Slovenija

SLS: Z davkom na nepremičnine nam grozi nov davčni primež

Ljubljana, 11. 06. 2013 09.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
785

Z naslednjim letom se nam obeta nov davek na nepremičnine. Če eni predvidevajo, da bo uredil razmere na nepremičninskem trgu, pa nasprotniki opozarjajo predvsem na razdvajanje in razslojevanje državljanov. V SLS pa svarijo pred negativnimi posledicami za kmetijstvo.

Predlagani davek na nepremičnine, ki je do 28. junija v javni razpravi, razburja državljane. Številni mu očitajo, da bo prispeval k še večjemu razslojevanju prebivalstva, veliko očitkov pa je izrečenih tudi na račun razlaščanja državljanov in razprodaje nepremičnin tujcem. Da je davek na nepremičnine, tak kot ga predlaga ministrstvo za finance, neustrezen in v škodo  državljanom Slovenije, opozarja tudi Andrej Kocuvan, komunalni ekonomist in predsednik revizijske komisije pri nepremičninskem združenju Sicgras, ki je sodeloval pri nastajanju sistema nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč (NUSZ) in se na problematiko davka na nepremičnine zelo dobro spozna.

Svoje pomisleke in nasprotovanje predlaganemu načinu davka na nepremičnine je v preteklih letih že večkrat javno posredoval, tako preko medijev kot tudi prejšnjemu ministru za finance in v odprtem pismu takratnemu predsedniku vlade Borutu Pahorju. Tudi tokrat je izrazil številne pomisleke o predlaganem davku na nepremičnine in opozoril, da davek na nepremičnine ne pomeni nič drugega kot počasno razlaščanje ljudi.

Z obdavčevanjem vrednosti nepremičnega premoženja bo prišlo do netransparentnega prelivanja med davčno bogatimi in davčno revnimi občinami in s tem posredno vplivanje na njihovo suverenost. Andrej Kocuvan

Kocuvan opozarja, da bo s predlaganim davkom na nepremičnine občinam odvzeta edina originalna pravica, da na svojem območju same predpisujejo obdavčenje nepremičnin in same razpolagajo s temi sredstvi. Opozarja, da je majhnim občinam to všečno, medtem ko bodo večje mestne občine izgubile pomemben inštrument prostorsko zemljiške politike, kar jim bo zagotovo škodilo. "Občine izgubljajo svojo fiskalno suverenost, ki so jo imele sedaj s pristojnostjo predpisovanja nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. 'Korenček', da lahko davčno stopnjo spremenijo za 50 odstotkov, je invaliden, saj ne bodo mogle vplivati na temeljno pravico, to je razporejanje bremen v skladu s cilji svoje prostorske politike," pravi Kocuvan in dodaja, da centralistično reguliran nepremičninski davek ne more ustrezno regulirati racionalnega načrtovanja in uporabe prostora, za katerega je ustavno pristojna lokalna skupnost.

Dodatno obremenjevanje nepremičnin pomeni, da bo za njihovo vzdrževanje na razpolago še manj sredstev in bo njihova vrednost še hitreje propadala.
Dodatno obremenjevanje nepremičnin pomeni, da bo za njihovo vzdrževanje na razpolago še manj sredstev in bo njihova vrednost še hitreje propadala. FOTO: Thinkstock

Kocuvan opozarja, da novi davek na nepremičnine ne omogoča več predpostavke, da so bili državljani oproščeni davka na lastništvo stanovanj, če so ga uporabljali za lastne potrebe, in sicer do velikosti 160 kvadratnih metrov. "Takšnega predloga zakonodajalec v novem predlogu ne akceptira, čeprav bi bil glede na neprofitno in socialno naravo povsem utemeljen," opozarja Kocuvan in dodaja, da tudi pri davku na dodano vrednost evropska administracija dopušča nižjo davčno stopnjo za socialna stanovanja.

Ne gre spregledati, da bodo po posplošeni vrednosti nepremičnine obdavčeni tudi tisti, ki nepremičnino še odplačujejo in torej sploh nimajo takega premoženja. Andrej Kocuvan

Izpostavlja problem starejših ljudi, ki so že upokojeni ali celo vdovci. Takšen davek jih bo pahnil v še večjo bedo, je prepričan Kocuvan. "Prvi bodo na vrsti predvsem starejši in ovdoveli lastniki, pa seveda brezposelni." Zasnova nepremičninskega davka namreč pomeni, da bodo relativno večje davčno breme plačevali tisti, katerih dejanske tržne vrednosti so manjše od povprečne modelne ocene. Tisti z nadpovprečno vrednimi hišami bodo s povprečno oceno profitirali. Davek tako poglablja socialne razlike med bolj in manj premožnimi, opozarja Kocuvan.

Obdavčene bodo tudi poslovne nepremičnine, in to s kar 0,8 odstotka. Mnoge med njimi danes ne dajejo nobenega prihodka, pravi Kocuvan in opozarja, da se bodo davčna bremena prenašala na lastnike gospodarskih družb in bodo mnogokrat še pospešila stečajne postopke.

