Pop in

Lennonov morilec ostaja za zapahi

New York/Los Angeles, 06. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Morilec Johna Lennona bo ostal v zaporu, saj so sodniki že tretjič zavrnili njegovo prošnjo za pogojni izpust.

"Mark David Chapman, vašo prošnjo smo zavrnili, ker ste na nadvse zahrbten način umorili svojo žrtev," je zapisal newyorški oddelek za pogojni izpust.

Osmega decembra leta 1980 je 49-letni Mark Chapman pevca legendarne skupine The Beatles, Johna Lennona, pred njegovim stanovanjem v New Yorku ustrelil v hrbet. Obsodili so ga na najmanj dvajset let zapora. Kot je v 29 minutnem pogovoru s tremi komisarji dejal Chapman, je Lennona ustrelil, ker je želel nase pritegniti pozornost medijev.

Yoko Ono, Lennonova vdova, je komisarjem pisala pismo, v katerem je zaprosila, naj mu pogojnega izpusta ne odobrijo. "Če boste Chapmana izpustili, bo moja družina do konca življenja živela v strahu. Johnova smrt nam je uničila življenje," piše Ono.

Dobrih šest tisoč ljudi je na spletu podpisalo peticijo, v kateri nasprotujejo Chapanovi želji po svobodi. "Prosim ne izpustite tega moškega," je pisalo v peticiji. Leta 2000 in 2002 je Chapman že zaprosil za pogojni izpust, naslednjo možnost ima šele leta 2006.

FBI mora razkriti vse tajne dokumente

V skladu z odločitvijo kalifornijskega zveznega sodišča bo moral ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) razkriti vse tajne dokumente, ki jih je v 70. letih zbral o britanskem glasbeniku Johnu Lennonu. S tem je sodišče ugodilo zahtevi ameriškega zgodovinarja Jonathana Wienerja, ki se za objavo tajnih dokumentov o Lennonu bori na sodiščih že od leta 1983.

Vpogled v okoli 200 strani obsegajoče dokumente je Wiener dobil že leta 1997, deset strani pa je vse doslej ostalo skritih pred javnostjo. Iz tedaj razkritih dokumentov je moč razbrati, da so tajne službe glasbenika in njegovo ženo Yoko Ono, ki sta bila oba aktivna nasprotnika vojne v Vietnamu, več let opazovale in jima prisluškovale. Na še nerazkritih straneh pa se po Wienerjevem mnenju nahajajo poročila britanskih tajnih služb o Lennonu.

Wiener, sicer docent zgodovine na neki kalifornijski univerzi, je leta 2000 že izdal knjigo z naslovom "Gimme Some Truth: The John Lennon FBI File" (Daj mi nekaj resnice: Dokumenti FBI o Johnu Lennonu). V njej je analiziral tedaj dostopne informacije tajnih služb o britanskem glasbeniku, ki je umrl v atentatu leta 1980 v New Yorku.