
Stranka Lipa je bila ustanovljena 1. marca 2008. Njen predsednik je Sašo Peče. V poslanski skupini, ki jo vodi Barbara Žgajner Tavš so trije poslanci. V začetni mreži na terenu je 45 lokalnih odborov.
PREDSEDNIK SAŠO PEČE
Sašo Peče se je rodil 3. maja 1971. Po izobrazbi je univerzitetni diplomirani ekonomist, sedaj pa opravlja magisterij na Pravni fakulteti v Ljubljani. Dolga leta je bil aktiven član Slovenske nacionalne stranke, na listi katere je bil leta 2000 prvič izvoljen v državni zbor (DZ). Uspeh je ponovil leta 2004 in bil do julija 2008 tudi podpredsednik DZ.
V začetku leta 2008 je skupaj z Barbaro Žgajner Tavš in Boštjanom Zagorcem protestno izstopil iz poslanske skupine SNS. 1. marca je postal predsednik novoustanovljene stranke Lipa.
PRVAK STRANKE ODGOVARJA
-Kako skrbite za čistejše okolje?
Ne uporabljam klime v stanovanju, uporabljam okolju prijazen material za vsa področja, ločeno zbiram odpadke, nikoli ne smetim okolja, kadar mi čas dopušča se vedno udeležim čistilnih akcij. Vsa moja delovanja (glasovanja) v okviru funkcij so bila vedno prioritetno podvržena oceni tveganja na okolje.
-Se lahko identificirate s sloganom I Feel Slovenia in zakaj?
Ne. Prepričan sem, da je slogan umeten prikaz sloge naših državljanov za oči tujcev. Čutim Slovenijo bi bilo primerneje, toda tudi ta slogan bi lahko dobil vsebino le, če bi vlada vsaj z enim ukrepom spodbudila oziroma ustvarila pozitivnejše razmere za celotno slovensko družbo.
Ob omenjenem sloganu vedno znova dobim občutek, da so si z njim »vladajoči politični funkcionarji in njihovi prijatelji - pretežno nesposobni kimavci« - egoistično prisvojili vse lepote naše države.
-Naštejte tri zgodovinske osebe, ki so zaznamovale vaše življenje in zakaj?
Spartak je moj zgodovinsko-filmski junak, ki si je upal navkljub vnaprej izgubljenemu boju upreti celotnemu rimskemu imperiju. V mladosti sem večkrat gledal omenjeni spektakel in name pokončni in pogumni junaki vedno naredijo močan vtis.
Josip Broz–Tito je vedno zmogel dovolj poguma in je odločno rekel »ne«. »Ne« napadalcem naše nekdanje države in »ne« Stalinu, kar je bila prav tako izjemno hrabra poteza, ki nas je dolgoročno postavila izven stalinističnega totalitarnega sistema. Življenje je zajemal z veliko žlico.
JFK je imel vizijo in odločnost, upal si je vzpostaviti sistem, ki je kljuboval vsemu, do takrat nedotakljivemu, v ZDA, tako gospodarskim in vojaškim lobijem kakor tudi organiziranemu kriminalu. Prav tako pa je bil tudi osebno gurman življenja.
-Kako vzdržujete strast v partnerskem razmerju?
Strast je energija, ki jo črpamo in dajemo. Rad počnem stvari, ki me polnijo z energijo, me navdihujejo in še raje to energijo dajem oziroma jo delim.
-Ali ste bogati?
Življenje mi je v bogastvu zdravja in sposobnostih uživanja sreče po mojih bivanjskih in duhovnih merilih zaenkrat naklonjeno. Materialno bogastvo je lahko le obremenjujoč kič, ki ga imam ravno toliko, da z njim še vedno ravnam preudarno. Za materialnim bogastvom ne hlepim. Moje vrednote so nad dosegom materialnega bogastva.
PROGRAMSKI POUDAREK STRANKE LIPA
Vzgoja in izobraževanje
-Predšolska vzgoja mora biti kakovostna, pod okriljem države morajo biti zagotovljene enake sistemske rešitve v smislu kvalitete in dostopnosti, ne glede na regionalne oziroma občinske specifike.
-Kakovostno laično javno šolstvo, ki bo, upoštevajoč socialno pravičnost, dostopno vsem pod enakimi kriteriji in pogoji.
-Sistem izobraževanja je potrebno strokovno nadgrajevati z dobrimi praksami, ki izhajajo iz demokratične vzgoje in individualne obravnave posameznikov.
-Poleg brezplačnih učbenikov na osnovni stopnji izobraževanja, je potrebno k subvencioniranju učbenikov pristopiti tudi v okviru srednješolskega izobraževanja.
-Degradacija izobraževanja in znanja je nedopustna, cilj tudi z vidika finančne politike države pa mora biti usmerjen k vzpodbujanju vseživljenjskega izobraževanja.
KOMENTARJI (358)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.