Znana je prva neuradna ocena škode, ki jo je ledena ujma povzročila Slovenskim železnicam. Ta znaša več 10 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za infrastrukturo in prostor.
Kot so dodali, sanacija poškodovanega omrežja ob izjemnih naporih in požrtvovalnem delu vseh zaposlenih v Slovenskih železnicah ter pogodbenih podizvajalcev poteka dobro. Tako naj bi bile do konca dneva prevozne vse proge v državi, razen prog Kranj–Jesenice in Koper–Ljubljana, na katerih bo promet v omejenem obsegu začasno stekel v naslednjih dneh, namesto električnih pa bodo vozile dizelske lokomotive.
Zaradi zaprte proge iz Ljubljane do Kopra bo škodo utrpela tudi Luka Koper. Tam so se na nujnem sestankiu srečali predsednik Lukine uprave Gašpar Gašpar Mišiča, generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes in direktorica SŽ tovorni promet Melita Rozman Dacar ter se pogovarjali o ponovni vzpostavitvi železniških prevozov do Luke Koper, saj je zaradi snega in žleda koprsko pristanišče že več dni brez železniške povezave.
Kot so sporočili z Luke Koper, bo v primeru, da ne bo še kakšnih zapletov, železniški promet stekel v naslednjih 48 urah. Kot so še dodali v Luki, so se udeleženci sestanka dogovorili za usklajeno delovanje tako na operativnem področju kakor v odnosu do kupcev, ki se oskrbujejo preko koprskega pristanišča.
Padla električna omrežja: samo Elektro Ljubljana utrpel med petimi in desetimi milijoni škode
Po prvih domnevah je na distribucijskem omrežju Elektra Ljubljana te dni nastalo vsaj med petimi in desetimi milijoni evrov škode, so povedali v družbi. To sicer še ocenjujejo, a kot pravijo, imajo infrastrukturo zavarovano
Industrija na Notranjskem in Postojnskem obstala; škoda bo velika
Zaradi izpada električne energije od petka stoji večina proizvodnje na Notranjskem in Postojnskem, kjer bodo z delom nadaljevali, ko bo omrežje popravljeno. Škoda bo velika, za prve ocene pa je prezgodaj. Večina podjetij sicer išče načine, kako bi vsaj deloma zagnali proizvodnjo, izpad pa bodo nadomeščali z nadurami in delovnimi vikendi.
Direktor območne zbornica GZS Postojna Boštjan Požar ocenjuje, da so razmere v regiji kritične. Gospodarska škoda bo po ocenah vseh poslovodstev velika, čeprav ta trenutek še nihče ne govori o številkah, je prepričan. Velik del podjetij v občinah Postojna in Cerknica ne obratuje in izpad elektrike nadomeščajo z generatorji, s katerimi bodo reševali vsaj nujen del proizvodnje. V občinah Pivka in lirska Bistrica je stanje po ocenah Požarja nekoliko boljše, vseeno pa tudi tam proizvodnja stoji v veliko gospodarskih družbah.
V Kovinoplastiki Lož bo po prvih napovedih proizvodnja najverjetneje ustavljena do ponedeljka, se je pa vodstvo družbe danes sestalo na izrednem sestanku, kjer so sklenili, da skušajo kar najhitreje odpraviti vsaj najnujnejša naročila.
Predsednik uprave Kovinoplastike Lož Peter Nelec je pojasnil, da bodo v družbi skušali dobiti dovolj agregatov, da bi odpravili najnujnejša naročila, medtem ko bo proizvodnja stala, dokler ne bodo odpravljene napake na električnem omrežju. O nastali škodi pa Nelec trenutno ne more govoriti, saj je za to prezgodaj.
Nekaj delavcev je danes prišlo na delo tudi v podjetjih skupine Javor Pivka, kjer opravljajo montažna dela, za katera ne rabijo elektrike. Kot je pojasnil direktor družbe Javor lamelirani program Zoran Vaupot, delavci opravljajo predvsem montažna dela, da odpravijo vsaj del naročil, ki jih večinoma izvažajo v tujino. "Upamo, da bo jutri bolje. Del izpada bomo, ko bo to mogoče, nadoknadili s popoldanskim delom," je napovedal. Po njegovih besedah je sicer še prezgodaj za prve ocene škode.
Proizvodnja je ustavljena tudi v družbi Eurobox, je povedal direktor družbe Damjan Krajc. "Proizvodnja v našem podjetju je ustavljena, zaradi vremenskih razmer smo ostali brez električne energije, ki je ne moremo nadomestiti," je dejal.
Kupce so o stanju obvestili preko telefonskih klicev in elektronskih sporočil, ki so jih opravili na Primorskem, saj tam telefonsko omrežje deluje. "Vsak dan sproti preverjamo stanje in se usklajujemo glede nadaljnje proizvodnje," je pojasnil Krajc.
Težave imajo predvsem z usklajevanju dobav kupcem, saj nimajo možnosti dostopa do računalniškega programa. "Poleg tega ne moremo s kupci uskladiti njihovih urgenc, ker mobilno omrežje ni vzpostavljeno," je pojasnil Krajc. Predvideva sicer, da bodo s proizvodnjo nadaljevali, ko bo industrijska cona Podskrajnik in s tem tudi njihovo podjetje, priključena na električno omrežje.
