V Haagu se je danes sestala nizozemska vlada in začela s pripravami na ustoličenje novega kralja. Kraljica Beatrix in njen prestolonaslednik princ Willem-Alexander si v luči težke finančne situacije, v kateri je država, želita skromne slovesnosti ob predaji prestola.
Kraljici se tako tudi veliko poslovilno darilo s strani države ne zdi primerno. Gre za njeno izrecno željo, je poudaril nizozemski premier Mark Rutte. "Želimo preprostost, kar pa ne pomeni, da to ne bo velik dan," je še poudaril v izjavi za državno televizijo.
Posebno željo ima tudi prestolonaslednik. Willem-Alexander namreč želi, da ga ob kronanju ne bi odeli v krznen plašč. Nošenje krzna je na Nizozemskem občutljivo vprašanje, bodoči kralj pa bo najverjetneje ob ustoličenju nosil slovesno uniformo mornarice.
Časniki: Hvala, visočanstvo!
Sicer pa je Nizozemsko dan po tem, ko je kraljica v televizijskem nagovoru narodu objavila, da se odpoveduje prestolu, že zajela praznična mrzlica. "Hvala, visočanstvo," piše danes na naslovnici časnika De Telegraaf. De Volkskrant piše o "materi domovine", Blatt pa kraljici sporoča "Bye, bye, Bea". Številni časniki so tudi že objavili posebne priloge na oranžnem papirju, v katerih se spominjajo 33-letne vladavine kraljice Beatrix.
Rutte je danes med drugim razkril, da so tako iz Nizozemske kot iz tujine kraljico zasuli s pismi zahval in obžalovanja. "To kaže, kako zelo se je kraljica dotaknila in navdihnila ljudi," je menil premier. Na napovedan umik se je med drugim odzval tudi prvi mož koncerna Philips Frans van Houten, ki je izpostavil "fantastične zasluge" kraljice za gospodarstvo države.
V nizozemski družbi in politiki sicer vlada prepričanje, da je prestolonaslednik Willem-Alexander dorasel vlogi kralja. Anketa nizozemske televizije je pokazala, da imata dve tretjini državljanov veliko zaupanja vanj. Pričakujejo predvsem, da bo v primerjavi s svojo materjo bolj odprt, sodoben in bližje ljudstvu.
Je pa princ v preteklosti že poskrbel za nekaj škandalov. Eden od takšnih je bila gradnja luksuzne vile v Mozambiku. Princ je tudi branil svojega tasta Jorgeja Zorreguieto, ki je odigral sporno vlogo v času vojaške diktature v Argentini v 70. letih preteklega stoletja.
Na srečo ima Willem-Alexander ob sebi svojo ženo Maximo. "To je bilo nekoliko neumno," ga je ta že nekoč opozorila, potem ko je podal nepremišljen komentar o vojaški hunti. Par je uigrana ekipa in bi lahko utrdil prihodnost monarhije na Nizozemskem, verjamejo strokovnjaki.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.