Slovenija

Konec fiktivnih vpisov na fakultete?

Ljubljana, 01. 10. 2013 15.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Z novelo zakona o višjem strokovnem izobraževanju, nedavno sprejeto na vladi, je minister za izobraževanje Jernej Pikalo napovedal začetek boja proti fiktivnim vpisom na fakultete.

Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je poudaril, da se s predlagano novelo zakona o višjem strokovnem izobraževanju začenja proces omejevanja fiktivnih vpisov. "Ti so velik problem, ker se že ob tako omejenih davkoplačevalskih sredstvih ti neprimerno in nenamensko trošijo," je dejal. Zato je prepričan, da morajo "vse, kar se dogaja s fiktivnimi vpisi, zajeziti".

Minister Jernej Pikalo je z zakonom o višjem strokovnem izobraževanju napovedal začetek boja proti fiktivnim vpisom.
Minister Jernej Pikalo je z zakonom o višjem strokovnem izobraževanju napovedal začetek boja proti fiktivnim vpisom. FOTO: Thinkstock

Prvi korak so tako na ministrstvu po njegovih besedah storili pri višjem strokovnem izobraževanju. S spremembami naj bi se zmanjšale možnosti zlorabe pravic, povezane s statusom, tako da se pravica do rednega višješolskega študija omejuje za študente, ki so bili že tri leta vpisani v visokošolskem izobraževanju, je pojasnil.

Kar zadeva fiktivne vpise, je izpostavil eVŠ (enotna evidenca študentov), ki letos po njegovih besedah prvič zares dobro deluje, zato je lahko v vsakem trenutku znano, koliko študentov je vpisanih. Na današnji dan je tako vpisanih 20.754 študentov, je dejal in dodal, da to ni končno stanje, ker potekajo vpisi tretjega roka. V boju proti fiktivnim vpisom je minister omenil še spremembe srednješolske zakonodaje, ki se ravno tako načrtujejo. Sedanja zakonodaja omogoča, da se je mogoče tudi po končani fakulteti vpisati nazaj na srednjo šolo, kar je po mnenju Pikala popolnoma nesprejemljivo.

Pogajanja za stabilnejše financiranje

V nadaljevanju se je dotaknil priprave sprememb zakona o visokem šolstvu in poudaril, da delovno skupino čaka še en krog pogajanj, nato bodo spremembe šle v javno razpravo, predvidoma čez en mesec. Kot je razložil, je cilj zakona stabilnejše in dolgoročnejše financiranje visokega šolstva, v tem okviru pa načrtujejo štiri stebre.

Eden je temeljni, v katerega se bo stekala večina denarja. Sledi razvojni steber (skupne razvojne naloge celotnega visokošolskega prostora) in raziskovalni steber (s ciljem, da univerze postanejo pomembne raziskovalne inštitucije). Četrti steber pa imenuje kar steber inovacij, pri katerem bi univerze spodbujali k pridobivanju donatorskih sredstev.