Vse to bo povzročilo prisilno prodajo nepremičnin, po likvidacijski vrednosti, opozarja Kocuvan. "V sistemu množičnega vrednotenja bo padala vrednost vsem nepremičninam. S tem se bo davčna osnova manjšala in država bo privijala davčne stopnje, če bo hotela obdržati isti obseg prihodkov. NUSZ te napake nima, ker nenehno vzdržno raste," pojasnjuje Kocuvan.

Kocuvan je predlagani davek na nepremičnine označil za nacionalno norost.
Kocuvan je predlagani davek na nepremičnine označil za nacionalno norost. FOTO: Blaž Garbajs

Zagovorniki davka na nepremičnine pa med drugim zagovarjajo tezo, da bo davek poskrbel za red na nepremičninskem trgu. Tisti, ki živijo v prevelikih stanovanjih, ki jih ne morejo vzdrževati, bodo morali stanovanje prodati ali zamenjati za manjše. Nepremičnine, ki so prazne, bodo dobile stanovalce. Kocuvan odgovarja, da imamo statistično v Sloveniji več stanovanjskih enot kot gospodinjstev, kar pa zaradi neustrezne strukture in razpršene gradnje ne zagotavlja pokrivanja dejanskih potreb. "O razlogih neupravičene nezasedenosti nepremičnin ne obstaja nobena resna raziskava. Zelo verjetno del teh nepremičnin zaradi fizičnega stanja ali lokacije ni primeren za normalno uporabo." Kocuvan še dodaja, da zakonitosti, da lastniki predvsem proti koncu svojega življenjskega cikla živijo v prevelikih nepremičninah, medtem ko predvsem mlade družine nimajo primernih stanovanj, ni možno usklajevati administrativno z davčno penalizacijo in drugimi asocialnimi ukrepi. "Ne nazadnje so se prevelika stanovanja gradila prav zato, da bi nudila dom otrokom, ko bodo odrasli in si ustanovili lastno družino."

Kocuvan: Ministra usoda nepremičnin ne skrbi

Dodatno obremenjevanje lastnikov nepremičnin pomeni, da bo za njihovo vzdrževanje na razpolago še manj sredstev in bo njihova vrednost še hitreje propadala, je prepričan Kocuvan. "Tako minister za finance skrbi le za bilance. Usoda nepremičnin ga ne skrbi." Povečana bremena bodo zanesljivo marsikoga prisilila v prodajo in menjavo, kjer se prav tako plačujejo davki, opozarja Kocuvan in dodaja, da povečana ponudba vpliva na nižanje cen, kar pa posledično niža posplošene vrednosti. "Če mora Slovenija zbrati denar, da vrne sposojena sredstva, naj obdavči tisto, kar se je s sposojenim denarjem investiralo. V nobenem primeru pa ni pametno Slovenije devalvirati, da jo bo mogoče pokupiti tako kot grške otoke, špansko obalo in tako dalje," opozarja Kocuvan.

V nobenem primeru pametna država z davki ne povečuje razdvajanja in razslojevanja svojih državljanov! Andrej Kocuvan
Iz naslova nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča in drugih davščin smo v letu 2012 zbrali 192 milijonov evrov. Na račun davka od premoženja 4,6 milijona evrov, na račun pristojbin za vzdrževanje gozdnih cest slaba 2 milijona evrov ter največji del na račun nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč 185,5 milijona evrov. S predlaganim davkom naj bi zbrali skoraj dvainpolkrat toliko, od česar bi polovico zadržala država. "Če država rabi dodatnih 200 do 250 miljonov evrov, tudi za plačilo odškodnin za neumne odločitve, naj uvede enkratni oziroma začasni davek, naj obdavči dobičke, še predvsem špekulativne, naj uvede davek na promet s podjetji, ljudi pa naj ne spravlja v še večjo bedo."

Kocuvan je prepričan, da je predlagani davek na nepremičnine popolnoma neustrezen. Od njega bodo imeli koristi zgolj tisti tuji premožneži, ki bodo lahko poceni kupovali Slovenijo – počasi in po delih. "Mladi pa bodo odhajali, kot nekoč," je ogorčen Kocuvan, ki opozarja, da je predvideni rok za javno razpravo (do 28. junija) odločno prekratek.

SLS: Čaka nas nov davčni primež

Novemu predlogu davka na nepremičnine nasprotujejo tudi v SLS. So proti temu, da bi se prihodki od davka razdelili med občine in državo, opozarjajo pa tudi, da bo dodatno obremenil prebivalstvo, gospodarstvo in kmetijstvo. Zakon zato v predlagani obliki podpore SLS ne bo deležen.

Upokojenci, delavci in kmetje bodo zelo težko plačevali višje davke, so prepričani v SLS.
Upokojenci, delavci in kmetje bodo zelo težko plačevali višje davke, so prepričani v SLS. FOTO: Thinkstock

"V bistvu gre za nov davčni primež v Sloveniji," je dejal predsednik stranke Franc Bogovič in opozoril, da gre v primeru predlaganega davka za bistveno povečanje obremenitev za prebivalstvo. "Stanovanjski objekti, ki so danes po večini vključeni v nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, dobijo dva- do trikrat večjo obremenitev. Mislim, da nismo vzeli v obzir, da so se v Sloveniji ljudje v preteklosti odrekali drugim stvarem in zgradili ter kupovali lastniška stanovanja," je dejal.

