V enem novejših likovnih razstavišč v Ljubljani, poslovnem centru Mercatorja na Dunajski 107, bo svoje slike velikih formatov od 24. maja pokazal javnosti akademski slikar in grafik Rudi Španzel. "Mojster", mu pravi likovni kritik Andrej Medved v spremnem katalogu k razstavi. Mojster v smislu poznavanja metjeja in slikarske umetnine skozi stoletja. Pri Španzlu ni moč govoriti o modernizmu, čeprav se slikar oprijemlje skrajno estetskih in moralnih norm, značilnih za modernizem. Kljub temu je v njegovih slikah občutiti "modernistične zareze", kar je posledica njegovega občudovanja nadrealističnih podob in metafizičnih scenografij, absurdnih povezav in podzavestnih stanj, občutij. Za Medveda je Španzel "barokist" - povzema formo in slogovnost baroka, a na svojestven način. Figure postavlja v "prazen prostor" skoraj monokromnega ozadja, ki je bolj določujoče kot zasičenost baročnih podob. Barokni slog je združen s svojskim dalijevskim nadrealizmom. Realnost nikoli ni v celoti zapopadena v sliki. Slovesno odprtje razstave v četrtek, 24. maja, ob 20. uri.
V Muzeju novejše zgodovine v Celju bo od danes do 3. junija na ogled skupinska razstava udeležencev XIII. Telekomovih mednarodnih slikarskih tednov, ki so lani v organizaciji ustanove Keleia in pod pokroviteljstvom Telekoma potekali v Piranu. Dela bodo razstavili slovenski umetniki Andrej Jemec, Vladimir Makuc in Ksenija Čerče, Stephen Bambury z Nove Zelandije, Ashot Bayandour iz Armenije in Cheng Yong s Kitajske. Slovesno odprtje danes ob 18. uri.
V enem od najbolj živahnih razstavišč na Obali, v Krkinem zdravilišču v Strunjanu, pa je umetnostna zgodovinarka Nives Marvin pripravila razstavo slik Ivana-Stojana Rutarja iz Kopra. Slovesno bodo razstavo odprli drevi ob 20.30, odprta pa bo do 19. junija. Rutar, rojen leta 1994 v Gorici, je začel slikati in razstavljati pozno, šele v 90-ih letih. Zavezan je tradiciji štafelajskega slikarstva in pogosto ustvarja v eksterieru. Najbližja tematika so mu morski pejsaži, vedute istrskih krajev. Realistično upodobljeni motivi so mu samozadostni, so neobljudeni, živijo sami zase, le s sledmi preteklosti.