Današnji dan si je prislužil naziv dan D za koalicijo. Vse oči so bile uprte v koalicijske stranke, ki so sprejemale odločitve o tem, kako nadaljevati pot v vladi po objavi protikorupcijskega poročila.
DeSUS zahteva odstop Janše
Izvršni odbor stranke DeSUS zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije zahteva odstop predsednika vlade Janeza Janše in napoveduje, da bo v nasprotnem primeru izstopil iz vladne koalicije, je po seji izvršnega odbora pojasnil predsednik DeSUS Karl Erjavec. "Ta (Janša op. p.) lahko svojo odločitev sporoči tudi iz Azerbajdžana," je dejal Erjavec.
Erjavec je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da nima smisla, da Janši postavljajo roke. Kot meni, bo do konca tedna jasno, kakšna bo Janševa odločitev. Na vprašanje glede odstopa z ministrskega položaja pa je odvrnil, da če gre DeSUS iz koalicije, si ne predstavlja, kaj bi on kot minister delal v njej.
Po njihovem mnenju je zelo malo možnosti, da lahko pride do oblikovanja nove koalicije. Če bi bilo treba sestavljati koalicijo s PS, po Erjavčevih besedah trčijo ob enako težavo, kot jo imajo zdaj. Najboljša rešitev so predčasne volitve, je povedal Erjavec in dodal, da bi bile lahko volitve konec aprila ali v začetku maja.
Če pa bi Janša vendarle odstopil, bi bila to po Erjavčevih besedah sprememba okoliščin. O tem bi razpravljali na izvršnem odboru stranke ter ocenili, kaj je mogoče, in ali bi lahko prispevali k temu, da kriza ne bi bila še težja.
SLS: Janša naj predlaga novega mandatarja
O aktualnem političnem dogajanju so razpravljali tudi člani glavnega odbora SLS. Glavni odbor od premierja Janše pričakuje, da v najkrajšem možnem času predlaga novega mandatarja, ki bo omogočil izvedbo reformnih ukrepov, je po seji odbora dejal prvak SLS Radovan Žerjav. Dodal je, da bo SLS vztrajal v aktualni vladi do konca februarske seje državnega zbora. Če se do tedaj nič ne bo zgodilo, bo SLS izstopil iz koalicije.
Dodal je, da bi bile predčasne volitve za ''državljane in državljanke najbolj pravične in poštene, da si na njih izberejo ljudi, ki jim zdaj najbolj zaupajo.'' Interes SLS je, da se politična kriza skrajša na minimalni možni rok, je še dejal Žerjav.
Odstopil bo tudi kot minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, enako bo storil tudi minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič, ki prihaja iz vrst SLS. Če pa se medtem glede na različna stališča koalicijskih partneric "zgodi kaj drugega, se pač bo zgodilo kaj drugega," je povedal Žerjav.
Tudi DL zahteva odstop
Podoben sklep kot stranka DeSUS je v soboto sprejel svet stranke DL, ki je Janši dal deset dni časa za odstop ali za vložitev zahteve za glasovanje o zaupnici v DZ. V nasprotnem primeru bo DL zapustil koalicijo.
Koalicija ima v tem trenutku 48 poslancev. Če DL odide, bi jih bilo 41. Da bi kakšen od Virantovih poslancev prestopil v SDS je malo možnosti. To možnost odločno zavračata Bojan Starman in Kristina Valenčič, pa tudi Katarina Hočevar, ki je ponovila svojo staro izjavo, da '' gre prej Svetlana Makarovič k maši, kot ona k SDS," so poročali v oddaji 24UR.
SDS meni, da gre za dvoličnost
Stranka SDS se je tudi tokrat na dogajanje odzvala na družbenem omrežju Twitter. ''Dvolično. SDS ni izbirala ministrov koalicijskih partnerjev za vlado, zato tudi oni nimajo pravice narekovati SDS, koga bo imela v vladi,'' so zapisali.
Nato pa so dodali še številke. ''SDS ima 26 poslancev, DeSUS, DL, SLS in NSi skupaj pa 22. Mirno lahko gre kdor koli k Jankoviću in Lukšiču, komaj čakamo to sanjsko ekipo,'' se je glasil tvit.
Erjavec se je v oddaji 24UR ZVEČER odzval na tvit stranke SDS. Dejal je, da je ta izjava povsem neprimerna, časi so prehudi, da bi se lahko igrali s takšnimi izjavami in se zabavali. Žerjav pa je dejal, da slovenska politika sedaj potrebuje predvsem zaupanje.
Za NSi sprejemljiva edino obstoječa koalicija
Svet NSi je na seji soglasno sklenil, da je za Slovenijo najbolje, da sedanja vladna koalicija nadaljuje s svojim delom ter izpelje in uveljavi začete reforme. Odločitev o tem, ali bo odstopil, pa prepušča Janši, je po seji povedala predsednica NSi Ljudmila Novak.
Janša naj po besedah Novakove predvsem ugotovi, ali lahko koalicijo vodi pod zdajšnjimi pogoji ali "mora ukrepati kako drugače". Svet NSi v sklepu tudi poudarja, da je za stranko v tem trenutku sprejemljiva edino obstoječa koalicija, zato od ostalih koalicijskih strank pričakuje, "da so pripravljene na dogovor o nujno potrebnih projektih, ki jih je treba še izpeljati".
Novakova je še spomnila, da je Slovenija v zadnjem letu sprejela vrsto reform, ki kažejo na rezultate: "Zato menimo, da bi bila velika škoda in neodgovorno do državljanov Slovenije, da bi vse to zdaj izničili."
Janša potuje v Azerbajdžan
Danes je potekal tudi redni kolegij predsednika vlade Janše. Največ pozornosti so seveda pritegnili trije ministri – prvak DeSUS Erjavec, prvak SLS Žerjav in minister iz vrst DL Janez Šušteršič.
Ministri so po koncu kolegija zatrjevali, da je šlo za povsem običajen kolegij in da so se pogovarjali o naslednji seji vlade. Na vprašanje, ali ima to sploh smisel, saj je pod vprašajem obstoj koalicije, je Šušteršič dejal, da se bo politična kriza tako ali drugače razrešila, a to ne pomeni, da morajo medtem sedeti na zapečku in ne opravljati svojega dela.
Janša bo kljub vladni krizi v torek odšel v Azerbajdžan. V ospredju bo srečanje s predsednikom Azerbajdžana Ilhamom Alijevom in predstavitev slovenskih podjetij na tem trgu za krepitev sodelovanja. Janšo bo spremljala številčna gospodarska delegacija, tudi gospodarski minister Žerjav.
KOMENTARJI (4421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.