Predsednik SDS Janez Janša je v prvem komentarju po objavi rezultatov vzporednih volitev dejal, da rezultati za volitve v mestne in občinske svete kažejo, da je SDS prepričljiva zmagovalka teh volitev. Glede županskih kandidatov pa je videti, da ima SDS nekaj kandidatov, ki se bodo pomerili v drugem krogu.
Ljubljana je po njegovih besedah pomembno mesto, ne gre pa za celo Slovenijo, čeprav se je nekaj časa v volilni kampanji zdelo, da lokalne volitve potekajo le v glavnem mestu. Kot pravi Janša, je za SDS vsak glas enako pomemben.
Janša je komentiral tudi sorazmerno slab rezultat koalicijskih strank SD, Zares in LDS. Kot je povedal za TV Slovenija, je tak rezultat tudi odgovor na napovedane vladne ukrepe, kot so na primer zamrznitev otroških dodatkov, plač in pokojnin. Prepričan je, da bi morala vlada odstopiti, in bi prišlo do predčasnih volitev. Če tega ne bo storila, si želi, da bi izid volitev vzela kot signal za drugačno politiko.
Premier Pahor: Pomembno spoznanje volitev je, da ljudje nagradijo tiste, ki pokažejo rezultate
Predsednik vlade Borut Pahor je v prvem komentarju na rezultate vzporednih volitev dejal, da za predčasne volitve ni nobenih razlogov, saj so v SD leta 2008 dobili mandat, ki ga bodo do 2012 uspešno zaključili. Takrat se bodo tudi ljudje lahko odločili, komu bodo podelili svoj glas. Kot je dejal, je z izidom volitev zadovoljen, in dodal, da vodijo vlado v zelo težkem obdobju, ko je recesija.
Sicer je Pahor že ob odhodu z volišča povedal, da so lokalne volitve nekaj drugega kot parlamentarne. "Socialni demokrati nismo bili nikoli vodilna stranka na lokalnih volitvah in ne pričakujem, da bi letos presenetili s tem, tudi zato, ker je v vrh te stranke in vame osebno kot predsednika vlade usmerjenih veliko kritik in nezadovoljstva," je še zaključil Pahor.
Pahor je za nacionalno televizijo dejal še, da je pomembno spoznanje volitev tudi to, da so ljudje nagradili tiste, ki so pokazali rezultate.
Podpredsednik SD Patrick Vlačič je po rezultatih vzporednih volitev dejal, da je bil cilj SD ohraniti najmočnejšo vlogo na levi sredini in da meni, da jim bo to tudi uspelo. Kampanja SD je bila po njegovih besedah zelo vsebinska in korektna. Na lokalnih volitvah pa so v ospredju ljudje in odgovori na njihove težave.
Predsednik SLS Radovan Žerjav meni, da bo SLS po številu županov zadržala "svoj primat". Pričakuje tudi dober rezultat pri številu svetniških mest. "Morda bo kakšen župan manj kot na prejšnjih volitvah, pa vendar pričakujem, da primat ostane v naši stranki," je dejal. Pravi, da bodo te volitve pokazale, da SLS znova raste, da se "pobira s tal“ in da bodo močan igralec tudi na prihodnjih volitvah v državni zbor.
Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je izrazil zadovoljstvo, da bo stranka navzoča v številnih občinskih in mestnih svetih, kjer do zdaj ni bila. "Kjer pa je bila, npr. v Kranju, pa je dosegla zelo dober rezultat," je opozoril. Kot je dejal, so lokalne volitve zelo zahtevne za vsako novo stranko, saj jih ocenjujejo na podlagi preteklega dela. "Če nisi bil prisoten, je to oteževalna okoliščina. To se je zgodilo v Ljubljani, kjer pa bomo gradili naprej na kapitalu, ki je bil vzpostavljen z dobro kampanjo," je napovedal.
Predsednica NSi Ljudmila Novak je v komentarju izidov vzporednih volitev v Ljubljani poudarila, da je aktualni župan vedno v prednosti. Kljub temu je Zoranu Jankoviću čestitala, da je uspel prepričati toliko volivcev. Obenem je izrazila hvaležnost Mojci Kucler Dolinar za njene nastope in za to, da se je izpostavila za Novo Slovenijo.
Novakova je zatrdila še, da neuradni izidi stranke na ravni države kažejo, da se bo stranka na parlamentarnih volitvah leta 2012 znova prebila v državni zbor. Kaže, da "smo na pravi poti, mislim, da so nam vrata že priprta nazaj v državni zbor, in verjamemo, da jih bomo do konca odprli".
Kresal: LDS se počasi pobira in napreduje
Predsednica LDS Katarina Kresal je po objavi rezultatov vzporednih volitev dejala, da rezultati po mestnih občinah kažejo, da ima LDS med sedem in osem odstotkov v večini mestnih svetov, kar je precej več, kot kažejo vsakomesečne meritve medijev. "To kaže, da se stranka LDS lepo pobira in počasi napreduje," je poudarila Kresalova. Kresalova je pojasnila, da ne moremo primerjati letošnjih županskih volitev in tistih pred štirimi leti, ker LDS ni več ista stranka, kot je bila tedaj. "Stranka se je spremenila v vseh pogledih, je pa tudi bistveno manjša," je dejala Kresalova.
