O prvem temnopoltem županu v Sloveniji so se razpisali tudi tuji mediji, predvsem sosednjih držav. Medtem ko hrvaški in avstrijski mediji poročajo o tem, da je na županski stolček obmorskega mesta Piran sedel ganski zdravnik Peter Bossman, pa britanski BBC poroča, da je Bossman prvi temnopolti župan v bivšem Vzhodnem bloku.

V Gani rojen zdravnik, je bil kandidat levosredinske stranke SD, zmagal pa je v slovenskem mestu Piran, še piše BBC. Bossman je povedal, da ljudje na volitvah niso gledali na barvo njegove kože, njegova izvolitev pa je pokazala na ''visoko raven demokracije v Sloveniji''.
Po poročanju BBC Bossman v zadnjih letih ni občutil diskriminacije zaradi barve kože. ''Vedno so majhne skupine ljudi, ki so drugačni, in v prvih letih življenja v Sloveniji, sem občutil, da nekateri ljudje ne želijo biti z nami,'' je povedal. ''Zadnjih 10 ali 15 let, pa tega nisem več občutil. Nimam nobenih problemov in mislim, da ljudje ne vidijo več moje barve kože, ko me pogledajo.''
Dosedanjega župana Tomaža Gantarja je Bossman premagal z 51,4 odstotka glasov. Kot je povedal novoizvoljeni župan, je ''vesel in ponosen''. ''Svojo kampanjo sem gradil na dialogu in mislim, da je dialog zmagal.''

Peter Bossman je v Slovenijo prišel v 80. letih prejšnjega stoletja, ko je bila ta še vedno del bivše Jugoslavije, na študij medicine. Danes 54-letni Peter se je po študiju želel vrniti v domovino, vendar si je premislil, potem ko se je poročil s kolegico zdravnico hrvaških korenin.
Okoli 12 odstotkov prebivalstva v Sloveniji, ki je neodvisnost razglasila leta 1991 in postala edina država bivše Jugoslavije, ki se je leta 2004 pridružila EU, je rojenih v tujini, vendar le droben delček prihaja iz Afrike, še poroča BBC.
O Bossmanu tudi ameriški, italijanski in francoski mediji
Da je Peter Bossman prvi temnopolti župan v Vzhodni Evropi, piše tudi britanski Guardian. O Bossmanu v članku z naslovom Slovenija izvolila prvega temnopoltega župana piše tudi ameriški Washington Post. Časopis sicer povzema ameriško tiskovno agencijo AP, ki navaja, da bi lahko bil v Gani rojeni zdravnik prvi temnopolti župan v tem delu Evrope. AP pri tem navaja, da so še tisti redki temnopolti, ki jih je videti v Sloveniji, ponavadi turisti.

Tudi tržaški Il Piccolo poroča, da je župan Pirana postal "slovenski Obama". Bossman bo po pisanju Il Piccola prvi temnopolti župan v Srednji Evropi.
Izvolitev Baracka Obame za prvega temnopoltega predsednika velja za zgodovinsko, za resnično senzacijo pa je sedaj poskrbel slovenski zdravnik Peter Bossman, komentira tudi avstrijska tiskovna agencija APA. Za razliko od Obame je Bossman rojen v Afriki, v nasprotju z retoričnim genijem v Beli hiši pa slabo pozna jezik. Kljub temu so ga prebivalci Pirana v nedeljo izvolili z župana, navaja APA.

Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da je Bossman, v Gani rojeni zdravnik, postal prvi temnopolti župan na območju nekdanje Jugoslavije. AFP pri tem med drugim povzema Bossmanove izjave, da ga ljudje ne dojemajo več kot temnopoltega ali tujega zdravnika, temveč kot dobrega zdravnika in človeka.
Tudi hrvaška tiskovna agencija Hina navaja, da je Slovenija z Bossmanom dobila prvega temnopoltega župana, podobno pa piše tudi srbska tiskovna agencija Tanjug.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.