Znanost in tehnologija

Leta 2029 bodo računalniki pametnejši od nas: znali se bodo šaliti in celo spogledovati

Washington, 23. 02. 2014 08.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ray Kurzweil, vizionar in direktor inženiringa pri spletnem velikanu Google, napoveduje, da bodo v 15 letih računalniki bolj inteligentni, kot smo mi, zmožni bodo razumeti, kaj govorimo, sposobni bodo nabirati izkušnje, se šaliti in spogledovati.

Robot
Robot FOTO: Reuters

Leto 2029 bo prelomno leto, napoveduje Ray Kurzweil, direktor inženiringa pri spletnem gigantu Google. Takrat bodo namreč računalniki postali bolj pametni od ljudi. Kot meni 66-letni Kurzweil, bodo v 15 letih računalniki bolj inteligentni, kot smo mi, zmožni bodo razumeti, kaj govorimo, sposobni bodo nabirati izkušnje, se šaliti in spogledovati.

Kurzweila mnogi uvrščajo med vodilne vizionarje, ko beseda nanese na umetno inteligenco. Google ga je zaposlil leta 2012, da bi pomagal pri razvoju pametnega iskalnika, ki bi nas poznal bolje, kot se poznamo sami, so zapisali pri britanskem Guardianu. Kurzweil je o svojem delu dejal, da mu Google ni dal nobenih podrobnejših navodil, da zdaj pomaga pri razvoju jezikovnega razumevanja, kaj je pravzaprav sporočilo samih tekstov.

Kot je znano, je Google kupil kar nekaj podjetij, ki se ukvarjajo z razvojem robotov – med njimi tudi podjetja Boston Dynamics, ki izdeluje vojaške robote, in Nest Labs, kjer izdelujejo pametne termostate, pa tudi britansko start-up podjetje DeepMind. Zaposlili so tudi Geoffreyja Hintona, ki je eden najboljših britanskih strokovnjakov na področju nevronskih mrež.

