V nedeljo bo v 74 slovenskih občinah potekal drugi krog lokalnih volitev. Dvojice najbolje uvrščenih županskih kandidatov v prvem krogu se bodo v nedeljo pomerile tudi v štirih mestnih občinah – Novi Gorici, Novem mestu, Kranju in na Ptuju.
Vsa volišča bodo odprta do 19. ure, volivke in volivci pa bodo morali pri glasovanju upoštevati nekaj navodil.
Volivci lahko glasujejo samo osebno. Nihče ne more glasovati po pooblaščencu, kar velja tudi za družinske člane. Pravico do pomoči pri izpolnjevanju glasovnic pa imajo invalidi ali nepismeni volivci, ki lahko s seboj pripeljejo osebo, da po njihovem navodilu izpolni glasovnico.
Vsi, ki bodo želeli glasovati, bodo morali dokazati svojo istovetnost. Ta se lahko ugotovi na podlagi vsakega dokumenta, ki izkazuje osebne podatke volivca. Volilni odbori lahko volivcem omogočijo glasovanje, tudi če jih kateri izmed članov osebno pozna. Pred glasovanjem se bodo morali volivci podpisati v volilni imenik.
Nisem vpisan v volilni imenik. Kaj zdaj?

Če na volišče pride oseba, ki ni vpisana v volilni imenik, vendar je iz osebnega dokumenta razvidno, da stalno prebiva na območju volišča, jo volilni odbor napoti k pristojnemu organu, torej na upravno enoto ali krajevni urad. Tam bo volivec dobil potrdilo, da ima na volišču volilno pravico in da je bil pri sestavljanju imenika pomotoma izpuščen, s tem potrdilom pa nato lahko glasuje.
Dobro preberite navodila
Volivke in volivci bodo morali upoštevati navodila za glasovanje, ki bodo napisana na glasovnicah. Volivec lahko obkroži samo eno številko pred imenom in priimkom kandidata.
Če se volivec pri izpolnjevanju glasovnice zmoti, mu volilni odbor ne sme izročiti nove. Prvotno zmotno odločitev pa lahko popravi, in sicer tako, da prekriža krožec, s katerim je že označil kandidata.
Če motite red na volišču, vas lahko odstranijo
Volilni odbori morajo poskrbeti, da na volišču ne bo nobenih fotografij, plakatov ali drugih propagandnih gradiv v zvezi z volitvami. Volišče mora imeti tako urejene prostore za glasovanje, da volivca pri izpolnjevanju glasovnice ne more nihče opazovati. Prostori za glasovanje so lahko kabine, ograjeni pulti ali drugačne oblike pregrad, na vidnih mestih pa morajo biti nalepljeni razglasi s seznamom kandidatov.
Volilni odbori morajo vzdrževati tudi red na voliščih. Vsakogar, ki moti red na volišču, lahko volilni odbor odstrani, če je treba, pa pokliče tudi pomoč policije. Razen policistov ne sme nihče priti na volišče z orožjem ali nevarnim orodjem.