Gospodarstvo

Mercator ustvaril 8,6 milijona evrov izgube

Ljubljana/Zagreb, 14. 05. 2013 12.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.Š./G.G.
Komentarji
67

Mercator je spet na prodaj, kandidat za novega lastnika pa je med drugim spet hrvaški Agrokor. Ta si želi še večjo prevlado na trgu, po drugi strani pa družbi ne manjka finančnih težav, čeprav dobiček kuje tudi s pomočjo precej vprašljivega odnosa do dobaviteljev. Mercator je v prvem četrtletju 2013 zabeležil izgubo 8,6 milijona evrov.

Dve ponudbi sta prispeli za nakup najboljšega soseda. Ena izmed njih je nov poskus hrvaškega Agrokorja. Ta naj bi bil tokrat po mnenju hrvaških medijev v boljšem položaju za uspešen posel, saj naj bi bila klima v Sloveniji tokrat hrvaškemu kupcu bolj naklonjena.

Slovenski paradni trgovski konj ob precejšnjih izgubah nujno potrebuje strateškega partnerja, če želi obstati. Agrokorjev interes pa je tudi znan – družba bi s prevzemom postala nesporni gospodar trgovine s hrano v tem delu Evrope.

Sadje
Sadje FOTO: Thinkstock

A medtem ko naj bi jih v Zagrebu skrbeli Mercatorjevi dolgovi, razlogov za zaskrbljenost, če bo kot kupec izbran Agrokor, ne manjka niti v Sloveniji.

In to več kot upravičeno, če gre verjeti vsaj polovici napisanega v medijih sosednje države.

Agrokor je zadolžen skoraj toliko kot Srbija, so lani pisali srbski časopisi. In poslovanje koncerna res ni zgledno. Kot piše Dnevnik, se je čisti dobiček hrvaške skupine lani znižal za kar trikrat, na slabih devet milijonov evrov. Pa še ta dobiček se večinoma nanaša na družbe, pri katerih je Agrokor le solastnik. Izguba večinskega lastnika je lani znašala skoraj šest milijonov evrov.

Pa še precej huje bi bilo, če družbe ne bi reševale državne subvencije v višini skoraj 20 milijonov evrov in enkratni dobički pri prodaji finančnih naložb ter hčerinske družbe Unex MPG. V tem primeru bi Skupina Agrokor že lani ustvarila več kot 20 milijonov evrov čiste izgube, skoraj 40 milijonov evrov pa bi znašala izguba Skupine Agrokor, če bi v družbi slabitve nepremičnih in finančnih naložb prikazali prek dobička in ne prek kapitala, še piše Dnevnik.

Kot še pišejo, pa se skriti dolgovi skrivajo tudi zunaj uradnih bilanc. Dolgove Agrokor za skoraj 400 milijonov evrov obveznosti za najem trgovskih centrov obravnava kot operativni lizing in jih prikazuje zunajbilančno.

Nadzorni svet Mercatorja se bo sicer danes seznanil s poslovanjem skupine v prvem letošnjem četrtletju. Od tega so odvisna tudi prihodnja pogajanja z morebitnimi kupci družbe. Neuradno je konzorcij prodajalcev prejel zavezujoči ponudbi hrvaškega Agrokorja in sklada Mid Europa Partners.
Agrokor beleži tudi vse nižjo prodajo, število zaposlenih so lani oklestili za okoli 900, na 34.700.

Todorić nujno potrebuje nove trge tudi zaradi vstopa Hrvaške v Evropsko unijo, ki mu bo to v državo, v kateri ustvari kar 71 odstotkov celotne prodaje, prineslo konkurenco.

Kupil podjetje, dobil odpis dolga

Todorićev imperij že dolgo pomaga držati nad vodo hrvaška država. Po pisanju Indexa so vlade Iva Sanaderja in Jadranke Kosor podjetjem skupine Agrokor odpisale več kot 400 milijonov kun (okoli 53 milijonov evrov) neplačanih obveznosti do države. Odpis dolga pa naj bi se vedno zgodil po istem scenariju – ko je Todorić kupil podjetje, je dobil odpis.

Evidenca tako kaže, da je podjetje Belje leta 2005 dobilo odpis 224 milijonov kun dolga. Osem mesecev po tem, ko ga je kupil Todorić. Podoben scenarij se je zgodil tudi v primeru podjetja Pik Vrbovec in Vupik.

