Osem od 11 pridržanih v današnji preiskovalni akciji Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) in kriminalistov na območju Maribora, Celja in Kranja bo noč preživelo v policijskem pridržanju, medtem ko še vedno poteka ena hišna preiskava, je povedal tiskovni predstavnik generalne policijske uprave (GPU) Drago Menegalija.
Preiskovalci NPU so skupaj s kriminalisti policijskih uprav Maribor, Celje, Murska Sobota in Kranj danes že od zgodnjega jutra izvajali akcijo v okviru dveh obsežnih preiskav gospodarskega kriminala in korupcije, ki ju usmerja mariborsko tožilstvo. Čez dan so preiskali 27 zasebnih in poslovnih prostorov ter 12 osebnih vozil, pri tem pa so v akciji, v kateri je sodelovalo 98 kriminalistov in policistov, pridržali 11 ljudi.
V prvem primeru, ki ga je NPU začel preiskovati konec leta 2010, gre za sume nepravilnosti pri oddaji javnih naročil in za sume niza kaznivih dejanj s področja korupcije, in sicer sprejemanje daril za nezakonito posredovanje in pa dajanja koristi za nezakonito posredovanje, ter sume kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja in uradnih pravic.
"Med preiskovanjem tega primera smo zaznali sume storitve drugih kaznivih dejanj ter pod usmerjanjem okrožnega državnega tožilstva v Mariboru takoj začeli preiskavo teh dejanj. Zaradi tega smo odprli še eno preiskavo, ki se prav tako nanaša na sume nepravilnosti pri oddaji javnih naročil in znotraj tega preiskujemo niz kaznivih dejanj nedovoljenega dajanja in sprejemana daril," je povedal Robert Črepinko iz NPU.
Do sedaj so preiskovalci in policisti zasegli večjo količino poslovne dokumentacije, računalnikov in drugih elektronskih nosilcev podatkov. V prihodnjih dneh bodo nadaljevali z zbiranjem obvestil in analizo dokaznega gradiva. Pričakujejo pa, da bodo danes zaključili glavnino preiskovalnih ukrepov.
Kot je še dodal Črepinko, je zaenkrat vseh 11 oseb še vedno pridržanih, nekatere med njimi pa se prepletajo v obeh primerih, zato so se tudi odločili hišne preiskave opraviti hkrati. Po njegovih besedah bodo pridržani tako dolgo, dokler bodo za to obstajali zakonski razlogi, nato pa bodo izpuščeni ali pa prepeljani pred preiskovalnega sodnika.
Črepinko ni želel govoriti niti o približni oceni škode, prav tako ne o konkretnih imenih vpletenih. Povedal je le, da je v prvem primeru šlo za projekt oddaje gradnje objekta vrednega več milijonov evrov, v drugem pa za več oddaj javnih naročil za različna gradbena dela.
Na okrožnem državnem tožilstvu v Mariboru so potrdili, da so bile izvedene hišne preiskave na območju Maribora ter drugih mest v Sloveniji. Povezane so s posli javnega naročanja, in sicer sta bila uvedena dva sklopa preiskav, vse se pa nanaša na določeno izvajanje projektov v teh mestih, je povedal Drago Šketa z okrožnega državnega tožilstva v Mariboru. "Hkrati bi tudi potrdili, da se nanaša na različne sklope udeležencev in povezanih oseb, tako gospodarskih družb javnega prava kot tudi zasebnih in fizičnih oseb," je še pojasnil Šketa.
Pridržali vodilne v Elektru Maribor?
Po naših informacijah preiskujejo domnevne dogovore pri javnih naročilih za naročnika Elektro Maribor, kjer so potrdili, da je pri njih preiskava. ''Ker ta ni zaključena, ne moremo govoriti o podrobnostih. Za več informacij se obrnite na pristojno institucijo,'' so sporočili.
Neuradno naj bi kriminalisti pridržali njihovo ožje vodstvo, med njimi predsednika uprave Andreja Kosmačina. Preiskovali naj bi tudi njegovega brata Matjaža Kosmačina, pomočnika izvršnega direktorja Elektra Maribor, in vodjo strokovnih služb Iztoka Petroviča.
Kriminalisti so okoli 6. ure začeli opravljati tudi hišno preiskavo na domu mariborskega poslovneža in predsednika mariborskega Zaresa Gregorja Jagra, "ki trenutno še ni med pridržanimi", je za 24ur.com povedal njegov odvetnik Zoran Toplak.
Po opravljeni preiskavi na Jagrovem domu so kriminalisti skupaj z Jagrom odšli na sedež podjetja Izkop, ki je danes uradno v lasti Andreje Ročnik, do leta 2009 pa je bil kot lastnik vpisan Jager. Ročnikova po Toplakovih besedah ni med preiskovanci, je pa na sedežu Izkopa.
Toplak je za Svet povedal, da Jagra, ki je bil do maja prokurist podjetja, bremenijo treh primerov podkupovanja. "Druga polovica leta 2010 eno kaznivo dejanje in dve kaznivi dejanji dajanja daril v letu 2011," je povedal Toplak. Ročnikova pa za Svet pojasnjuje, da gre za pomoto. "Mi kot firma Izkop sploh nismo vpleteni v to. Jager ni niti zaposlen v firmi Izkop, niti lastnik ni," je pojasnila.
Jager se je lani kot Zaresov kandidat sicer potegoval za županski stolček, ki pa ga je spet zasedel Franc Kangler. V stranki Zares so za 24ur.com povedali, da o pridržanju njihovega člana vedo le iz medijev, trenutno situacije ne želijo komentirati.
Po poročanju časnika Finance naj bi Izkop za Elektro Maribor izkopaval jaške za električno napeljavo. Časnik sicer še poroča, da naj bi kriminalisti obiskali tudi Zidarstvo Kokollari, katerega direktor je Feriz Kokollari. Na spletni strani podjetja sicer piše, da se večinoma prijavljajo na razpise javnih del in da je med njihovimi večjimi kooperanti tudi Elektro Maribor.
Na terenu skoraj 100 kriminalistov in policistov
Na Policijski upravi Maribor so pojasnili, da so kriminalisti v preiskavah iskali materialne dokaze, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku. V preiskavi, ki jo že več mesecev vodijo preiskovalci NPU, so uporabili tudi prikrite preiskovalne ukrepe.
Pri izvajanju današnjih aktivnosti je sodelovalo 98 kriminalistov in policistov. Policija je v predkazenskem postopku izvajala vse potrebne postopke v skladu s svojimi zakonskimi pooblastili, ki jih ima za preiskovanje gospodarske kriminalitete in korupcije, so poudarili.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.