Tujina

Kompleksni kemični procesi so trojici prinesli Nobelovo nagrado

Stockholm, 09. 10. 2013 12.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nobelovo nagrado za kemijo si po mnenju švedske kraljeve akademije za znanost zaslužijo ameriški raziskovalci Martin Karplus, Michael Levitt in Arieh Warshel, so razkrili v švedskem Stockholmu.

Martin Karplus, Michael Levitt in Arieh Warshe so dobitniki Nobelove nagrade za kemijo.
Martin Karplus, Michael Levitt in Arieh Warshe so dobitniki Nobelove nagrade za kemijo. FOTO: Reuters

Dobitniki letošnje Nobelove nagrade za kemijo so ameriški raziskovalci Martin Karplus, Michael Levitt in Arieh Warshel, so razkrili v Stockholmu.

Karplus je državljan ZDA in Avstrije. Rojen je bil leta 1930 na Dunaju, študiral je v ZDA, zdaj pa je profesor na univerzi v francoskem Strasbourgu in na ameriškem Harvardu. Tudi Levitt, ki je profesor na medicinski fakulteti na ameriškem Stanfordu, ima dvojno državljanstvo, poleg ameriškega še britansko. Rojen je bil leta 1947 v Južnoafriški republiki. Warshel je državljan ZDA in Izraela. Rojen je bil leta 1940 v izraelskem kibucu, danes pa je profesor na univerzi Južne Kalifornije v Los Angelesu.

Nagrado so dobili za svoje delo pri razvoju programov, ki omogočajo boljše razumevanje in napovedovanje kompleksnih kemičnih procesov.

''Kemijske eksperimente so popeljali v virtualni svet,'' so dodali na švedski kraljevi akademiji za znanost.

Lani sta Nobelovo nagrado za kemijo prejela prav tako ameriška znanstvenika Robert Lefkowitz in Brian Kobilka za prelomna odkritja glede notranjega delovanja pomembne družine receptorjev, receptorjev v G-proteinih, zaradi katerih se celice odzivajo na zunanje dražljaje.

Trojica "je omogočila risanje zemljevida skrivnostnih poti kemije s pomočjo računalnikov". Njihove raziskave, ki segajo v 70. leta prejšnjega stoletja, so vodile v razvoj računalniških modelov, ki simulirajo zapletene kemične procese in napovedujejo njihove izide, je svoj letošnji izbor nagrajencev pojasnila švedska kraljeva akademija znanosti.

S svojim "razvojem večnivojskih modelov za kompleksne kemične sisteme" so ameriški raziskovalci opravili prelomno delo, saj so razvili metode, ki hkrati uporabljajo Newtonovo klasično fiziko in bistveno drugačno kvantno fiziko.

Na osnovi teh metod so bili razviti računalniški programi, ki znanstvenikom pomagajo bolje razumeti zapletene kemične procese, kot so čiščenje izpušnih plinov s katalizatorji, fotosinteza v zelenih listih in povezovanje zdravil s ciljnimi proteini v telesu. To pa jim omogoča optimizacijo praktičnih rešitev – boljše sončne celice, katalizatorji v motorjih in celo zdravila.

"Včasih so kemiki modele molekul ustvarjali s pomočjo plastičnih žogic in palčk. Danes takšni modeli nastajajo v računalnikih. (...) Računalniški modeli, ki odsevajo resnično življenje, so postali bistveni za večino napredka, doseženega v kemiji danes. (...) Danes je računalnik za kemike prav tako pomembno orodje kot epruveta," med drugim še piše v obrazložitvi nagrajencev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.