Največja hrvaška zasebna družba je svoje težave za zdaj reševala tudi z astronomskimi krediti. Marca lani so tako pri bankah BNP Paribas, J. P. Morgan in Zagrebški banki med drugim najeli 75 milijonov evrov posojila, z rokom vračila tri leta, namenjenega zgolj refinanciranju obstoječih finančnih obveznosti Agrokorja, s čimer naj bi zadržali raven zadolženosti podjetja, so takrat sporočili iz družbe. Kot jamstvo za kredit so zastavili štiri podjetja koncerna: Ledo, Zvijezda, Konzum in Jamnica.

Mercator
Mercator FOTO: Reuters

Generator nelikvidnosti

Prihod Todorića v Mercator pa lahko več kot upravičeno skrbi tudi dobavitelje. Ne le zato ker se marsikateremu obeta, da bi ga novi lastnik nadomestil s kom drugim oziroma bi občutno znižal odkupne cene. Težave bi najbrž zadele tudi tiste, ki bi ostali, Agrokor – že preden je udarila kriza – ni slovel kot najbolj reden plačnik.

Kot je že leta 2009 opozarjal Novi list, je Agrokor družba, ki je ob takrat še bleščečih bilancah generirala največ nelikvidnosti v državi.

Javno skrivnost, da Agrokor naroča, a slabo plačuje, so nato potrdile še številke, da je Agrokor takrat dobaviteljem dolgoval kar 7,13 milijarde kun, čeprav je podjetje tisto leto imelo 30-odstotno rast in skoraj 28 milijard kun dohodkov od prodaje, kriza pa se je šele začela oglašati.

Agrokor naj bi zdaj svojim dobaviteljem dolgoval okoli 1,5 milijarde evrov, in če je hiter pri izterjavah svojih dolžnikov, ki imajo le 40 dni časa za plačilo, pa naj bi družba za plačilo svojih računov potrebovala skoraj 200 dni.

Mercator v začetku leta z izgubo 8,6 milijona evrov

V prvem četrtletju 2013 je Skupina Mercator ustvarila 658,4 milijona evrov čistih prihodkov iz prodaje, kar predstavlja 2,6 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Iz Mercatorja sporočajo, da so v tem obdobju dosegli stabilizacijo tržnega deleža v Sloveniji in na Hrvaškem ter rast v Srbiji ter Bosni in Hercegovini. Zaradi strukturnih sprememb in zaostrenih razmer na trgih, kjer posluje Mercator, pa je bila ustvarjena marža nižja od načrtovane.

Negativna rast BDP, nadaljevanje zaostrenih gospodarskih razmer in negativnih trendov na strani potrošnje ter oteženo pridobivanje virov financiranja so imeli tudi v letošnjem prvem četrtletju negativen vpliv na poslovanje celotne skupine Mercator, so sporočili iz največjega slovenskega trgovca.

Tudi zaradi tega je izguba znašala 8,6 milijona evrov, kar je v okvirih načrtov. Predsednik uprave Toni Balažič ob koncu leta napoveduje pozitiven rezultat.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (67)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