Nadaljnja ključna sprememba za doseganje večje kakovosti v visokem šolstvu je pri Nacionalni agenciji RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis) oziroma prehod na institucionalni način akreditacij. "S tem bomo visokošolskim zavodom dali več avtonomije zato, da se bodo lahko prilagajali potrebam iz okolja," poudarja minister. "Vse skupaj želimo, da gre v smeri večje kakovosti," je zatrdil in dodal, da ne gre za zmanjševanje števila visokošolskih zavodov in njihovih programov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (74)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Marasca
01. 10. 2013 21.33
+11
Mah....jaz mislim, da do tega ne bi prihajalo, če bi študentje imeli motivacijo za dokončanje svojega študija (mislim na službo). Sem diplomirala, iščem službo in ko sem nazadnje klicala za razgovor (za delo na tekočem traku, seveda NE v moji stroki), so me najprej vprašali, če imam status. In ker ga nimam več, so me lepo odslovili. Mislim, da tu, po veliki večini nis(m)o krivi študentje.
izlet29
01. 10. 2013 21.22
-7
Pa edino pravilno. Veliko vpisanih, samo polnijo fakultete, naredijo pa nič. Iz izkušenj povem - delala sem izredno, torej ob delu in ko smo gledali, kdo sedi v predavalnicah, smo bili v glavnem tisti - izredni, od rednih jih ni bilo veliko (predavanja smo imeli skupaj). Še tistih nekaj, je po pavzi odšlo ... če si vpisan ŠTUDIRAJ ali pa nimaš tam kaj iskati. Prav tako ni prav, da delaš fakulteto, pa se ponovno lahko vpišeš v srednjo šolo. Katastrofa. Red bi bilo potrebno narediti na tem področju. Vso podporo dam vsem idejam, ki bodo naredile malo reda, onemogočiti vpise takim, ki se samo vpišejo. Saj kje pa piše, da morajo vsi študirat, kje pa piše, da bodo tako lažje dobili zaposlitev ...
dinase
01. 10. 2013 20.47
+2
Ta Pikalo naj se prizemlji in uposteva situacijo, predvsem brezposelnost mladih!!! Ce se hocejo prekvalificirat,se pac vpisejo se v enosrednjo ali poklicno solo!!!
CH4
01. 10. 2013 20.19
+15
Naj raje službe zrihta lol pa statusa ne bom več vlekel
dajbev
01. 10. 2013 19.55
+19
Spet reševanje posledice, namesto vzroka.
ljubizeleno
01. 10. 2013 19.46
+20
Prvič: Pikalo & co. - tipični primeri, kako vleči davkoplačevalski denar na dveh koncih hkrati! Ljudje, ki so hkrati ministri in profesorji so že večkrat dokazali, da pač dveh služb ne moreš opravljati hkrati - vsaj ne uspešno! Zato predlagam ukrep, ki bo onemogočil opravljanje dveh javnih funkcij hkrati in posledično se bodo znižali stroški. Simpl ko pasulj! Drugič: Uvesti nazaj nujna pripravništva. Sama študiram družboslovje in bi mi zelo pomagala tudi praksa ne samo teorija. Pošiljaš prošnje na državne institucije da bi opravljal pripravništvo pa dobiš brco v rit. Tretjič: Če bodo študentje imeli praktično znanje, ki bi ga pridobili preko pripravništev in če bi naša država blagovilila zagotoviti gospodarsko rast in službe, fiktivnih vpisov ne bi bilo. Samo v razmislek našim političnim funkcionarjem. Četrtič: Ja, sama sem primorana delati med študijem, da lahko normalno pridem skozi mesec, ker mi starši v današnjih časih življenja ne morejo več financirati in posledično izpustim kdaj kakšno predavanje. Žalostno, ampak tako je. Če bi bila predavanja obvezna, bi bilo stanje pri marsikaterem študentu še bolj pasje kot je že.
yokerxdinterfan
01. 10. 2013 20.31
+3
za primer si samo poglej primer z tole zdravnico "boga revca " je morala biti na 2 mestih a vsak k konča zdravstveno ne dobi šihta
monarhist
01. 10. 2013 19.44
+15
fakulteta tralala , pri nas ni pomembna izobrazba ampak priimek tako da lahko fakultete kar ukinemo
Študent!
01. 10. 2013 19.43
+35
Menjam status študenta za službo! Takoj!
Vrnil sem se ?u ?u ...
