Sejo, ki je potekala v državne zboru, so na prošnjo vodje poslanske skupine PS Janija Möderndorferja prekinili. V DZ so namreč prišli kriminalisti, ki so se pogovorili z nekaterimi poslanci PS. "V hiši imamo kriminaliste in več kot ena tretjina mojih poslanskih kolegov ne more več sodelovati pri delu DZ," je pojasnil Möderndorfer. "Živimo v državi, kjer policija zelo rada hodi po državnem zboru, in mislim, da je treba najprej razčistiti osnovne stvari, zato da bomo vedeli sploh, kaj delamo v tem državnem zboru," je dodal.
Kriminalisti so preiskovali pristnost podpisov pod zahtevo za referendum o državnem holdingu, pod njihovim drobnogledom pa so se znašli podpisi Matjaža Zanoškarja, Gašparja Gašparja Mišiča, Romana Jakiča, Mitja Meršola, Jerka Čehovina in Petra Vilfana, je potrdil Möderndorfer.
Möderndorfer: Gorenak mora oditi!
SDS se je po njegovem mnenju odločila, da bo "v sklopu svoje moči, z instrumentalizacijo policije, izvajala politični pritisk na opozicijo, ker je dala podpise za referendum". "Danes je za DZ in za demokracijo, za vse člane DZ, spet nastopil zelo črni dan. Ker so se tisti, ki vlečejo te niti, odločili, da bodo spet preiskovali naše poslance," je dejal in dodal, da že pripravljajo ovadbo zaradi krive ovadbe.
Po njegovem mnenju bi moral minister za notranje zadeve Vinko Gorenak odstopiti, "ker je več kot jasno, da instrumentalizira z vsemi sredstvi, ki jih ima na voljo, da izvaja politični pritisk". Zato Möderndorfer predsednika vlade Janeza Janšo poziva, naj Gorenaka zamenja, "da čim prej spravimo pod preprogo to sramoto, ki se je zgodila".
Vodja največje poslanske skupine se prav tako sprašuje, "s kom so se že dogovorili za prodajo vseh deležev v podjetjih in se jim tako nespretno mudi uveljaviti ta zakon, ki ni ne reformno dejanje in ne odločujoč za kar koli, kar bi lahko spravilo to državo iz krize".
Veniger: Postopki policije niso bili politično motivirani
Generalni direktor policije Stanislav Veniger trditve, da bi bili postopki policije kakor koli politično motivirani, zavrača, hkrati pa ostro obsoja, da se postopki kriminalistov izkoriščajo za medsebojna politična obračunavanja. Gre za običajen postopek kriminalistov na podlagi prejete prijave, ki se začne po uradni dolžnosti in v katerem kriminalisti zberejo potrebna obvestila ter o ugotovitvah obvestijo državno tožilstvo, so sporočili s policije.
Predstavnica PU Ljubljana je sporočila, da so policisti vodjo poslanske skupine obvestili o obisku kriminalistov in mu tudi povedali, kaj je razlog zanj. Zaprosili so, naj jim sporočijo, kdaj bodo poslanci imeli čas, in šele, ko so to sporočilo dobili, so se oglasili v DZ in opravili svoje delo. "Zanikamo vsaka namigovanja, da je bila seja DZ prekinjena zaradi obiska kriminalistov, ter poudarjamo, da je šlo zgolj za zbiranje obvestil glede okoliščin navedb v prejeti prijavi, ki je bilo časovno predhodno dogovorjeno," je zapisala.
Tanko zanika vpletenost SDS v preiskavo
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je poudaril, da se je preiskava začela na podlagi anonimne prijave, v njegovi stranki pa da s tem nimajo nič.
Po njegovem mnenju je policija ustregla PS, saj je Möderndorfer lahko sam odločil, kdaj naj preiskovalci pridejo. "Odločil se je za čas med sejo državnega zbora, kar je povzročilo določene zaplete," je dejal. Tanko je še povedal, da je imel Möderndorfer možnost, da bi se odločil za preiskavo na drugi lokaciji, ki pa je ni izkoristil.
Tanku se zdi nenavadno, "da se preiskava opravi na tak benevolenten način, s tako ugodno ponudbo, da si izbereš, kdaj boš preiskovan". Zato tudi ne razume ostrega odziva PS.
Jakič: Nazadnje so me zasliševali v 80. letih
Poslanec PS Roman Jakič je ob tem na Twitterju zapisal: "Šokiran, ker moram dokazovati, da nisem ponaredil lastnega podpisa. Nazadnje so me zasliševali v 80. letih zaradi vodenja študentske organizacije." Poslanka PS Tamara Vonta pa je prav tako na Twitterju zapisala, da jim je kriminalistka osebno prinesla odgovor na interpelacijo Gorenaka.
Kot je znano, so kriminalisti DZ obiskali že zaradi podpisa poslanke PS Melite Župevc pod pobudo za referendum o državnem holdingu. Nacionalni forenzični laboratorij je takrat podal strokovno mnenje, da podpis poslanke ni ponarejen, ampak se je podpisala sama.
KOMENTARJI (1904)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.