"Trenutno je še prezgodaj za ovrednotenje nastale škode, saj nimamo podatka o tem, kdaj bomo s proizvodnjo nadaljevali. Po trenutni oceni bo škoda zelo visoka," je dodal.
Proizvodnja je do nadaljnjega ustavljena v družbah Dynacast Lož in Brest. Stoji tudi v proizvodnja v Ydrii Motors, kjer jo bodo morda lahko v prihodnjih dneh deloma zagnali, če bodo dobili dovolj močne agregate iz Nemčije.
Proizvodnja je od petka ustavljena tudi v postojnskem Liv Kolektorju, ki ga je v začetku leta prevzel Fluidmaster iz Kalifornije. "S pomočjo agregata, ki ga bomo namestili predvidoma v teku današnjega dneva, bomo lahko od srede dalje obratovali z delnimi kapacitetami in poskrbeli za najnujnejše dobave," je pojasnil direktor družbe Uroš Likar.
Brez večjih težav pa poteka delo v družbi Pivka perutninarstvo. Sedež podjetja in osrednja enota sta v vasi Kal, južno od Pivke, kjer niso imeli izpada električne energije, zato delo ves čas poteka nemoteno.
Na Idrijsko-Cerkljanskem manj težav
V obeh največjih podjetjih na Idrijsko-Cerkljanskem hujših prekinitev proizvodnje zaradi vremenske ujme ni. Večina proizvodnih obratov Kolektorja in Hidrie deluje normalno. Izjema sta Hidriin obrat v Godoviču in tovarna Kolektor ATP v Postojni.
Obrat Hidria IMP Klima v Godoviču še naprej ostaja brez električne energije. S proizvodnjo bodo nadaljevali, takoj ko bo vzpostavljena dobava elektrike. Do takrat zaposleni ostajajo doma.
Delo na vseh ostalih lokacijah poteka normalno, zagotavljajo v podjetju. "Seveda pa zaposleni iz nekaterih vasi in zaselkov, ki sta jih sneg in žled odrezala od sveta, ostajajo doma in se bodo sodelavcem pridružili, ko bodo razmere to pač omogočale," so dodali.
Podobne težave imajo v Kolektorju v Idriji, kjer zato delajo v nekoliko zmanjšanem obsegu. V postojnskem obratu pa so zaradi izpada električne energije do nadaljnjega ustavili proizvodnjo. Znova naj bi jo vsaj delno zagnali v prihodnjih dneh, saj bodo najeli agregat. O nastali škodi je po njihovih navedbah še prezgodaj govoriti.
Iz uprave družbe Eta Cerkno so sporočili, da gmotne škode zaradi vremenskih razmer na Cerkljanskem nimajo, oskrba z električno energijo je nemotena, ovira jih le pomanjkanje delavcev, ki zaradi neprevoznih cest ne morejo priti na delo.
Direktor družbe TKK Srpenica Roman Jeras je povedal, da so glede na vremensko napoved deloma predvideli nevšečnosti in na to opozorili večje dobavitelje. Kljub temu pa bodo verjetno imeli določene težave v proizvodnji, tako zaradi izpadov oskrbe z elektriko kot zaradi zaprtih cest in omejenega železniškega prometa.
Vremenske razmere povzročajo težave tudi agro-živilski industriji
Zaradi izrednih vremenskih razmer imajo težave tudi številna agro-živilska podjetja. Poleg težav in stroškov zaradi izpada proizvodnje so ogrožene tudi zaloge surovin, saj ne delujejo hladilnice. Močno otežena je tudi dobava surovin, otežen je tudi razvoz krme, saj je ogromno kmetij po Sloveniji še vedno brez elektrike in odrezanih od sveta.
V nekaterih obratih je zaradi porušenih dreves nastala tudi gmotna škoda. Poleg težav zaradi izpadov elektrike in otežene dobave zaradi ovir v prometu, pa imajo nekatera podjetja težave tudi z dostavo svežih proizvodov, saj jih ponekod trgovine zavračajo, ker nimajo elektrike. Stroške bodo podjetja imela tudi zaradi vračil živil zaradi zaprtih trgovin, šol in vrtcev.
V podjetjih so se sicer na razmere pripravili, kolikor se je dalo in proizvodnjo prilagodili razmeram, pojasnjujejo na GZS. Tako ponekod delajo s polovičnimi zmogljivostmi in proizvodnjo sproti prilagajajo razmeram. Pripravljajo se tudi že na novo napovedane padavine in poskušajo vnaprej zagotoviti dovolj surovin ter ustrezno organizirati proizvodnjo in dostavo.
V podjetjih poudarjajo, da bo škoda velika, konkretnih številk pa si ne upajo napovedovati. Dodajajo še, da bodo v danih razmerah naredili vse, kar je možno, da bi bila proizvodnja in oskrba z živili čim bolj nemotena, so še dodali v GZS.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.