Po vnovičnem pohodu Zorana Jankovića na vrh stranke so nekateri vidni člani napovedali izstop iz Pozitivne Slovenije ali jo že zapustili. Med poslanci je čutiti precej napetosti, nadaljnji koraki delovanja poslanske skupine pa so še precej nejasni.
Premierka Alenka Bratušek, ki jo je Janković v petek porazil na kongresu stranke, se je danes sestala s svojimi podporniki. Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je po sestanku, ki se ga je udeležilo 16 poslancev PS, priznal, da se je stranka razdelila na dva dela. Določene odločitve po njegovih besedah potekajo tako, kot se je pokazalo na kongresu, temu primerno pa se bodo do torka pogovorili, kako naprej.
Möderndorfer ni želel pojasnjevati, ali je že prejel izstopne izjave posameznih poslancev iz poslanske skupine. Glede tega je dejal, da bi se želel pogovoriti s poslanci, ki jih danes ni bilo na sestanku. Tudi glede njegovega položaja v stranki bo, kot pravi, jasno v torek. "Dejstvo je, da so se na petkovem kongresu zgodile stvari, ki so nepovratne in jih ni več moč popraviti," je poudaril.
Špekulacij glede možnih rešitev je veliko, je spomnil. A sam je prepričan, da bodo poslanci in poslanke potegnili poteze, s katerimi bi poskušali ohraniti politično stabilnost. Möderndorfer ni razkrival podrobnosti, gre pa po njegovih besedah vse v smeri, da se položaj razreši tako, "kot se mora". "V poslanski skupini sedijo trezni ljudje, ki presneto dobro vedo, kaj jim je storiti. Verjamem, da bodo," je še dejal Möderndorfer.
Odprta ostaja tudi možnost predčasnih volitev, za katere se zavzemajo tako koalicijski partnerji kot opozicija. Po besedah Möderndorferja pa je ustavno sodišče sprejelo odločitev, ki je prinesla nek nov trenutek in razmislek vsem tistim, ki menijo, da se volitve in sestavljanje vlade lahko zgodijo sredi avgusta.
Tako morajo, kot pravi, resno spoštovati določilo, da tedaj, ko so ljudje na počitku oz. niso v državi, volitev ne more biti. "Šlo bi razmišljati, da če bo to potrebno in če bi šle zadeve v to smer, da so volitve v jesenskem času. Zagotovo ne v prvem tednu julija," je poudaril.
Janković: Predčasne volitve niso naša želja, smo pa pripravljeni tudi nanje
Ob 18. uri pa se je z nekaterimi člani sveta srečal še Janković. Kot je pojasnil, je na srečanje povabil vseh 52 članov sveta. Sestanka se jih je udeležila slaba polovica, pri čemer so nekateri člani na dopustih, nekateri so se opravičili, drugi pa "pač niso prišli", je dejal. Dodal je, da je v soboto poklical vse tri podpredsednike PS (poslanki Mašo Kociper in Melito Župevc ter Roberta Goloba) in se z njimi pogovarjal, medtem ko se Bratuškova in Möderndorfer na klic nista odzvala. Nato je spisal vabilo za srečanje in ga poslal vsem članom sveta PS, danes dopoldne pa izvedel, da ima Bratuškova sočasno sklicano srečanje "posameznih poslancev". Zato se je Janković, kot pravi, opravičil in srečanje prestavil na poznejšo uro. Je pa priznal, da si je želel, da bi se srečanja udeležila tudi Bratuškova.
Sporočilo današnjega srečanja je po njegovih besedah jasno in državotvorno: "Mi ne rušimo vlade in ne zapuščamo koalicije. Pripravljeni smo nadaljevati delo koalicije ob tem, da se v program vključijo tudi projekti, ki smo jih mi zagotovili državljanom leta 2011."
Če bo prišlo do kakšnih izstopov iz PS in poslanske skupine, se bodo potem pogovarjali naprej, kateri projekti v vladi morajo biti nujni, če bo PS vlado podpirala, je povedal Janković. "Če partnerji želijo kakšen drug scenarij, smo pa pripravljeni tudi na to," je poudaril.
Znova je pozval Bratuškovo, naj ostane premierka, vse člane PS pa, da ostanejo skupaj in znova zatrdil, da je strankin program Slovenija 2020 edina možna rešitev za državo. Da se drugi partnerji "vtikajo v odločitve kongresa PS", pa je nedopustno, je ponovil Janković. Kot je dodal, tudi PS v vsem tem času nikogar ni učila, kaj naj naredi, kje naj bo in kako naj se obnaša. Zato so pogojevanja koalicijskih partnerjev nesmiselna, je pristavil in ponovil, da ni in tudi ne bo v vladi.
Srečanja z njim se je udeležilo 11 poslancev. Da ostajajo v poslanski skupini stranke, jih je zagotovilo devet: Janja Klasinc, Tina Komel, Alenka Bikar, Renata Brunskole, Lejla Hercegovac, Matjaž Zanoškar, Jožef Kavtičnik, Stanko Stepišnik in Branko Ficko. Pričakovati je, da se bo tako odločila tudi Barbara Žgajner, ki se sicer sestanka ni udeležila. Medtem je pod vprašajem odločitev poslanke Melite Župevc, ki novinarjem ni želela dati izjave. Vmes je na srečanje prišel tudi Brane Golubovič, ki pa je že popoldne pojasnil, da zapušča tako PS kot poslansko skupino.
Kavtičnik je pojasnil, da nikoli niti ni želel izstopiti iz PS, Klasinčeva pa, da bi v stranki ostala ne glede na to, kdo bi zmagal na petkovem kongresu. Kot je še dodala, je kongres najvišji organ vsake stranke, njegove sklepe pa je treba spoštovati, "če je komu to všeč ali ne". Stepišnik je dejal, da je v PS vstopil ravno zato, ker je imela dober program, s poudarkom na gospodarstvu. Želi si sicer, da bi bili enotni in da bi Bratuškova ostala premierka. Brunskoletova je poudarila, da je bila med ustanovitelji PS in da v stranki ostaja, želi pa si, da bi vlada in poslanci svoj mandat nadaljevali do rednih volitev. Tudi Zanoškar in Bikarjeva sta dejala, da ne gresta nikamor, medtem ko je Lejla Hercegovac izpostavila, da zanjo obstaja le PS – ne glede na to, kdo jo vodi. Komelova je prav tako potrdila, da ostaja zvesta stranki, vodji, programu in volivcem. Ficko pa je povedal, da je PS mlada stranka s programom, ki se v pravem smislu besede sploh še ni začel uresničevati, zato bi bilo stranko na tej točki nespametno zapuščati.
Kaj sledi?
Bratuškova bo svojo odločitev glede odstopa s funkcije sporočila predvidoma jutri, ko se bo tudi sestala s predsednikom republike Borutom Pahorjem, takoj zatem pa še s koalicijskimi partnerji. Pričakovati je, da bo ponudila svoj odstop z odlogom – najverjetneje z datumom 1. september, kar bi koalicija, kot kaže, tudi podprla, pod pogojem, da gre za novo poslansko skupino, ki z Jankovićem nima nič, so poročali v oddaji SVET.
Karl Erjavec ob tem dodaja: Če želi Bratuškova delati še do septembra, potem naj gre zdaj po zaupnico in s tem dokaže, da še ima 46 glasov, sicer vse skupaj nima več nobenega smisla. In formalno bi to Bratuškovi z dvema nepovezanima glasovoma manjšin lahko tudi uspelo.
KOMENTARJI (926)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.