Devet županskih kandidatov v Mestni občini Nova Gorica je odgovorilo na naslednja vprašanja:
1. Kateri so po njihovem mnenju glavni problemi v mestu?
2. Katere so tri ključne točke njihovega programa?
3. Ali podpirajo združljivost županske in poslanske funkcije?

Kandidate smo razvrstili po vrstnem redu na glasovnicah.
Gregor Veličkov (neodvisen kandidat), rojen leta 1966
1. Med največjimi problemi na Goriškem so padanje konkurenčnosti goriškega gospodarstva in goriška neprepoznavnost v slovenskem prostoru, padanje števila delovnih mest ter padanje konkurenčnosti goriškega prostora, ki je preveč oddaljena od centrov moči, ne daje pa dovolj, da bi privabila na to področje nove strokovnjake.
2. Nakup gradbenih nepremičnin in na dolgi rok njihova prodaja po bistveno nižji ceni podjetnikom. Nakup kadrovskih stanovanj, ki jih bodo lahko različne institucije dajale v najem strokovnjakom, ki jih bodo privabili v naše okolje. Ohranitev dosedanjega standarda pri šolstvu in socialnih rešitvah.
3. Mislim, da ni nič narobe, če sta poslanec in župan ena oseba. Vendar mora župan v tem primeru poskrbeti, da občinska uprava nemoteno delovala in bodo ostali izvajali program župana in njegove koalicije.
Tomaž Slokar (SDS), rojen leta 1971

1. Neučinkovita in negospodarna ožja občinska uprava, primer stoodstotne podražitve vodarine, ni razvojno naravnanega proračuna, sto milijonov sredstev od igralniških dajatev se vse od leta 1997 ni porabljalo namensko za turistično infrastrukturo in odpravo negativnih posledic igralništva, podjetništvo nazaduje in se seli v sosednje občine, strokovni kadri so zaposleni v igralništvu, mladi se ne vračajo v domači kraj.
2. Posluh za podjetništvo, pomoč pri pridobivanju evropskih sredstev, znižanje oziroma odlog plačila komunalnega prispevka do zagona dejavnosti. Ureditev prometa in parkiranja v mestu, organizacija javnih prevozov za varno pot šolarjev in dijakov. Uvajanje okolju prijaznih tehnologij, skrb za čistejši zrak. Oživitev mestnega jedra in trga obeh Goric. Delegiranje nalog za infrastrukturne projekte na raven krajevnih skupnosti.
3. Ne podpiram zaradi možnega konflikta interesov. Menim tudi, da mestne občine ni mogoče voditi iz Ljubljane.

Matej Arčon (LDS), rojen leta 1972
1. Mestna občina je zaspala, strateška razvojna os je zavila proti Kopru. Več kot desetletje zaman čakamo na prostorski načrt, da bi ljudje gradili. Zaradi napak v preteklosti je mestna infrastruktura pristala v rokah SGP, sporom ni videti konca. Tudi Hit ima težave, po njem stegujejo roke "strokovnjaki", ki bi privatizirali. Potrebujemo nov zagon.
2. Sprejeli bomo občinski prostorski načrt, zagotovili zemljišča po sprejemljivi ceni in spodbudili razvoj. Pogoj za uspeh je znanje, zato stavim na razvoj univerze. V mestu bomo uredili magistralo, garažne hiše in parkirišča, na podeželju ceste in vodovod. Zagotovili bomo 200 novih stanovanj za mlade družine, dnevni center bo odgovor na potrebe starejših.
3. Poslanska funkcija ni združljiva z župansko. Cenim načelno odločitev sedanjega župana Mirka Brulca, da bo samo poslanec.
Črtomir Špacapan (Zares), rojen leta 1956
1. Glavni problem je zastoj v gospodarskem razvoju, predvsem pa skokovito povečevanje nezaposlenosti (kar 87-odstotni porast v enem letu), razprtije v Hitu, pomanjkanje parkirišč, premalo stanovanj za socialno ogrožene družine. So pa še drugi, in sicer odlaganje investicij zaradi nespretno izvedenih javnih razpisov in nesprejet prostorski načrt. Nova Gorica je edino slovensko mesto, ki nima čistilne naprave.

