot kaže danes.
Kandidira tudi nekdanja kandidatka za predsednico države
Znova bo poskusila srečo tudi predsednica stranke Glas žensk Slovenije in nekdanja mestna svetnica Monika Piberl, ki je želela postati že predsednica države. Takrat jo je podprla zunajparlamentarna stranka Glas žensk Slovenije, zbrala pa je tudi 3.000 podpisov volivk in volivcev. Svojega programa javno še ni predstavila.
Vinkov Vincenc bi zmanjšal brezposelnost
Stranka slovenskega naroda pa je kot kandidata za župana izbrala Zdenka Vinkova Vincenca, ki je na prejšnjih volitvah zasedel zadnje mesto. Ključni vsebini njegovega volilnega programa sta zaposlovanje in ekologija. Vinkov se je za županski stolček neuspešno potegoval že na volitvah pred štirimi leti.
Vinkov je na današnji predstavitvi svoje županske kandidature dejal, da Maribor že vse od leta 1945 razvojno nazaduje. Po njegovih besedah je treba v mesto pripeljati nove, sodobne tehnologije, ki bodo zagotovile dodatna delovna mesta in zmanjšale brezposelnost. Veliko težavo Maribora 57-letni Vinkov vidi tudi v neurejenem odlaganju komunalnih odpadkov. Kot je poudaril, to ni v čast mestu, ki bo leta 2012 evropska prestolnica kulture. Po njegovih besedah "smeti in kultura ne gredo skupaj". Vinkov je kritičen do župana Kanglerja. Očita mu krivdo za nazadovanje mesta v zadnjih štirih letih.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.