01. 10. 2013 20.13
+1
drugnben
01. 10. 2013 19.35
+7
lep začetek, ampak rabimo tudi smiselno nadaljevanje! da bo veriga šla v pravo smer.
lightning
01. 10. 2013 19.16
+3
pravilno! in končno...
derus
01. 10. 2013 19.12
+3
Pa naj se uvede preverjanje prisotnosti na predavanjih. Vsaka študentska izkaznica ima magnetni zapis (kot kreditna kartica) s katero bi se prijavljali na predavanja. V kolkor študent ne hodi na predavanja se ga po končanem semestru izpiše in mu prekine študentski status. Tako zelo preprosto, pa še delovne navade bi si študenje pridobili. Izjemoma bi se dovolilo predhodno napovedane izostanke. Edini problem je cena postavitve takega sistema, ki bi ga sigurno vsaj 5 krat preplačali...
Tinka20
01. 10. 2013 19.27
+0
izlet29
01. 10. 2013 21.23
+1
numlk
01. 10. 2013 18.58
+52
No tapametni v parlamentu, če že to ukinjate, pol pa naredte tko, da dobi vsak študent ki pridobi diplomo, dobi tudi takoj zaposlitev. Brez statusa ne moreš nikjer delat, nimaš zavarovanja nimaš nič. Sami ste krivi za krizo, a zdej bodo pa reveži, študentje in upokojenci reševali državo zaradi vaše krivde? Vi lahk sm še sanjate o vzponu gospodarstva in ostalih stvari. Vi s svojimi ukrepi tonete z dneva v dan kilometre v globino. Banda pokvarjena. Komej čakam da vs zaprejo vse po vrst.
menegane
01. 10. 2013 18.46
+6
Enkrat je treba začet pucat . Študentje sodijo v predavalnice, ne pa da po končanih faksih nimajo nobenih delovnih navad, ki si jih pridobiš tudi od 8 urnega poslušanja predavanj. Od tega in teh maš kej, ne pa od kampanjskih piflarjev . Zdaj pa mi kr dajte minuse ... :-) večni študentje. Bravo ukrepom.
master69
01. 10. 2013 18.14
+51
Ja in zakaj je tako da ljudej to delajo, ker ko končaš faks. Ostaneš brez osnovnega zavarovanja, zaposlitev za redno pa je v Slovenistanu skoraj misija nemogoče. Kajti bolj se kriza zakoreninja, težje je dobiti zaposlitev oz. vse poteka po vezah in poznanstvih!! To je glavni razlog da se mladi potem še vpisujejo nekam naknadno. In vprašamo se samo lahko kam smo prišli da brez statusa ne moreš več delati !? Disaster no.
Le vkup uboga gmajna
01. 10. 2013 19.08
-12
Pa tak študent, ki ne ve, da obstaja tujina!
numlk
01. 10. 2013 21.21
+2
JJjelopov ti zihr študiraš na kanarskih otokih a?
Koffetka
01. 10. 2013 17.58
+9
Morda bi Pejovnikov FDV, Kranjsko in Primorsko sorbono poimenovali kar ttsto kar je zavod za zapolovanje zabluzenih nikomur potrebnih družboslovcev.. Saj kader je samo za na zavod ni primeren nikjer drugje razen če ga žlahta, Politika ali Kučan vtakne na delavčev pukelj v rdeče državne jasli..
GJCezar
01. 10. 2013 18.40
+1
Kikiy, kam pa ti hodiš, da si polpismena?
Koffetka
01. 10. 2013 18.51
-4
V Angliji sem naredila magisterij...doktorat še pišem..
scar_face
01. 10. 2013 19.08
+10
Doktorsko disertacijo ti bo verjetno pregledal lektor, ali se motim? Toliko o tvoji ''večvrednosti''. Družba je na nek način podobna moškemu in ženski. Tako kot rabimo 2 različna spola za razmnoževanje, rabimo tudi 2 različna sektorja pri izobrazbeni strukturi prebivalstva, če hočemo napredovati na vseh področjih. Problem je, da trenutno na družbenem področju vlada izredno slaba organizacija zaradi poplave butastih programov, ki so namenjeni samemu sebi...Niso pa kar vsi družboslovci a priori zanič.
Le vkup uboga gmajna
01. 10. 2013 19.09
+4
Še slovensko ne znaš! Dvomim, da si sposobna najti Anglijo na zemljevidu!
Koffetka
01. 10. 2013 19.29
-13
V Angliji ter ostalem svetu Slovenščina velja toliko kot interni sadjarski tečaj v Celju..
scar_face
01. 10. 2013 19.34
+3
A bi Vaša Ekselenca povedala raji, kaj je študirala?
Koffetka
01. 10. 2013 19.46
-8
Dabome može Miško..Kvantno in astro Fiziko...
Koffetka
