
Po skromni udeležbi na protestu v podporo vodstvu Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) v odstopu pred tednom dni se danes v Ljubljani obeta nekoliko številčnejši shod proti korupciji. Udeležbo na protestu, na katerega na družbenem omrežju Facebook vabi skupina Koalicija proti korupciji, je za zdaj napovedalo več kot 500 ljudi. Protest se bo začel ob 17. uri na Kongresnem trgu v Ljubljani.
Kot so zapisali, se kot osrednji problem predstavlja korupcija. Oblastniki jim kot rešitev "vsiljujejo zasebno lastništvo državnih podjetij in bank ter privatizacijo javnih storitev, kot so šolstvo, zdravstvo in sociala".
"Kot rešitev problema zasebnega okoriščanja z javnim nam oblastniki torej vsiljujejo še več zasebnega," opozarjajo v skupini in poudarjajo, da takšne rešitve zavračajo. Boj proti korupciji je po njihovem mnenju lahko zgolj boj proti prevladi zasebnega interesa nad javnim, torej boj proti kapitalizmu., zato vabijo posameznike in skupine na shod, na katerem bodo "korupciji in kapitalizmu rekli glasen ne".
"Sedanji politiki se zapletajo v nove in nove korupcijske škandale"
Udeležbo na protestu so napovedali tudi v stranki v nastajanju Solidarnost, gibanju Vseslovenska ljudska vstaja in Odboru za pravično in solidarno družbo.
Kot so sporočili iz omenjenih organizacij, se sedanji politiki zapletajo v nove in nove korupcijske škandale in preiskave. Ščitijo drug drugega z očitnim namenom ohranitve oblastnih položajev. Komisija za preprečevanje korupcije je po njihovih navedbah glasno opozorila na dejstvo, da v DZ nima podpore v svojem boju proti sistemski korupciji v Sloveniji.
"Zato moramo državljanke in državljani ter vse prebivalstvo Slovenije, pa tudi civilnodružbena in politična gibanja, prevzeti svoj del odgovornosti pri vzpostavitvi pravne in solidarne države. Poslanke in poslance je treba z vsemi demokratičnimi sredstvi prisiliti k temu, da se vzpostavi prepričljiva politična večina, ki se bo sposobna spopasti s pojavom korupcije v naši državi," so zapisali.

Shod zaznamoval incident
Protestniško gibanje, ki je zaživelo lansko jesen na shodih proti tedanjemu mariborskemu županu Francu Kanglerju ter se krepilo na shodih proti političnim elitam v Ljubljani, je po padcu vlade premierja Janeza Janše nekoliko zamrlo. Ponovno so ga vstajniki obudili prejšnji teden po odstopu vodstva KPK. Shod v podporo senatu KPK pretekli četrtek je ob skromni udeležbi zaznamoval incident, saj je eden od protestnikov na pohodu po prestolnici ljubljanskega župana Zorana Jankovića poškropil s solzivcem.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.