SD naj bi dobila 29, SDS pa 28 poslanskih sedežev. V štabu SD so se cel večer veselili, vzdušje v prostorih SDS pa je bilo bolj klavrno. Predsednik Janez Janša je objavi vzporednih in prvih neuradnih izidov pričakal v spodnjih prostorih, daleč od oči javnosti. Čez nekaj časa je podal kratko izjavo za medije, nato pa se je spet umaknil. Okoli 23. ure je osebno čestital prvaku SD Borutu Pahorju.
Čas ideoloških delitev?
Po objavi rezultatov vzporednih volitev se je predsednik SDS in dosedanji premier zahvalil volivkam in volivcem, ki so glasovali za njegovo stranko ter čestital SD v primeru, da rezultati vzporednih volitev držijo. Dejal je še, da bo treba počakati na uradne rezultate.
Po preštetju večine glasov je ponovil, da je treba zaenkrat počakati na dokončne rezultate. ''Zelo verjetno bo prišlo do izenačenja mandatov med nami (SDS, op.a.) in stranko Boruta Pahorja (SD, op.a.). Tako imenovani trojček tranzicijske levice nima absolutne večine, tako kot so najavljali. V vsakem primeru bodo potrebne nekoliko širše koalicije, vendar je potrebno počakati na uradne rezultate, ker je razlika med nami 12.000 glasov. 18.000 glasovnic je bilo neveljavnih, kar se mi zdi čudno. Zdi se mi, da je to precej več kot na zadnjih volitvah, čeprav gre za isti enostaven sistem glasovanja. V tujino je bilo poslanih od 40. do 50.000 glasovnic in še nobena se ni vrnila. Razlika je bistveno manjša od tega, kar je potrebno še prešteti. In tudi če ne bo prišlo do popolnega izenačenja po številu glasov je zelo verjetno, da bo prišlo do izenačenja števila mandatov v državnem zboru, kar prinese vprašanje relativnega zmagovalca in postavi možnost oblikovanja koalicije v čisto drugo luč,'' je dejal.
Prepričan je, da Slovenijo zdaj čaka čas ideoloških delitev, ker naj bi nekateri najavljali samo vlado levega bloka. Po njegovih besedah je SDS po volitvah, če bi zmagala, želela oblikovati široko razvojno koalicijo, ''ki bi šla preko ideoloških delitev, ker se v tem primeru ni treba ukvarjati s preteklostjo, ampak z izzivi prihodnosti''. Janša se je ob tem še enkrat zahvalil volivkam in volivcem, ki so jih podprli na volitvah. Po njegovem je zelo pomembno, ''da je bila volilna udeležba dobra, ker to daje legitimnost volitvam''. Ob tem pa je opozoril, da je Ljubljana premagala druge enote po Sloveniji. ''SDS je nesporno zmagala v petih volilnih enotah, samo v dveh ljubljanskih in na Obali je zmagala SD. Poudaril je, da je v Ljubljani velika zgoščenost prebivalstva. ''Kraji v Šiški, za Bežigradom, Moste-Polje so doživeli izjemen obisk na voliščih in dober rezultat za Pahorjeve Socialne demokrate,'' je dejal.
Velika koalicija po njegovem mnenju glede na rezultat "ne pride v poštev, ampak kljub temu je neko preseganje teh delitev nekaj, kar bi Sloveniji koristilo".
SDS zmagala v petih, SD treh enotah
SDS je slavila v petih, SD pa v treh volilnih enotah. V prvi s sedežem v Kranju naj bi obe stranki dobili po štiri poslance, v drugi, ki ima sedež v Postojni, naj bi imela SD pet, SDS pa tri poslance. V tretji (Ljubljana-Center) je izid enak, v četrti (Ljubljana-Bežigrad) pa naj bi si najmočnejši stranki priborili po štiri poslanska mesta. V enoti s sedežem v Celju je SDS dobila štiri glasove, enega več kot SD. V šesti (Novo mesto) in sedmi (Maribor) je vsaka od obeh strank dobila po tri poslance. Najbolje pa se je SDS odrezala v osmi enoti s sedežem na Ptuju. Zagotovila si je štiri poslance, dva več kot SD.
KOMENTARJI (247)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.