
Smučarska zveza Slovenije je danes v sodelovanju z ministrstvom za notranje zadeve na Krvavcu pripravila vsakoletni dogodek Le varna smuka je užitek, s katerim je ponovno opozorila na pomen varnosti na smučiščih. Osrednje sporočilo je bilo, da ni dovolj, da za varnost poskrbi le smučišče, temveč mora vsak smučar sam paziti na sebe in druge.
"Smučanje je lahko veselo in varno le, če so uporabniki smučišč dovolj ozaveščeni, obzirni do drugih, odgovorni, poznajo mednarodno veljavna vedenjska pravila in jih tudi dosledno upoštevajo," opozarjajo na ministrstvu za notranje zadeve, kjer ob pomoči Smučarske zveze Slovenije že več let v času smučarske sezone organizirajo smučarski dogodek za dviganje zavesti o pomenu varnosti na smučiščih.
V letošnji sezoni že 15 nesreč, 9 s hudimi poškodbami
Smučanje sodi med najpopularnejše slovenske športe, a se v nesrečah na smučiščih in zunaj njih vsako leto ponesreči kar nekaj smučarjev. V letošnji sezoni se je na smučiščih zgodilo že 15 nesreč, od tega kar devet s hudimi poškodbami. Zato je nujno ozaveščanje vseh udeležencev smučišč o pomenu ustreznega znanja smučanja oziroma deskanja in o upoštevanju mednarodnih FIS pravil.
"Ni lepšega kot lep sončen dan na smučišču, ki pa se lahko sprevrže v pravo nočno moro, če pride do nesreče. Zato je zelo pomembno, da vsi razmišljamo o varnosti na smučišču," je danes na Krvavcu izpostavil minister za notranje zadeve Gregor Virant. Kot je ocenil, nadzorne službe na smučiščih delujejo dobro.
"Upravljavci smučišč se morajo držati zakonodaje glede zagotavljanja varnosti in pri tem ne zaznavamo veliko kršitev," je pojasnil minister. Na Krvavcu so dnevno prisotni trije nadzorniki in trije reševalci. Veliko imajo tudi tabel, s katerimi opozarjajo na varno smučanje in pravila.

'Vsak smučar mora paziti nase in druge'
"Ni pa dovolj, da samo smučišče poskrbi za varnost, tudi vsak smučar sam mora paziti nase in druge," je izpostavil direktor RTC Krvavec Srečko Retuznik. Podobno je poudaril minister: "Najpomembneje je, da vsak smučar razmišlja o tem, kaj lahko sam naredi za svojo varnost in varnost drugih."
Nadzornik na Krvavcu Robert Šebenik je opozoril, da se nesreče največkrat zgodijo, ko smučarji niso zbrani in pozorni na okolico in na druge smučarje. Nesrečam velikokrat botruje tudi neprilagojena hitrost, medtem ko alkoholiziranost smučarjev ni tako pogosta. Neupoštevanje pravil in prevelika hitrost ob relativno skromnem znanju in obvladanju tehnike so tako najpogostejši vzroki nesreč.
'Pravila prva lekcija, preden mladi smučarji stopijo na smučišče'
Tudi pri vzgoji najmlajših smučarjev je varnost na prvem mestu, je zagotovil Enzo Smrekar, predsednik Smučarske zveze Slovenije, pod okriljem katere delujejo klubi s skupaj okrog 25.000 člani. Kot je poudaril, so pravila prva lekcija, preden mladi smučarji sploh stopijo na smučišče.
Z vzgojo podmladka si lahko v prihodnje obetamo tudi nove smučarske šampione, je dejal Smrekar, ki je posebej poudaril pomen smučarskih poligonov, kakršen je urejen tudi na Krvavcu. "To je infrastruktura, ki klubom omogoča redne treninge, kar je bistveno za doseganje vrhunskih rezultatov."
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.