2. Prva prednostna naloga bo vsekakor ohranjanje obstoječih delovnih mest in ustvarjanje pogojev za nastanek novih obrtnih in gospodarskih con. V to spada izgradnja novega gospodarskega središča. Takoj začeti z večjim številom novih investicij, tako v mestu kot na podeželju (univerzitetni kampus, čistilne naprave Nova Gorica, Čepovan, Branik in Ozeljan, telovadnica Dornberk, medobčinski izobraževalni center idr.). Skrb za socialno ogrožene, brezposelne in invalide.
3. Ne podpiram združljivosti, ker dveh tako odgovornih del ni mogoče kvalitetno opravljati. Predvsem to velja za tako velike občine, kot je Nova Gorica. Obe funkciji potrebujeta celega človeka.
Nataša Leban (neodvisna kandidatka), rojena leta 1972
1. Iz leta v leto pada učinkovitost občinske uprave, saj storitve niso več prijazne občanom. Predolg je čas izvedbe projektov. Občina ni naredila nič za racionalizacijo poslovanja, prav tako smo "zaspali" pri pridobivanju evropskih sredstev. Slabo je tudi prostorsko načrtovanje.
2. Najprej je potrebno v Novi Gorici obuditi ponoven gospodarski razvoj, da uspešni podjetniki ne bodo več odhajali v druge občine. Nova delovna mesta zahtevajo tudi nova stanovanja, ki morajo biti cenovno dosegljiva. Potrebovali bi mestnega arhitekta za boljše prostorsko načrtovanje. Veliko bo dela tudi na socialnem področju, kjer bi izpostavila predvsem znižanje prispevkov staršev za vrtce ter začetek gradnje študentskih domov.
3. Iz izkušenj, ki jih imam s sedanjim županom, lahko povem, da je bilo njegovo delovanje v občini potem, ko je postal poslanec, neznatno. Obe funkciji sta zahtevni, zato se mora človek posvetiti le eni.
Matjaž Kulot (SLS), rojen leta 1955

1. Največji je problem Hita, ki je največji zaposlovalec v mestu. Druga velika pomanjkljivost je premalo obrtnih con, saj obrtniki odhajajo drugam, namesto da bi prišli v našo občino. Tretji velik problem pa so zapleti z družbo SGP Gorica, ki bi jih morali kar najhitreje rešiti.
2. Takoj bi uvedel volilne okraje, da bi imeli tudi predstavniki podeželja besedo v mestnem svetu. Obrtnikom bi ponudil boljše pogoje v obrtnih conah in jih tako poskušal privabiti v novogoriško občino. Takoj bi začeli z gradnjo čistilne naprave in ostale povezane infrastrukture. Povezati pa bi bilo treba vso ljubiteljsko kulturo v občini.
3. Po mojem mnenju županska in poslanska funkcija nista združljivi, saj v nasprotnem primeru župani preveč parcialno delujejo v parlamentu, rešujejo predvsem probleme svoje občine.
Miloš Lozič (Stranka ekoloških gibanj Slovenije), rojen leta 1947
1. Podrejanje razvoja mesta zahtevam kapitala, neurejanje prostora s podrobnimi prostorskimi akti. Ronket kot mestna soseska, obdana s prometnimi cestami, je primer stihijskega urejanja prostora, katerega posledica je največja črna gradnja v mestu. Neurejanje konkretnih problemov in potreb prebivalcev mesta (prehrupne prireditve v mestu, premalo otroških igrišč in rekreacijskih površin, parkirišča).
2. Vrniti zaupanje prebivalcev do občinskih institucij z reševanjem konkretnih problemov ljudi, združiti prebivalce mesta Nove Gorice v prizadevanjih za skupni cilj - Nova Gorica kot center Severne Primorske. Urejati postor s podrobnimi prostorskimi akti. Aktivno vključevati starejše občane v javno življenje po načelu "uporabimo modrost starejših in zagnanost mlajših".

3. Izrecno podpiram nezdružljivost poslanske in županske funkcije, zlasti v mestnih občinah.
Oton Filipič (NSi), rojen leta 1963
1. Občinska blagajna je prazna, hudo zadolžena za socialni mir, kar je na žalost nepovratni proračunski odliv. Tega si noben gospodar nikdar ne bi smel privoščiti. Gospodarstvo je v razsulu, ker se je stavilo le na igralništvo. Problem je prometna infrastruktura in širokopasovni internet.
2. Internet v vsako gospodinjstvo. Preusmeritev težišča iz igralništva v neodvisno gospodarstvo, družinsko podjetništvo, kmetijstvo in naravni turizem za obnovljive prihodke. Cestna in turistična infrastruktura za prometni pretok mesta in podeželja. Osamosvojitev goriškega dela zadruge od vipavske kmetijske zadruge.
3. Za male občine združljivost funkcij podpiram, za velike pa ne, ker sta potem obe funkciji osiromašeni.
Darinka Kozinc (SD), rojena leta 1953

1. Po mojem mnenju je največja šibka točka mestne občine mestni svet, ki ne zmore zbrati dovolj poguma ter modrosti in poenotiti stališč do pomembnih razvojnih programov, ki so v interesu vseh občanov. Raje politikantsko išče napake v vsakem predlogu, kot pa da bi poiskal konstruktivne rešitve, ki bi nas skupaj peljale naprej.
2. Ustvarili bomo dolgoročne pogoje za razvoj gospodarstva in odpiranja novih delovnih mest za gospodarsko najbolj razvito občino. Aktivna socialna politika ter skrb za vsakega posameznika za boljše življenje za vse generacije. Poseben poudarek je na učinkovitih infrastrukturnih projektih, potrebnih za zdravo in varno življenje v prijetnem okolju ter gospodarjenje s prostorom za uravnotežen razvoj mesta in podeželja.
3. Združljivosti županske in poslanske funkcije ne podpiram.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.