Slovenija

Koliko časa bo še stal le skelet urgence?

Ljubljana, 04. 09. 2013 12.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zaradi pomanjkanja denarja bi lahko po besedah ministra Tomaža Gantarja zastala gradnja ljubljanske urgence. V kliničnem centru opozarjajo, da novo urgenco nujno potrebujejo in da bi za rešitev problema potrebovali precej manj denarja kot za dokapitalizacijo bank.

Minister za zdravje Tomaž Gantar napoveduje, da prihodnje leto ne bo denarja za izpeljavo vseh investicij v zdravstvu, zato bi lahko zastala gradnja ljubljanske urgence. "Prioriteta bo zagotovo obnova vodovoda onkološkega inštituta, obstaja pa bojazen, da bo nova ljubljanska urgenca morala čakati. A odločitev, kateri projekti bodo morali počakati, bo morala biti politična, na ravni vlade," je dejal.

Grabišče urgence decembra 2010
Grabišče urgence decembra 2010 FOTO: Miro Majcen
Gradnja nove urgence - 8
Gradnja nove urgence - 8 FOTO: Miro Majcen

V ljubljanskem kliničnem centru medtem poudarjajo, da nujno potrebujejo novo urgenco, saj so razmere v zdajšnjih prostorih na kirurškem delu kot tudi na internistični prvi pomoči neprimerne. Letno obravnavajo več kot 135.000 bolnikov in po njihovem prepričanju bi se z izgradnjo nove urgence bistveno izboljšali pogoji v operacijskih dvoranah, intenzivni terapiji, lekarniški in laboratorijski dejavnosti, sterilizaciji, klimatizaciji, centralnem nadzornem sistemu, reševalni postaji, pa tudi v dispečerskem centru zdravstva. Prepričani so, da bi se v novih prostorih bolniki lahko izognili nepotrebnemu čakanju.

Ideja o gradnji nove urgence je dozorela leta 2004, "skrbi pa nas, da tudi danes ne moremo z optimizmom zreti v dokončanje projekta in z gotovostjo napovedati, kdaj bodo pacienti zdravljeni v boljših razmerah". Opisali so, da je bilo prvo gradbeno dovoljenje za izgradnjo prizidkov, rekonstrukcijo in nadzidavo izdano 20. aprila 2007, šele februarja 2010 je bila dokončno potrjena popravljena projektna dokumentacija. "Postavljeni roki in obljube, kdaj naj bi v Sloveniji prerezali slavnostni trak in omogočili boljšo oskrbo zavarovancev, pa so se že večkrat premaknili," so opozorili.

Maja 2011 so pripravili podlage za odločanje zdravstvenega ministrstva oziroma vlade za dokončno rešitev nevzdržnega stanja, za kar bi po njihovih zadnjih informacijah potrebovali 140 milijonov evrov, "kar je majhen znesek v primerjavi z nekaterimi drugimi zneski, denimo zneskom, ki ga vlada v letošnjem proračunu namenja za dokapitalizacijo bank". Denarja ni bilo dovolj, zato gradnja poteka v fazah. "Danes stoji skelet stavbe nove urgence, tretjino prometnega terminala z začasnim dovozom v urgenco, imamo heliport, urejeno centralno kuhinjo, žal pa je to tudi vse," so še dodali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ajmomali
04. 09. 2013 16.08
+7
Zdravstvo je nujno - banke naj se rešujejo same, ker so se z neodgovornim delom in previsokimi plačami in odpravninami spravile v položaj v kakršnem so. ZA ODGOVORNE V BANKI MORA OBSTAJATI TUDI ODGOVORNOST !!! ...... DOST JE TEGA RAUBANJA !!!
devote
04. 09. 2013 15.14
-1
ahahaha.... 160 milijonov!!!! nova urgenca. tržna kapitalizacija (število vseh delnic krat trenutna cena na borzi) Gorenja je 70 milijonov, Žita 20 milijonov, Uniorja 8 milijonov, Petrola 450 mio, Telekoma 700 mio,... podjetij, ki so paradni konji slo gospodarstva in dajejo na tisoče in tisoče ljudem kruh... sam tolk... za občutek...celotna stavba Emonika je vredna npr. 60 mio eur... mal primerjajte in se boste zamislili... postalo vam bo jasno kakšna korupcija je v zdravstvu. skriti "NLB" o katerem se sploh ne govori