01. 10. 2013 19.55
-6
Ali drugače prihod svetlobe je odvisen od hitrosti prihoda trojke in kvadratom hitrosti odhoda Murgelske elite na smetišče zgodovine..
Eva Gruden 1
01. 10. 2013 17.57
-5
Se prav se zj z diplomo nam mogla vpisat nevem na srednjo kozmeticno al pa kaksno visjo, cepeav bi rada tud to nardila. Boste ukinl moznost tud tistin k bi radi se kak drug znanje prudovil....kul res kul
pedritsegonita
01. 10. 2013 18.18
+6
boš vzela kredit in ga odplačevala... boš vsaj cenila svoje izobraževanje..
master69
01. 10. 2013 18.32
+13
V avstriji in nemčiji ti plačajo da se izobražuješ!! Pri nas je to zadnje čase bogokletno dejanje!!
Aristotel30
01. 10. 2013 17.53
+48
Študenti se niti ne bi vpisovali fiktivno, če bi po študiju imeli kakšne službe, tako pa ti drugega ne preostane! In kako se rešuje problem, ukinjamo fiktivne vpise, da ne bo več kje kaj zaslužit ane?
pedritsegonita
01. 10. 2013 18.19
+8
saj bodo uvedli, da bodo delodajalci morali polno zaposliti tudi študente. Potem pa ne bo več tralala,.
myworld
01. 10. 2013 17.47
+7
a mora imeti vsak diplomo?
izlet29
01. 10. 2013 21.26
+0
Ne ni treba, a pri nas je moderno, da rečeš, da študiraš! Potem pa "študente" vidiš v glavnem po kafičih, pa kavica, cigaret, klepet... V predavalnice ali pa ven, s faksa.
Verbena
01. 10. 2013 17.45
+12
Pogrešam tiste čase,ko so učitelji namesto za katedrom raje delali za tekočim trakom,ker so več zaslužili.Hudičevo narobe je naše šolstvo že vse od prvega usmerjenega izobraževanja.UKINILI SO VAJENIŠTVO....
pedritsegonita
01. 10. 2013 18.20
+1
zakja bi... prfoksom , pa ne unim ki so lih prilezli iz faksa in pričakujejo po 3 jurje plače se ne godi slabo... seveda si želijo tud fazani tako plačo--
sraufmajstr
01. 10. 2013 17.35
+3
@scar_face: khm..." Srednje poklicne šole so neobiskane predvsem zato, ker so znane po svojih nizkih standardih in slabi kvaliteti"...nwm na katero srednjo šolo si hodil ti, ampak jaz sem na svoji srednji šoli izvedel več, kot v dveh letih faksa, ker je bil kao program zastavljen bolj za gimnazijce, ker nimajo tega znanja, ki ga mi prinesemo s seboj z srednjih šol, zato smo obravnali popolnoma vse od začetka....ena navadna žalost, imajo se pa za enakovreden faks te smeri vsem ostalim v evropi....ni pogojev, da še nosim denar v Lj za kos papirja, ki mi bo kasneje omogočal še težje zaposlovanje, zato sem s študijem končal
scar_face
01. 10. 2013 18.48
+1
Vsakomur svoje. Če ti tako ustreza...Poleg tega, ne vzemi mojih trditev preveč absolutno. Tudi nekatere srednje šole/poklicne šole itd. so zahtevne in na dovolj visokem nivoju. Ti pa lahko garantiram, da sem videl, kaj sta delala moj oče in stric v srednji strojni šoli in kaj delajo danes v srednji strojni šoli. Ni primerjave. Na drugi strani pa tudi gimnazije niso vse dobre - vedno več je slabih. Še enkrat ponavljam, da nisem imel namena povedati ''vse srednje šole so zanič, gimnazije pa zakon''. Govoril sem na široko in v grobem. Moje trditve bi pa v grobem podprla tudi primerjava med poklicno in splošno maturo. Pole si lahko ogledaš na internetu - razlika v težavnosti je več kot očitna, tudi pri istih predmetih. Pa vseeno malo dvomim, da si ti prenehal študirati zgolj zato, ker si moral na začetku malo ponoviti snov. Pa brez zamere.
ninanana90
01. 10. 2013 19.20
+0
bila sem na poklicni šoli in kasneje dokončala +2 leti. ko sem prišla na fax in ko so ble predstavitve, pa gimnazijci niso meli pojma o wordu,powerpointu in excelu :S
Lechner
01. 10. 2013 19.31
Mile91
01. 10. 2013 19.52
+2
sej ni čudn, tud gimnazije niso več to kar so bile, če pa dandanes sprejemajo folk, ki je imel v osnovni dober (3) uspeh, ves sistem norm in vrednot se je spreobrnil, vse gre v maloro