Na ljubljanskem okrožnem sodišču je znova tekla beseda o članku z naslovom Denar od Patrie ni končal pri Janezu Janši, temveč v njegovi stranki SDS. Članek je na podlagi pogovora z vodjo finskih preiskovalcev Kajem Erikom Björkqvistom spisal novinar Dela Dejan Karba, objavljen pa je bil 23. novembra 2009. SDS je zaradi tega članka tožil Delo, od katerega zahteva 300.000 evrov in javno opravičilo.
Spomnimo, da je okrožno sodišče julija lani največji vladni stranki prisodilo odškodnino v višini 10 tisoč evrov, nato pa je avgusta letos višje sodišče razveljavilo prvostopenjsko sodbo in jo z napotki vrnilo okrožnemu sodišču. Višji sodniki so med drugim ugotovili, da se je okrožno sodišče napačno postavilo na stališče, da ugotovitev o obstoju nedopustnosti ravnanja Dela temelji na razumevanju naslova članka. Naslov pa je treba, kot so poudarili, presojati ob upoštevanju podnaslova in ne nazadnje celotnega besedila članka, pa tudi nakup vojaške opreme sodi med javne zadeve, ki morajo biti deležne odprte in javne razprave.
Glavna nit članka naj bi držala
Okrožna sodnica Božena Novak je na današnji obravnavi zaslišala nekdanjega odgovornega urednika Dela Darijana Koširja. Zanimalo jo je, kdo je odločal o naslovu spornega članka. Košir je povedal, da imata ob nedeljah zadnjo besedo glede naslova redaktor in dežurni urednik. Sam se z naslovom ni ukvarjal, niti ga ni videl, saj v verziji, ki jo je dobil v roke, še ni bilo naslova. Na dan objave članka, v ponedeljek, pa je Koširja po telefonu poklical Björkqvist, ki je želel, da Delo objavi njegovo pojasnilo. Finski kriminalist je dejal, da se ni izrazil natanko tako, kot ga je citiral Karba. Koširju pa naj bi vseeno dejal, da glavna nit članka drži, torej, da finski kriminalisti preučujejo pretok denarja iz Patrie … Toda kam?
Karba je zapisal, da se je denar stekel v SDS, Björkqvist pa je pozneje dejal, da ni govoril o SDS, ampak o "eni politični stranki". Košir se po treh letih od telefonskega pogovora ni natančno spomnil, ali je Björkqvist dejal SDS ali politična stranka, še danes pa je prepričan, da je "bilo iz konteksta pogovora z Björkqvistom jasno, da gre za SDS". Košir tudi meni, da je Björkqvist na dan objave nekoliko "relativiziral zadevo", saj so nanj, kot mu je rekel po telefonu, pritiskali tudi nadrejeni.
Sodnica bo morala zdaj presoditi predvsem, ali izjava, pripisana Björkqvistu, predstavlja neizkrivljeno sporočilo tega, kar je v razgovoru povedal novinarju. Sodnica Novakova meni, da ima dovolj materiala za razsodbo, med drugim pa je zavrnila tudi predlog pooblaščenke SDS, odvetnice Nine Zidar Klemenčič, o soočenju Björkqvist-Karba-Košir. Pooblaščenec Dela, odvetnik Stojan Zdolšek, pa je v spis vložil dokaze, ki naj bi potrdili, da "SDS nima takšnega ugleda, da bi lahko tožila medijsko hišo zaradi pisanja o zadevi, ki je v interesu javnosti". To pa sta sodba nekdanjemu poslancu SDS Pavlu Ruparju, ki je bil nedavno obsojen na leto dni zapora zaradi zlorabe položaja, in sodba sedanjemu poslancu SDS Branku Mariniču, ki je bil zaradi napeljevanja k ponarejanju listin (izpit iz nemščine je na fakulteti namesto njega opravljal nekdo drug) obsojen pa polletno pogojno kazen.
O odločitvi sodnice bosta obe stranki v postopku seznanjeni po pošti.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.