Po mnenju predsednika republike Danila Türka so današnje demonstracije resno opozorilo in državotvorno dejanje. Opozoril je, da nimamo nobenih znakov gospodarske rasti, sedanji varčevalni ukrepi pa da recesijo le še poglabljajo. Ta in tudi ne prejšnji dve vladi se tako po ocenah predsednika reševanja krize niso lotile z dovolj pameti.
Po mnenju predsednika republike so demonstracije, ki so danes potekale v Ljubljani, pravi način boja proti krizi. "Protesti so bili državotvorno dejanje, saj gre za obrambo socialne in pravne države," je dejal Türk.
Po njegovem mnenju pa gre tudi za del širšega evropskega protesta proti politiki zategovanja pasu, ki je "šla predaleč, globoko zarezala v porabo na nekaterih občutljivih področjih in ki je še posebej prizadela vse tiste, ki imajo nizke dohodke".
Kot je dejal predsednik, je treba razumeti, da je bila danes resno izražena zaskrbljenost, ki je "še posebej resna zato, ker nimamo nobenih znakov gospodarske rasti". Po njegovih ocenah bi bilo dobro, da vlada razume, da ne gre za destruktivno ravnanje, temveč za resno opozorilo.
Kot alternativo tem varčevalnim ukrepom Türk predlaga tisto, kar smo po njegovih besedah slišali tudi od Mednarodnega denarnega sklada, "samo v Evropi to spoznanje še ni v celoti sprejeto – večja postopnost, več sistematičnosti in več pameti pri teh stvareh".
Ta in tudi ne prejšnji dve vladi se po njegovem mnenju reševanja krize niso lotile z dovolj pameti. Sam pa pravi, da je v svojem mandatu za reševanje krize naredil vse, kar je bilo v njegovi moči. "Res pa je, da smo imeli v tem času tri vlade in za nobeno ne bi mogel reči, da je bila posebno uspešna," ugotavlja Türk.
Sicer pa se je treba po njegovem mnenju ob današnjih protestih zamisliti o razpoloženju ljudi. Spomnil je, kako je nekdanji ameriški predsednik Franklin D. Roosevelt nekoč, ko je reševal krizo, k sebi poklical sindikate, se z njimi pogovoril o ukrepih in jih pozval, naj gredo med ljudi, protestirajo in ga prisilijo k temu, "da bomo naredili to, kar smo se dogovorili".
"Ljudje so premagali strah, ki je vladal v državi"
Organizatorji so današnje demonstracije proti načinu reševanja krize ocenili kot uspešne. Po njihovih pojasnilih se je protestov udeležilo med 30.000 in 40.000 ljudi, kar je "izjemno dobro". "Ljudstvo je spregovorilo," je po dogodku ocenil sindikalist Branimir Štrukelj. "Vlada je bila pozvana, da spremeni smer in politiko ali pa odide," je dodal.
Prvi mož Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je v oceni današnjih demonstracij poudaril, da so ljudje očitno premagali strah, ki je zadnje mesece vladal v tej državi.
"Ljudje si niso upali podpisovati peticij. Bali so se, kje se bodo znašli na kakšnem seznamu, če jih bo kdo videl. Ta strah je premagan," je izpostavil.
Kot je dejal, je ljudstvo spregovorilo; to, kar je reklo, pa je kritično do vlade. Vlado so po njegovih besedah pozvali, da spremeni smer in politiko ali pa odide. "To je zdaj popolnoma jasno. Na tak način ni več mogoče nadaljevati. To je slepa ulica, ki vodi zgolj v poglabljanje krize," je povedal. "Jaz upam, da so gospodje na Gregorčičevi to razumeli," je sklenil.
Zadovoljni tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije
Da so zadovoljni z dogodkom, pozitivnim vzdušjem ter udeležbo, je pojasnil tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Dodal je, da jih veseli, da so prišli ljudje iz vse Slovenije in da je bila struktura udeležencev protestov po starosti in poklicih tako raznolika.
Odzval se je tudi na navedbe nekaterih medijev, da so v njihovi sindikalni centrali ljudem plačevali udeležbo na demonstracijah. Poudaril je, da so svojim članom iz Maribora, Prekmurja in od drugod, ki so se želeli udeležiti protestov, zagotovili brezplačen avtobusni prevoz do Ljubljane. Pri tem pa zatrdil, da je to glede na to, da plačujejo članarino, povsem normalno. Tako je bilo vedno doslej in tako je tudi drugje v Evropi, je dodal.
Na vprašanje, kaj pričakuje po protestih, je odgovoril, da mora priti na evropski ravni do umika neoliberalnega koncepta, "ki dokazljivo predstavlja pot v revščino in uničuje temelje socialne države". Na slovenski ravni pa naj bi se politiki zavedli, da so v prvi vrsti odgovorni ljudem, ki so jih izvolili, in ne tujim institucijam. Priti mora do drugačnega dialoga, ki bo zamenjal ustrahovanje in grožnje, ter drugih prioritet, to je pomoči gospodarstvu in podjetjem, je pozval.
Demonstracije je kot na splošno uspešne ocenil tudi predsednik Konfederacije novih sindikatov Slovenije (KNSS) Neodvisnost Drago Lombar.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.