Žan Košir se je v izločilne boje prebil z drugim časom kvalifikacij. Dobitnik bronastega odličja na paralelnem veleslalomu si je v prvi vožnji pred izkušenim Kanadčanom Jaseyjem Jayem Andersonom nabral 32 stotink prednosti, ki jih je uspešno ubranil in se prebil v četrtfinale. Za preboj med najboljše štiri se je udaril z odličnim Švicarjem Nevinom Galmarinijem. Slednji je Tržičana izločil v polfinalu paralelnega veleslaloma, tokrat pa je Košir prišel do maščevanja. Galmarini je na rdeči progi naredil napako in odstopil, tako da je imel naš tekmovalec pred drugo vožnjo maksimalno prednost (+1,10). Prvi slovenski dobitnik kolajne v deskanju na snegu prednosti ni izpustil iz rok in se še enkrat prebil v boj za odličja.
V polfinalu je Koširja čakal obračun z Italijanom Aaronom Marchem. 29-letni Tržičan si je na nekoliko hitrejši modri progi nabral 74 stotink sekunde naskoka. Tudi druge vožnje se je lotil zbrano, Marche je napadel, a naredil napako in Košir se je uvrstil v veliki finale. S tem si je zagotovil vsaj srebrno kolajno. V velikem finalu se je pomeril z domačinom in prvim favoritom Vicom Wildom. Wild, ki je bil najhitrejši že na kvalifikacijah, je na rdeči progi izkoristil manjšo napako in si zagotovil 12 stotink naskoka pred odločilno vožnjo. V drugo je Košir nastopil odlično, brezkompromisno napadel favoriziranega Wilda, na koncu pa mu je zlata kolajna ušla za pičlih 11 stotink. Wild je prišel do druge zaporedne zlate kolajne, Košir je bronu iz paralelnega veleslaloma dodal še srebro v paralelnem slalomu.
"Zlato sem pustil, da ga bom 'vzel' v Pjeongčangu, zdaj bom imel še večji motiv," pravi Tržičan, ki želi po poti Tine Maze, ki je najprej v Vancouvru osvojila dve kolajni manj žlahtnega leska, v Sočiju pa nato kariero kronala z dvema zlatima olimpijskima kolajnama: "Mislim, da bom takrat v idealnih letih. Imel bom 33 let. Zdaj se je starostna meja, do katere lahko dosegaš vrhunske rezultate, premaknila navzgor, saj se dela bolj sistematično. No, mogoče malo prehitevam, pojdimo bolj počasi. Za razliko od Vancouvra, po katerem sem razmišljal o koncu kariere, je zdaj moje razmišljanje mnogo bolj optimistično. Tako optimistično, da razmišljam še o desetih letih nastopov. Toda moral bom razmišljati tudi o zdravju. To že zdaj ni najboljše, mislim, da bi že zdaj moral na operacijo kolka."
Še pred naslednjimi olimpijskimi igrami pa ima Košir še kar nekaj ciljev. "Prvi je gotovo kristalni globus. Ta bi mi ogromno pomenil, saj moraš za njega biti v vrhu vso sezono. Ravno tako si želim postati svetovni prvak, čeprav teh kolajn ne bi zamenjal ne za eno ne za drugo. Ve se, kaj največ pomeni. Prav tako pa srebrne in bronaste kolajne zdaj ne bi zamenjal za olimpijsko zlato. A do vseh teh želenih uspehov bo treba priti, ne mislim, da bodo prišli sami od sebe. Še vedno bo treba trdo delati, še vedno bo potrebno veliko odrekanja, zdaj nek sistem imam, še naprej mu bom moral slediti," ostaja realen Košir, ki pravi, da rezerv v tehniki nima, ima pa rezerve v opremi: "V Švici, kjer mi delajo deske, so že dobili moja naročila. Te bom dobil, ko se vrnem domov, bile pa naj bi hitrejše. Menim, da bi z njimi pridobil sekundo." Košir je tako postal še tretji slovenski športnik, ki je na teh olimpijskih igrah osvojil dve kolajni. S srebrom in bronom se je izenačil s Petrom Prevcem (srebro na mali, bron na veliki skakalnici), prvo ime pa z dvema zlatima kolajnama ostaja Tina Maze (smuk in veleslalom).
Rok Marguč je v kvalifikacijah postavil 12. čas in se je v osmini finala pomeril s Patrickom Busslerjem. Nemec si je na rdeči progi privozil nekaj prednosti, ki jo je 26-letni Laščan v drugi vožnji praktično izničil, a je naredil napako na prelomnici in sanj o olimpijski kolajni je bilo konec. Že v kvalifikacijah sta izpadla Rok Flander in Izidor Šušteršič. Flander je bil v drugi vožnji prepočasen (22.), Šušteršič je nastop z odstopom končal že v prvi vožnji. Pri ženskah je nastopila tudi Gloria Kotnik in na 23. mestu ostala brez osmine finala, kamor se uvrsti najboljših 16 po seštevku časov z obeh voženj. V ženski konkurenci je sicer slavila Julia Dujmovits, srebro je osvojila Nemka Anke Karstens, ki je po prvi finalni vožnji vodila, a je v drugo storila napako in zaostala za 12 stotink. Nemški uspeh je z bronom dopolnila Amelie Kober.
Slovenske medalje na ZOI v Sočiju
2 zlati – Tina Maze (smuk, veleslalom)
2 srebrni – Peter Prevc (mala skakalnica), Žan Košir (paralelni slalom)
4 bronaste – Peter Prevc (velika skakalnica), Teja Gregorin (sprint), Vesna Fabjan (sprint), Žan Košir (paralelni veleslalom)
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.