24 ur na križišču sveta

Lev Kreft gre na zmago!

Ljubljana, 05. 07. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Združena lista socialnih demokratov je uradno predstavila svojega predsedniškega kandidata Leva Krefta, ki se bo v svoji kampanji za najvišji položaj v državi potegoval s poudarjanjem socialne varnosti in sporazumevanja.

Lev Kreft zatrjuje, da gre na zmago
Lev Kreft zatrjuje, da gre na zmago FOTO: Dare Čekeliš

Kreft je povedal, da si brez socialdemokratske vizije opravljanja funkcije predsednika države ne predstavlja. "Kdor ne gre na zmago, nima možnosti, da bi dosegel karkoli. Jaz grem na zmago," je optimističen Kreft. Dodal je, da se je vedno boril proti politikom, ki so menili, da "so večni in od boga poslani".

Kreft o predvolilnem programu

"Varnost pred terorizmom je za nas premalo," je menil Kreft.

Pred desetimi leti je bila ključna vrednota demokracija, sedaj pa je to po Kreftovem prepričanju varnost. Ta je že postala skoraj cilj, ki opravičuje vsa sredstva. Ob tem je poudaril, da si velike in bogate države varnost predstavljajo drugače kot majhne. Pomembna je tudi varnost pred brezposelnostjo ter različnimi prevarami in goljufijami, pomembna je varnost za otroke in vnuke in tista pred sovraštvom in nasiljem v imenu prave rase, edino zveličavnega naroda, kulture ali vere.

Predsedniška tekma bo po Kreftovem prepričanju zanimiva, saj je pred Slovenijo obdobje, ko bo treba predstaviti vizije prihodnjega razvoja države. Mislil je predvsem na vprašanja, povezana s širitvijo EU in zveze Nato. Glede slednjega je povedal, da bi morala slovenska politika po povabilu zavezništva jasno predstaviti prednosti vključitve in pogumno kreniti v izpeljavo referenduma.

Kreft gre na zmago!
Kreft gre na zmago! FOTO: Dare Čekeliš

Kreft meni, da je članstvo v Natu v slovenskem nacionalnem interesu, čeprav je glede vloge severnoatlantskega zavezništva potrebno opozoriti, da cilj ne posvečuje sredstev. Ta zveza ima namreč drugačno vlogo kot v obdobju hladne vojne, saj je iz obrambne postal politična organizacija, ki včasih prevzema vlogo Združenih narodov in je vpleten v nekatera krizna žarišča v svetu.

Glede svoje politične drže in sloga je Kreft povedal, da daje izražanju in uveljavljanju različnosti prednost pred doseganjem enotnosti. Politik mora imeti sposobnost sporazumevanja, demokratična večina pa ni le matematični seštevek, sicer takšne odločitve nimajo verodostojnosti in teže. Na vprašanje o kajenju marihuane in marksizmu je Kreft odgovoril, da gre to dvoje dobro skupaj. Glede "trave" je ponudil "clintonovski" odgovor, enkrat v študentskih letih jo je kadil, a takrat ni natančno vedel, ali gre za to mehko drogo. Kreft se tudi zavzema za dekriminalizacijo marihuane, glede svoje marksistične preteklosti pa je povedal, da v času, ko vsi marksizem kritizirajo, medtem ko so bili včasih vsi marksisti, takšne preteklosti ni spodobno zanikati.

Pahor o kandidatu ZLSD in izpeljavi kampanje

Pahor pravi, da je Lev pravi lačni lev
Pahor pravi, da je Lev pravi lačni lev FOTO: Dare Čekeliš

Predsednik združene liste Borut Pahor je Krefta predstavil kot politika širokega političnega profila, ki bo našel stik z državljani, ki bo zagovarjal vrednote ZLSD, a znal strankarske interese podrediti državnim in ki bo dovzeten za drugačnost in različnost.

"Imamo lačnega Leva, ki se ga lahko tekmeci malo bojijo," je na predstavitvi povedal Pahor.

Novi predsedniški kandidat pa se ne obremenjuje preveč z anketami javnega mnenja. Po rezultatih naše ankete bi se namreč v drugem krogu srečala France Arhar in Janez Drnovšek. Sledijo jima Barbara Brezigar, Zmago Jelinčič ter Lev Kreft.

Lev Kreft in Borut Pahor
Lev Kreft in Borut Pahor FOTO: POP TV

Seznam predsedniških kandidatov je tako skoraj popoln, saj so jih predstavile že vse velike politične stranke. Predsedniško kandidaturo sta tako poleg Krefta napovedala predsednik vlade in LDS Janez Drnovšek ter predsednik uprave zavarovalnice Vzajemna France Arhar. Že lani sta v volilno tekmo vstopila vrhovna državna tožilka in pravosodna ministrica v Bajukovi vladi Barbara Brezigar ter predsednik SNS Zmago Jelinčič. Od manj znanih kandidatov so sodelovanje napovedali predsednik zunajparlamentarne stranke Liga za Slovenijo Tomaž Rozman, podjetnik iz Nakla Štefan Hudobivnik in Marko Kožar, ki ima podporo Domoljubne liste neodvisnih občanov Velikih Lašč. Od parlamentarnih strank svojega kandidata še iščejo v SMS in DeSUS, kjer je najresnejši kandidat predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Vinko Gobec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10