Kurzweil je znan po svojih izumih. Med drugim je izumil optični čitalnik, računalniški program, ki prepozna tipografijo in prvi pretvornik besedila v govor. Leta 1990 je napovedal, da bo računalniški program premagal svetovnega prvaka v šahu leta 1998. Zmotil se je le za eno leto, saj je IBM-ov program Deep Blue porazil Garija Kasparova leta 1997. Prav tako je napovedal razsežnosti spleta, ko je bil ta še majhen sistem, ki ga je uporabljalo le nekaj akademikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sandi Miševski 1
24. 02. 2014 10.02
+7
V sloveniji bojo vsi roboti na zavodu pa na socialni :)
fracola
24. 02. 2014 07.01
+12
vse to je slabo za človeka in ti razvoji nam bodo slej ko prej škodili.Z vso to tehnologijo bomo sami sebe uničili, uničili bomo še tisti procent možganov ki jih uporabljamo. Tehnologija bo vplivala na gene....in človek bo postal idioot med vso to robotiko...
Komandant Stane
24. 02. 2014 06.01
+6
Ah, že sedaj so dostikrat pametni telefoni pametnejši od ljudi ki hodijo po svetu. Samo pogledati je treba okoli sebe. Ni več kritičnega razmišljanja. Ljudje vase zaverovani, omejeni in so veseli če ne rabijo razmišljati preveč.
Miki777--
23. 02. 2014 23.07
+4
To so govorili že leta 1955, da bodo roboti že letali po zraku in da bodo delali namesto nas in nekatere druge...pravljice, se strinjam. Leta 2029. Še vedno bomo furali avte na dizel in bencin, Vojne bodo potekale v Ruskih državah, svet bo še bolj razdeljen med bogate in revne. Peščica bo obvladovala banke, medije, domača hrana bo prepovedana (semena, ki ne bodo produkt multi korporacij), zdravstvo bo le za bogate oz. višji sloj (mafijo), voda bo postala privatna lastnina; vodne vire v EU bodo obvladovale korporacije in ZDA. Roboti bodo na inteligentni stopnji miši (danes so na stopnji ščurkov).
haaaahahahaha
23. 02. 2014 22.12
+0
hahaha keri pravlicarji do leta 2029 bomo ze vsi ucipljeni v lagerjih
Glavavtorbi
23. 02. 2014 21.30
+0
Če bi si človek že v prazgodovini znal zamisliti inteligenten stroj, ali bi njegova stvaritev sama od sebe zgruntala, da živijo na okroglem planetu in ostalo današnje pisano holivudsko vesolje, bi si znala zamisliti leseno žlico, ki bo v veselje in za vsakodnevno rabo človeku?
Glavavtorbi
23. 02. 2014 21.26
-1
Poglejte živalske vrste, ki jim ljudje usodno spreminjamo kemično ravnovesje in ostale življenjske pogoje, v katerih idealno uspevajo, a mislite, da se mi njim zdimo kaj pametni? Marsikdo bi bil na smrt prestrašen in zgrožen, če bi lahko za hip uzrl idealen svet, kot bi si ga zamislila hišna mačka ali virus ebole, če bi lahko videli njihove robote in kaj počnejo, bi nas pa najbrž pri priči kap. Verjetno obstaja dober naravni zakon, zakaj si ne more vsak mikrob izmisliti umetne zavesti, po drugi strani pa se ne gre zanašati, da nas bo to obvarovalo pred neznanim, ker se vesolje ves čas spreminja in nas ne bi ustvarilo, če ne bi bilo pripravljeno na vse mogoče naše umotvore. Človeštvo je zavoženo že od izuma besede in jezika, prva beseda je bila tudi prva ideologija, prvi program, na katerem je danes nadgrajena naša celotna humanistika, simbol sam po sebi je pravilo kako se bo oziroma se edino lahko oblikuje odnos okoli njega, podobno kot iz elektronov nastane elektrika. Matematika ni del narave ampak konstrukt človeškega uma, ki je kot tak umeščen v naravo, umetna zavest bo sledila isti logiki kot njen stvarnik človek, ne bo pa imela človeškega občutka, ker smo tudi mi odvisni od neke širše logike, ki je dolgo ne bomo razumeli. Tudi to ni prvič v človeški zgodovini, da poskuša nekdo ustvariti popolnega sužnja, recimo s temnopoltimi ni bilo nič narobe, dokler jih niso zajeli beli kolonialisti in dresirali po svoji podobi, ker takrat zanje to niso bili ljuduje, vesolje pa je bilo le nočna kulisa, v kateri sta bila ta svet in svetleči bog edino kar je in je kdajkoli obstajalo, me res zanima, kako bi v tistem času zgledala AI, če bi jo znali zlotati skupaj in sprogramirati.
Adalbert-Mišo Koren
23. 02. 2014 23.40
+6
Glavavtorbi
23. 02. 2014 20.54
+0