Sicer pa je zadovoljna, ker kaže, da bo večina županskih kandidatov LDS, ki znova kandidirajo, tudi ostala na županskih mestih. "Zadnji podatki iz Nove Gorice pa kažejo, da bo morda tudi naš kandidat Matej Arčon v drugem krogu za župana", je dejala Kresalova.
Dodala je, da so v LDS veseli za Zorana Jankovića, ki bo po rezultatih vzporednih volitev prepričljivo zmagal na županskih volitvah v Ljubljani. "Menimo, da si je zmago zaslužil, zato smo ga tudi podprli in mu čestitamo," je dejala Kresalova in poudarila, da podpora Jankoviću ni odraz kadrovskega pomanjkanja, ampak odraz tega, da je Janković dober župan.
Erjavec: DeSUS je po teh volitvah še močnejša
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je z rezultati zelo zadovoljen. Kot je dejal je DeSUS po teh volitvah še močnejša stranka, kot je bila na državnozborskih volitvah leta 2008.
Erjavec je pojasnil, da imajo po prvih izračunih že v prvem krogu pet ali šest županov, med drugim je bil za slovenjgraškega župana ponovno izvoljen Matjaž Zanoškar, ki je sicer kandidiral kot neodvisni kandidat.
Ob tem, je podaril, da je povprečen rezultat še enkrat boljši kot na lokalnih volitvah leta 2006, v Ljubljani pa so rezultat celo potrojili. Erjavec tam pričakuje pet ali šest svetniških mest. In glede na to, da so do sedaj v Ljubljani imeli le enega mestnega svetnika, je za Erjavca to dober rezultat. Tudi v ostalih mestnih občinah, denimo v Celju, Mariboru in na Ptuju, smo dosegali dobre rezultate, je dodal in izrazil veliko zadovoljstvo.
Erjavca je tako prepričljive zmaga Zorana Jankovića in njegove liste sicer presenetila, "ampak očitno je res delal in to ljudje čutijo ter so ga tudi nagradili".
Jelinčič: Izid volitev je po pričakovanjih
Kaj posebnega se ni zgodilo, a tega tudi nismo pričakovali, je rezultate lokalnih volitev ocenil predsednik stranke SNS Zmago Jelinčič. Obenem je opozoril, da so "bile volitve pod vplivom raznoraznih list, ki se ob prihodu v mestni svet prodajo najboljšemu ponudniku".
Te liste po Jelinčičevem mnenju nato na naslednjih volitvah izginejo oz. kandidirajo pod drugim imenom. In takšnih list je po njegovih besedah toliko, da ponavadi dobijo več kot 40 odstotkov glasov, "ki bi jih morale pravzaprav dobiti realne politične stranke". To je zanj "unikum" v Sloveniji ter "namerno narejeno zato, da bi se demokratizacija čim bolj znižala".
Zmaga Zorana Jankovića za Jelinčiča ni bila nikoli vprašljiva, saj da se je že vnaprej vedelo, da bo zmagal. Tako visok odstotek glasov so pričakovali tudi v stranki, je zaključil.
Predsednik Türk: Spremembe so lahko dobrodošle
Predsednik države Danilo Türk je po oddaji glasu v Ljubljani izrazil pričakovanje, da bo mesto, kjer tudi živi, napredovalo. "V zadnjih letih je bilo marsikaj storjenega, ni pa še storjeno vse," je dejal.
Zavzema se za to, da bi "Ljubljana dobila tisto dinamičnost, ki jo glavno mesto potrebuje". "Upam, da bodo te volitve pomagale pri tem," je dejal predsednik. "Spremembe so lahko dobrodošle. Pomenijo lahko dobrodošlo prvino, če pomenijo izboljšanje. Niso pa vsake spremembe dobre," je opozoril.
Volilno kampanjo je ocenil kot precej razpršeno, kar je po njegovih besedah tudi razumljivo. "To so lokalne volitve, veliko je kandidatov, veliko različnih list. Kjer koli po Sloveniji sem v času kampanje bil, sem videl, da je intenzivna, povsod so bili plakati, povsod se je nekaj dogajalo. Hkrati pa je bila tudi precej razpršena," je menil.
Predsednik DZ Gantar: Letošnja kampanja ena najmanj vsebinskih
Predsednik državnega zbora ter kandidat na ljubljanski listi stranke Zares Pavel Gantar ob oddaji glasu rezultata ni želel napovedati, je pa letošnjo kampanjo označil za eno najmanj vsebinskih. Gantar je dejal, da so v mestnem odboru optimistični, saj so se borili in zato upajo na najboljše. A ker v Ljubljani nastopajo kot nova stranka, se je bilo zelo težko prebiti, je opozoril.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.