olyca
15. 05. 2013 14.22
+2
Ne, ne to ni nikakršna izguba, ampak na to bi najlažje odgovorili menegerji z Opankovičem na čelu, da so vsak po svoje veselo praznili blagajno, luknje pa krpali z krediti, ki jih pa firma Merkator ni več sposobna odplačevati. To mislim da je tista zanka za katero še nobeden od direktorjev ni odgovarjal, ampak so se samo menjevali pri koritu dokler je bilo kaj jemati. Dokler ne bodo z zakonom predpisane plače takšnih menedžerjev, še bo marsikatera firma šla cugrunt......................
Ratix
15. 05. 2013 12.16
+1
Še edina razlog zaradi katerega so načeloma kupci hodili v Mercator ga sedaj ni več oz. ni več tako močan. Zaradi neplačevanja dobaviteljem je v Mercatorju vedno manj slovenskih izdelkov, pa tudi cene so višje kot druge in tukaj rešitve ni več. Glede na to da so alternative in to bolše, lahko Mercator kar zaprejo ali pa ga prodajo lahko tudi kitajcem. Jaz več slovenskih izdelkov dobim v Tuševih trgovinah, pa še cenejše je vse skupaj.
Zagreb.Rocks.Hard
15. 05. 2013 11.33
+5
Mercator bo Hrvator in pika. Vsi na 24 ur se strinjamo.
Brabus
15. 05. 2013 11.01
-2
Dokler posamezniki kradejo, bo vedno izgupa, pa je lahko še tako neverjetno. Ta Agrokor je pa tko samo ena mafija.A mislite, da bodo plačali z denarjem ? Sej ga nimajo, to se bodo kar nekaj zmenili, narod Merkatorja bodo pa na cesto zmetali, dobavitelje pa izsiljevali do bridkega konca. Ala Fructal. Hrvatekom je edini cilj uničiti slovensko gospodarstvo, kolikor ga je še ostalo. Pa nisem na strani nac.interesov in takih bedarij, ampak tole je pa evidentno, kam hrvatek taco moli.
Robin Gunner
15. 05. 2013 10.07
+1
Mercator je v prvem četrtletju 2013 zabeležil izgubo 8,6 milijona evrov. Muahaha kera bruka. Ukvarjajo se z najbolj preprosto dejavnostjo preprodajo hrane, in to z ogromno % razliko med nekom ki to pridela, proizvede itd... in se vedno ne naredijo plusa.
filipt
15. 05. 2013 09.56
+1
Vse to vodi v propad Mercatorja. Toliko let so kradli in sedaj je stanje takšno kot je. Kdo bo sploh kupil takšno podjetje, razen Agrokorja ki se nekaj meša zaradi interesa ki je samo njim znan. Bodimo relani, tudi ponudba in pa izdelki v Mercatorju v zadnji nekaj letih niso na nivoju, izdelki so med najdražjimi v Sloveniji, ne plačuje se dobaviteljem. Kaj pa lahko pričakuješ. V Sloveniji imamo še vedno alternative. Tudi v slovenskih rokah je ena. V Tušu imaš ne samo boljšo ponudbo in dodano vrednost, tudi cene so dosti bolj konkurenčne, pa še največ slovenskih izdelkov dobiš na njihovih policah, kar tudi veliko šteje. Mismi, da večina Mercatorja sploh ne bo pogrešala.
hotchilipoper
15. 05. 2013 09.51
Počakajmo,da se dvigne DDV
Pa kaj
15. 05. 2013 09.42
+3
če ni konkurenčen naj propade!!
zims
15. 05. 2013 04.24
+7
Zakaj vse imajo v Mercatorju denar ;za izobraževanje svojih zaposlenih kako izjavajati teror,strah poniževanje mobing nad prodajalci skladiščniki blagajničarkami zato je denar pa za g, Senico 7 miljonov evrov ni čudno da izguba je tako velika
Nina Nubia 1
14. 05. 2013 23.14
-7
Znizat cene in sterat hoferje,lidle,spare.... iz Slovenije pa bo vse cvetelo....
neo81@email.si
15. 05. 2013 01.37
+5
Prosim? Sterat koga? Pa kje misliš da živiš? Na kubi al v s. koreji?
pedritsegonita
14. 05. 2013 22.07
+7
Mercator naj zniža cene....
Damian666
14. 05. 2013 21.42
+6
Mercator naj proda kakšno nepremičnino, v najem naj da vaške trgovinice in lažje mu bo. Prodaja Mercatorja Agrocorju bi pomenila, da s posli pod mizo še vedno ni konec. Agrokorjeve trgovine na hrvaškem ne prodajajo SLO izdelkov.
Zupkle
14. 05. 2013 21.39
+15
Sem zadovoljen v hoferju lidlu in mulerju. Mercator mi je predrag.
mrdog
14. 05. 2013 22.06
+6
Mercator je res najdražji sosed, splača se samo tisto kar je v akciji.
wii1
14. 05. 2013 21.35
+4
Prodal so tobačno,kolinsko,.........pa se marsikej bi lahko nastel,se zmer kupujemo sam da placujemo tujcu.se mercator prodajte in smo Grcija 2.ze tko je katastrofa v drzavi naj se domaci dobavitelji propadejo bo stanje v nasi drzavi tako da bomo razdeljeni na tri dele 1/3.na zavodu 2/3.na sociali 3/3 pa penzobisti sej druzga v tej drzavi ni za pocet
neo81@email.si
15. 05. 2013 01.40
+1
