Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ugotovila, da so odgovorne osebe podjetja Plinovodi, ki je v posredni večinski lasti države in lokalnih skupnosti, za zaposlitev v podjetju izbrale osebi, ki nista izpolnjevali pogojev iz sistemizacije. Kot ugotavljajo na komisiji, sta bili zaposlitvi izvedeni v kontekstu več kršitev dolžnega ravnanja. V poročilu komisija osebi, katerih zaposlitvi sta sporni, navaja kot T. T. in N. J., iz preteklih medijskih poročanj pa je jasno, da gre za Tadeja Tanka, sina vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, in Niko Janša, hčerko premierja Janeza Janše.
Omenjeni zaposlitvi sta bili po ugotovitvah KPK izvedeni po objavi razpisov s pogoji, ki so bistveno odstopali od pogojev iz sistemizacije, "postopek pa je tekel ob diskriminatorni obravnavi drugih iskalcev zaposlitve".
Kot dodajajo na KPK, sta izbrana kandidata ožja družinska člana državnih funkcionarjev, ki zasedata položaje, na katerih imata vpliv na delo in strateški razvoj podjetja Plinovodi ter na imenovanje in razrešitev njegovega poslovodstva.
"S takim ravnanjem so odgovorne osebe podjetja kršile dolžno ravnanje ter omenjenima osebama omogočile premoženjsko in nepremoženjsko korist v obliki pridobitve zaposlitve za določen oziroma nedoločen čas v nasprotju s predpisi," pravijo na KPK in dodajajo, da to ustreza opredelitvi korupcije po 1. točki 4. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Postopek so začeli na podlagi lanske prijave
Na KPK so pojasnili, da so postopek začeli na podlagi prijave, ki so jo dobili 28. avgusta 2012. Prijavitelj je opozoril, da naj bi ožji družinski član predsednika vlade Janše in ožji družinski član poslanca Tanka dobila zaposlitev v podjetju Plinovodi, in sicer za delovna mesta, za katera naj ne bi izpolnjevala pogojev.
Na razgovor povabili le Janševo hčerko
Na delovno mesto vodje projekta se je prijavilo sedem kandidatov, mesto pa je dobila Janševa hčerka. Komisija navaja, da so bili pogoji, ki so jih za delovno mesto navedli v razpisu, manj zahtevni oziroma drugačni kot v sistematizaciji. Prav tako razpis ne navaja, da išče pripravnika. "V razpisu na primer niso zahtevane delovne izkušnje, ampak je obratno izrecno navedeno, da izkušnje niso zahtevane," so v ugotovitvah zapisali na KPK in dodali, da ni navedeno niti to, da mora imeti kandidat opravljen strokovni izpit, kar je prav tako v nasprotju s sistematizacijo.
Čeprav je več kandidatov izpolnjevalo vse pogoje za zasedbo delovnega mesta vodje projektov, kot so določeni v veljavni sistematizaciji podjetja, pa so na razgovor povabili le Janševo hčerko.
Torej so izbrali kandidatko pripravnico, čeprav v objavi prostega delovnega mesta ni bilo navedene oziroma predvidene možnosti zaposlitve pripravnika, navaja KPK. "Čeprav je bila izbrana kandidatka pripravnica, ki mora opraviti pripravništvo v roku enega leta, pa je bila z njo sklenjena pogodba o zaposlitvi za nedoločen čas od 15. 3. 2012," so v svojih ugotovitvah zapisali na KPK.
Tankov sin ni izpolnjeval pogojev za delovno mesto
Ko gre za zaposlitev Tankovega sina, so na KPK ugotovili, da ta ni izpolnjeval pogojev za zasedbo delovnega mesta samostojni pravnik – pripravnik. Za to delovno mesto namreč v sistematizaciji ni predvideno, da bi se na tem delovnem mestu lahko opravljalo pripravništvo. "Za to delovno mesto so bili kot pogoj za zasedbo zahtevane 24-mesečne delovne izkušnje in pravosodni izpit, ki pa jih izbrani kandidat ni izpolnjeval," so zapisali na KPK.
Za omenjeno delovno mesto sta se poleg Tankovega sina prijavila še dva kandidata, Tadeja Tanka pa so v podjetju Plinovodi zaposlili za določen čas. Njegovo pripravništvo je trajalo od 1. januarja 2012 do 31. decembra 2012.
Več nepravilnosti ugotovil že inšpektorat za delo
Inšpekcijski nadzor je pri podjetju Plinovodi opravil tudi inšpektorat za delo. Med postopkom je KPK obvestil, da je v nadzoru glede zaposlitev T. T. in N. J. ugotovil več nepravilnosti, zaradi česar je bila izdana ureditvena odločba in uveden hitri postopek za prekrške, prekrškovna odločba pa je tudi že pravnomočna.
Kot so pojasnili za 24ur.com, so bile ugotovljene kršitve 20. člena Zakona o delovnih razmerjih, ki se nanaša na določitev pogojev za opravljanje dela na posameznem delovnem mestu oz. vrsto dela in izpolnjevanje pogojev za opravljanje dela. Družba tudi ni imela sprejetih ukrepov za zaščito delavcev pred spolnim in drugim nadlegovanjem ali trpinčenjem na delovnem mestu.
Glede na navedeno je inšpektorica izdala 2 ureditveni odločbi in določila rok za odpravo nepravilnosti. Odločbi sta izvršeni. Zaradi neizpolnjevanja z internim aktom določenih pogojev za zasedbo delovnih mest nekaterih delavcev je bil uveden prekrškovni postopek, pravni in odgovorni osebi pa je bila z odločbo o prekršku izrečena globa v skupni višini 3.450 evrov.
Plinovodi: Nismo ravnali diskriminatorno ali koruptivno
V družbi Plinovodi so poudarili, da so s KPK sodelovali od samega začetka postopka, čeprav menijo, da družba ni v večinski državni lasti. Na komisiji so sicer poudarili, da je podjetje Plinovodi v stoodstotni lasti podjetja Geoplin, obe podjetji pa sta po seznamu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo podjetji, v katerih imajo država ali lokalne skupnosti večinski delež ali prevladujoč vpliv.
Sporočili so še, da so KPK posredovali obširen odgovor, ki je tudi objavljen. "Kljub temu komisija žal ni sprejela naših argumentov in nadalje vztrajamo, da nismo ravnali diskriminatorno, ker smo na razgovor povabili le kandidate, ki so ustrezali pogojem razpisa, prav tako pa tudi ne koruptivno," so zapisali.
Glede odločbe inšpektorata za delo so povedali, da je družba skladno s predpisanim postopkom že sprejela zahtevane dopolnitve internih aktov. Dodali so, da si bodo tudi v prihodnje prizadevali za uspešno in strokovno sodelovanje.
KOMENTARJI (3121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.