
Komet Ison, ki se je pred dnevi izjemno približal Soncu, tvegane poti vendarle ni "preživel", je danes potrdila ameriška vesoljska agencija Nasa.
Ison je minuli četrtek ob približno 19.30 po srednjeevropskem času poletel mimo Sonca na oddaljenosti le 1,17 milijona kilometra, kar je veliko bliže kot velika večina kometov doslej. Pri tem je bil izpostavljen temperaturam do 2700 stopinj Celzija, na sekundo pa je izgubil kar tri milijone ton svoje mase.
"Čeprav natančen čas Isonovega konca ostaja neznanka, se zdi, da ga ni več," je v elektronskem sporočilu danes napisal predstavnik Nase Alex Young. Vse, kar je ostalo od njega, je "oblak ostankov brez jedra," je pojasnil.
Večina astronomov je napovedovala, da komet s premerom približno 1,2 kilometra ne bo preživel poleta mimo Sonca. Kljub temu so nekateri ohranjali upanje, da bo 4,5 milijarde let staremu kometu uspelo preživeti.
Če bi mu to uspelo, bi ga bilo mogoče v času božiča z našega planeta opazovati s prostim očesom, saj bi prav takrat letel najbližje Zemlji.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.