Če bi državi, bi blo še OK. Tko pa je sama izguba. Pobere pa na koncu par tajkunov. Ko bo potrebna prva dokapitalizacija, kar sumim, da se bo zgodilo kmalu, bomo vidl, kaj bodo zagovorniki ohranitve lastništva tukaj porekli na to.
windmaster
14. 05. 2013 21.32
+3
Pa kako imajo vse firme v državni lasti milijonske izgube, konkurenčne firme pa štejejo dobičke? A lahko to kak minister ali pa premierka pojasni? Lahko tudi bivši premierji in ministri odgovorijo na to vprašanje!
Pivojevoda
14. 05. 2013 21.18
+3
Hrvaška torej nima denarja, nima prijateljev, nima trgov in nima lastne proizvodnje naravnih dobrin, za osamosvojitev od Jugoslavije so bili pa še bolj zagreti kot nekoč od Avstroogarske, čeprav je propadla, žal. Hočem reči, menda so vedeli, da so se skregali s kruhom, za neke zgodovinske ideale, ki jih je čas vmes že zdavnaj presegel ter postavil na laž. Rešuje jih predvsem dejstvo, da jih je štiri milijone, kar pa še ni dovolj za samozadosten trg. Nas je pol manj, vendar smo ohranili pomemben vpliv na področju bivše skupne dežele, še večjega bi imeli, če se kupcem ne bi zagravžali s korupcijo in hinavščino, kot da se po stoletju skupnega življenj kar naenkrat spet prvič vidimo. Treba je upoštevati tudi, da se celo pri nas še vedno širi tuja konkurenca, medtem ko se na Hrvaškem ni še niti začelo, ko bodo njihove trge okupirale multinacionalke, ne bo od njihovih tajkunov ostalo nič, podobno kot so med prvo resno krizo, v nekaj mesecih pomalicali naše.
Pivojevoda
14. 05. 2013 21.19
+1
Na začetku pa ni bilo tako, prve zasebne trgovine so odpirali lokalni trgovci, ki so od nekje napraskali nekaj drobiža in si postavili ali preuredili zapuščene hale, v katerih so si uredili diskonte. Cenejše hrane še nikoli prej nismo in ne bomo več kupovali, pa so si nekateri zgolj v nekaj letih ustvarili prave poslovne mreže, širili nove diskonte po vsej regiji, ki so danes del Mercatorja oziroma so jih upravljalci družbenega premoženja porušili z buldožerji. Seveda so bili poceni, ker so lahko plačevali s kešem in razvažali robo z zasebnimi kombiji. Ogromno dela in krvi je preteklo, da imamo danes povsod neke trgovske centre, skratka, neodvisna država Hrvaška ni prispevala niti kaplje. Zakaj bi sploh pomagali Hrvatom, a so se oni žrtvovali za nas, nam storili kaj dobrega? Če že ne moremo brez balkana, se povežimo raje z nezadolženimi Srbi, navajenimi Mercatorjeve znamke in skupaj zalagajmo dobrih 20 milijonov ljudi s tistim, kar se žre in sicer neprestano, noč in dan, vsak dan. Mar ni to boljši poslovni načrt od tistega, ki se ga je spomnil naš politični direktor, po rodu iz Hrvaške? Mogoče pa tudi ne, nenazadnje smo se mi osamosvajali od cele Jugoslavije, Hrvati pa le od Srbije in ker hladna vojna zgleda še traja, hočejo za vsako ceno ustvariti primerljiva podjetjain koncerne. Beograd ima dva milijona prebivalcev, mimogrede, več kot Ljubljana, Zagreb in vsa največja mesta bivše Jugoslavije skupaj, najbrž tudi njih zanima, od kod prihaja vsakodnevni obrok. Bi rekel, da je Slovenija vseeno boljša in bolj zaželjena blagovna znamka, združevanje s Hrvati bi nas kvečjemu potegnilo v nove balkanske trgovske vojne. Kako se je že začela vojna v Jugoslaviji? Hja, kar naenkrat so se prekinile vse trgovske povezave, ljudje so bili navajeni na svojo znamko pralnega praška in dve sorti margarine, med katerimi smo lahko izbirali, veste...
Northwest
14. 05. 2013 21.17
+8
Boste videli kako izgubo bo imel,ko bodo dvignili DDV.
Vito2012
14. 05. 2013 21.16
+4
...cudno, milijonske zgube, po drugi strani pa se delijo nagrade za uspesnost...WTF???!!!...
philips11
14. 05. 2013 21.40
taxidenis
14. 05. 2013 21.05
+0
prodajajo slabo robo in dobivajo provizijo a robo ki se bi prodajala sama jo ni nikoli ode jankovič ode merkator
zims
15. 05. 2013 04.28
+1
res je najslabše blago pa še ta je pod blagovno znamko Mercator me zanima koliko je tega v %
Frane Šajn
14. 05. 2013 21.03
+6
O sveta mati nebeška pa kakšni geniji ga vodijo neki, a ni v nadzornem svetu svetovni ekonomist nekdanji gospodarski minister, z ekonomijo v malem prstu , ki redno bere levite vladam iz slovenskih novic? Kdo je že tale noooo ajaaaaa khmmmmm ah ma naj bo kdor če blond je pa naprej se češe!
MavritoGazarinni
14. 05. 2013 21.05
+2
za to pa majo minus,k se češe po jaj.cih..(čes njega mislu,nje)?!!?