Anketa, ki jo je po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije o nadzoru nad premoženjem predsednikov parlamentarnih strank opravila agencija Mediana, je pokazala, da bi SDS podprlo 9,2 odstotka vprašanih, PS pa 3,4 odstotka. Najbolje bi se na morebitnih volitvah odrezal SD, ki bi ga podprlo 14,2 odstotka vprašanih.
Po anketi bi DL podprlo 7,8 odstotka, SLS 4,1 odstotka, NSi pa štiri odstotke vprašanih. DeSUS bi podprlo 2,2 odstotka, SNS pa 1,5 odstotka vprašanih. Ostale stranke bi dobile manj kot odstotek glasov. 28,5 odstotka jih na vprašanje o tem, koga bi volili, ni želelo ali ni znalo odgovoriti.
Več kot 80 odstotkov meni, da bi Janša in Janković morala odstopiti
Raziskava Episcentra pa je pokazala, da bi 25 odstotkov vprašanih svoj glas namenilo stranki SD, stranko SDS premierja Janeza Janše pa bi še vedno volilo 13 odstotkov ljudi. Tretje mesto pa glede na podporo volivcev zaseda Državljanska lista Gregorja Viranta z 11 odstotki.
Omenjeni trojici strank sledijo še SLS z osmimi odstotki, Pozitivna Slovenija s sedmimi, DeSUS s šestimi in NSi s štirimi odstotki. Za kakšno drugo stranko bi glasovalo 16 odstotkov od 384 vprašanih, 11 odstotkov pa na vprašanje o tem, koga bi volili, ni želelo ali ni znalo odgovoriti.
Episcenter pa je na vzorcu 580 anketirancev poleg tega še vprašal, ali bi morala Janez Janša in predsednik PS Zoran Janković zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije odstopiti z javnih funkcij ali ne. Na to vprašanje je več kot 80 odstotkov vprašanih odgovorilo, da bi morala odstopiti oba. Da bi moral odstopiti Janković, meni 89,5 odstotka vprašanih, za Janša pa enako misli 86,2 odstotka.
Kaj je pokazalo poročilo?
Protikorupcijska komisija je 8. januarja objavila poročilo o nadzoru premoženja predsednikov parlamentarnih strank. Iz poročila izhaja, da sta predsednika SDS Janez Janša in Pozitivne Slovenije Zoran Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo.
Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja. Prav tako je del finančnih prilivov (208.000 evrov) prispel na Jankovićev osebni bančni račun iz verižnih transakcij, ki so se začele v podjetju Grep, ki posluje z Mestno občino Ljubljana. Janša pa po ugotovitvah komisije prav tako ni pravočasno poročal o spremembah svojega premoženja. Poleg tega naj bi se mu premoženje nepojasnjeno povečalo za 210.000 evrov.
Janković je na kongresu stranke PS zamrznil svojo predsedniško funkcijo. V DL pa so Janšo pozvali, naj v 10 dneh odstopi ali sproži glasovanje o zaupnici vladi. V SDS so v odzivu na pozive sveta DL stranko pozvali, naj se neha sprenevedati. Janša je koalicijske partnerice pozval k čimprejšnji odločitvi glede nadaljnjega sodelovanja v vladi, odgovor naj bi pričakoval do ponedeljka.
KOMENTARJI (1071)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.