Delodajalci v Sloveniji za drugo četrtletje napovedujejo boljše možnosti za zaposlovanje. Skoraj petina vprašanih pričakuje rast zaposlitvenih možnosti v njihovem podjetju, šest odstotkov pa jih napoveduje upad zaposlovanja, kaže raziskava družbe Manpower.
Neto napoved zaposlovanja – razlika med deležem delodajalcev, ki načrtujejo zvišanje, in delodajalcev, ki načrtujejo znižanje števila zaposlenih – za drugo četrtletje znaša plus 13 odstotkov. S tem je za 11 odstotnih točk boljša kot za prvo četrtletje letos in za osem odstotnih točk boljša kot za drugo četrtletje 2013, je objavila družba Manpower.
Napoved zaposlovanja za Slovenijo je najboljša od prvega četrtletja 2011, odkar Manpower raziskavo izvaja tudi v Sloveniji.
Od 620 delodajalcev, kolikor jih je sodelovalo v raziskavi, jih 19 odstotkov pričakuje rast zaposlitvenih možnosti v njihovem podjetju, šest odstotkov napoveduje upad zaposlovanja, 74 odstotkov pa v tem obdobju ne pričakuje bistvenih sprememb.
Po dolgotrajnem obdobju skromnih zaposlitvenih priložnosti raziskava kaže na opazen dvig zaupanja med delodajalci v prihajajočem trimesečju.
"Rezultati preteklih raziskav razkrivajo, da se po prvem četrtletju, ki je običajno šibkejše, napoved zaposlovanja v drugem četrtletju postopoma izboljša. Pravzaprav tokratna napoved predvideva izrazit dvig namer zaposlovanja, kar je kazalec za bistveno več zaposlitvenih priložnosti v drugem četrtletju 2014," pravi direktorica prodaje pri družbi ManpowerGroup Slovenija Romana Šercelj.
Upa, da to končno pomeni tudi postopno stabilizacijo trga dela v Sloveniji in torej več priložnosti za vse iskalce zaposlitve.
Rast zaposlovanja pričakujejo delodajalci v vseh desetih zajetih gospodarskih panogah. Največ zaposlitvenih možnosti se obeta v panogi kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova (neto napoved zaposlovanja plus 20 odstotkov) ter v panogah oskrbe z elektriko, plinom in vodo ter transporta, logistike in komunikacij (po plus 16 odstotkov).
Sledijo finančne in poslovne storitve, zavarovalništvo in gradbeništvo (po plus 15 odstotkov) ter proizvodnja (plus 14 odstotkov).
Tudi v vseh regijah so napovedi boljše. Najbolj optimistični so v osrednji (plus 18 odstotkov) in severovzhodni regiji (plus 15 odstotkov), nekoliko bolj previdni pa v jugovzhodni (plus 10 odstotkov) in jugozahodni regiji (plus osem odstotkov).
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.