Vseolje se šiiri in počasi spreminja, veliki objekti so v resnici kompoziti, sestavljeni iz izjemno drobne snovi, ki je le skupek energije, tudi prazen prostor je sestavljen iz teh fragmentov stvarnosti. V naravi obstajajo neke konstante, kot je recimo naboj elektrona ali svetlobna hitrost, če bi se katera od njih spremenila le neznatno, bi se začelo spreminjati tudi celo vesolje, ki temelji na teh skrajno točno določenih vrednostih oziroma razmerjih med njimi, samo zato lahko delujejo računalniki. In potem je to urejeno in disciplinirano vesolje ustvarilo življenje, ki se od mrtve narave loči predvsem po tem, da se lahko odloča po svoje in umre oziroma se smrti čim dlje izogiba. Če razvoj računalnikov in umetne inteligence oziroma umetne življenja, ki bo razmišljalo kot živa bitja, sledi naravni logiki, se bo življenje prilagodilo in se bomo spremenili nazaj v kamen, ki je v kozmičnem smislu večen in tudi ni treba, da bi bil kdaj kaj bolj pameten. Če je pamet domišljija, pa naj naredijo stroj, ki si bo izmišljal same neumnosti in to združijo s tistim, ki bi rad spremenil vesolje v kamen, pa bomo dobili omnipotentno napravo. Očitno je še nekaj, kar nas poleg prostora povezuje tudi s preteklostjo, z neko višjo realnostjo, ker tega ne znamo ali ne moremo zaznavati, določiti in meriti, razvoj naše različice umetne zavesti tega pač ne vsebuje in ne upošteva, zato so stroji nekaj drugega in nikoli ne bodo inteligentni, sicer bi se rodili kot ljudje in ne nastali v naši fabriki.
Glavavtorbi
23. 02. 2014 20.33
+1
Kar se mene tiče, ni od izuma računalnikov naprej umetna inteligenca prav nič napredovala, v bistvu je sploh ni, ti stroji ne razumejo in si ne znajo predstavljati ničesar, razvil se je samo jezik simbolov, vzorci za njihovo prepoznavanje in iskanje ter seveda družba sama, ki vse bolj uporablja in se zanaša na te koncepte, orodja ter pravila. Vsi računalniški programi sledijo programiranim omejitvam, stroji imajo neke možnosti, program jih pa omejuje in regulira njihovo vklapljanje, ker to počnejo tako hitro in procesirajo tako kompleksne številke, imamo občutek, da jim je nekaj pa vendarle jasno, v resnici smo mi zabiti, ker jih vse bolj spoštujemo, namesto da bi jih znali čim bolj izrabiti za svojo korist in prelisičiti. Posamezni stroji in sistemi so tudi vse bolj povezani, več jih lahko rešuje isto nalogo ali pa si eden deli infromacije od vseh ostalih in zgleda najpametnejši. Zastrašujoče pa je, na kakšne poceni finte padamo ljudje, ko kupujemo in častimo te stroje, kot da se ne bi zavedali, da ima s tem globalna buržuazija oziroma posamezne vladajoče oligarhije, ne le vse večji pregled in kontrolo nad slehernim zemljanom, temveč se tudi globalna kultura prilagaja strojnemu razmišljanju in sprejema virtualno utopijo kot del realnega sveta. Pomislite, računalniki bi lahko delali karkoli, razvija se predvsem elektronika, sistem pa se le nadgrajuje in širi, kot da sledi nekemu višjemu, kozmičnemu in univerzalnemu slogu razmišljanja, kot da kaj takega obstaja in si ni ves koncept izmislilo le par ljudi. Družbe se prilagajajo strojem, vedno so se filozofom, učenjakom in umetnikom, ki so črpali navdih iz nedoumljive narave, ne pa kopirali in nadaljevali misli ostalih zarukancev. Bolj pametni bi bili robotizirani oklepi, ki bi jih upravljaljali možgani od ščurka, še mikrobi imajo v sebi več veselja in volje do življenja kot ti zmotno in zavržno nezmoltljivi mehanski idi-oti.
asdfaasdfdss
23. 02. 2014 22.01
+0
Malo si poglej, česa je sposoben IBM Watson. Nikakor ni samo neumna mašina. Pa ko govoriš o programiranim omejitvam, tudi naša zavest je samo računalniški program ki teže na paralelnem procesorju ki se jim reče možgani.
bb5a
23. 02. 2014 16.53
+1
Kakšne neumnosti!
MajKer
23. 02. 2014 13.56
+6
Adijo službe, bodo vse roboti delali :D
llalalala
23. 02. 2014 13.19
+8
Medtem ko ima ameriška vojska take računalnike že razvite vi sanjajte o koruzi, to je že realnost...
drekecfifi
23. 02. 2014 12.54
+18
2031 the judgment day..švarci is back!
mikeTHEbike
23. 02. 2014 17.45
+1
lpower2
23. 02. 2014 12.48
+2
lpower2
23. 02. 2014 12.48
+3
zanimivo da je letnico postavil glih v čas, ko bo on še lahko živ. prehtro je to prehitro, če bo do takrat obstajal popolni prevajalec med človeškimi jeziki bo to že dosežek.
mikeTHEbike
23. 02. 2014 12.36
+1
Borba s stroji in 3 ww prihaja!
Alen Alen 1
23. 02. 2014 12.34
-3
sej prou mogoče bo svet lepši ker donsl sami brezmožgančki vodjo ta svet:)
wild.spirit
23. 02. 2014 12.27
+6
a z naslovom hočte povedat, da ljudje nismo pametni in da se ne znamo šaliti in spogledovati? btw, članka sploh prebrala nisem, k sm kliknla lih sam zato da komentiram naslov
Mb128
23. 02. 2014 12.24
+7
No ja. Res je, da so računalniki, roboti zmogljivejši iz dneva v dan ampak pretiravati pa vseeno ni potrebno. Vprašanje je čemu takšne izjave. Lahko da se skuša na takšen način zbrati čimveč sredstev za razvoj ali pa ta človek nekaj ve a tega iz kakršnegakoli razloga ne posreduje javnosti. Dejstvo je naslednje. Dokler ne bo t.i. kvantnega računalnika nekega večjega preboja v računalništvu, robotiki ni za pričakovati.
Pjeva? Tuge
23. 02. 2014 15.13
+3
Malo mu je stopilo v glavo potem pa ljudje izgubijo stik z realnostjo.
asdfaasdfdss
23. 02. 2014 18.59
Tale človek ve o tem veliko več kot ti, ki pišeš take nebuloze. Kvantni računalnik nikakor ni pogoj za napredno umetno inteligenco.
shujinrules
23. 02. 2014 12.19
+1
Neo i believe