V SLS priložnosti medtem vidijo v večjem davčnem primežu na prazna stanovanja, nezazidana stavbna zemljišča, ki še niso v celoti obdavčena, in v novem davku na zaraščena kmetijska zemljišča.

Pri tako povečanih dajatvah bo po mnenju Bogoviča nastal velik problem ravno pri najbolj občutljivih slojih prebivalstva, kot so upokojenci in drugi z nizkimi prejemki. Upokojenci, delavci in kmetje bodo zelo težko plačevali višje davke, je dejal.

Problematična se mu zdi tudi predlagana ureditev za področje kmetijstva. "Bili smo že priča nekemu zelo čudnemu poskusu povečanja katastrskega dohodka. Ne vemo še epiloga te zgodbe. Ko ta saga še ni končana, že sledijo povsem novi davki v kmetijstvu," je dejal. Tisti, ki je pripravljal ta zakon, po mnenju Bogoviča ne pozna kmetijske dejavnosti.

Odprto pismo Andreja Kocuvana Borutu Pahorju
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (785)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brank1
17. 06. 2013 07.53
V SLS so realni ( pa nisem njihov ) stanovanja in hiše v katerih živimo morajo ostati obdavčene na niviju stavbnega zemljišča. Prazna stanovanja in luksuz se pa naj dodatno obdavči. Sicer bodo pa volitve kmalu in tam lepo prosim preprosti narod naj pobrska po spominu kdo je za narod in kdo za tajkune.
bublika
13. 06. 2013 09.04
+1
Predlagam novo ovrednotenje nepremičnin, saj so mojo 25 let staro hišo ocenili nekajkrat več kot pa podobne oz. mnogo večje hiše nekaterih politikov, direktorjev....... Predlagam, da za hišo ki jo imaš za svojo uporabo (nekje pač moraš živeti) ne plačamo davkov, kar bi bilo sploh zelo logično saj smo davke plačali ob vsakem nakupu materialov (pa še stavbno zemljišče plačujem vsako leto). Vem , da moji predlogov ne bo nihče bral od "onih tam zgoraj" a svarim vse prisojne, da se igrajo z ognjem (beri: jezo lastnega naroda).
ecnarf
12. 06. 2013 14.49
jest mam tud tolk vredno bajto k TUUUUUUUUUUUUUUUUUURK
da?a
12. 06. 2013 13.27
Ob prvi sanaciji bank so ostali delničarji brez vloženega denarja v delnice. Zagotovljeno je bilo, da bo ob koncu sanacije znan rezultat in ostanek sredstev se bo delil delničarjem. Danes se financira banke, tiste, ki so zakrivili obstoječe stanje se ne išče, da se bo čimveč pozabilo. Uveljavitev davka podpiram do te mere, da se obdavčijo nepremičnine, ki niso bile obdavčene. Ta davek je namenjen tistim, ki so vse življenje varčevali in ustvarjali, tisti, ki so zapravljali več kot so imeli ne bodo prizadeti. To pa pomeni, da je škoda biti racionalen, saj tisti, ki postavljajo pravila, ne vidijo dalj od svojega vidnega polja kratkovidneža, ki ima dioptrijo -6 in ne vidi jasno okrog sebe. Postavljeni normativi so v smislu segedin golaža - eni imajo zelje, drugi meso, trdi se pa, da vsi jedo isto jed. Po drugi svetovni vojni so morali kmetje dajati obvezno odajo pridelkov in živine. Še vedno mi v ušesih zveni očetova pripoved, kako so morali označevati prašiče in govorili kmetom, da gledajo, če imajo rdečke. Bodo tudi sedaj pričeli s čim podobnim? Ko bodo pripravljeli zakone tisti, ki se spoznajo na panogo ali področje, potem bodo predlogi in odločitve povsem drugačne, boljše. Tistega kar ne poznaš, ne moreš ocenjevati in postavljati merila. Na žalost bo postalo tako, da lastniki ne bodo imeli več pravic od drugih, ki uporabljajo imetje (gozdovi in njihovo bogastvo - gobe, borovnice, maline ..., se lahko prosto sprehajajo po njih, dostikrat tudi uničujejo in odmetavajo smeti, ki jih mora lastnik odstraniti in zanje odgovarjati. Za najem stanovanja se plača 22,5 % davek, temu je treba dodati NUSZ in davek na premoženje. Pravica najemodajalca je omejena, najemnik se obnaša kot paša, največkrat uničuje stanovanje in opremo. Trenutno je težko najti najemnika, ki redno plačuje stroške bivanja in najemnine. Gordijski vozel bo treba presekati. Nekaj časa bo verjetno še vsem hudo, a nihče si ne more jemati pravice, da kroji usodo večini in jo pahne v še večjo revščino in bedo. Upajmo, da bod naši poslanci pri odločitvah konzervativni in da bodo dobro premislili o svojih odločitvah, saj se jim ne bodo mogli izogniti večkrat tudi sami.
tony_abcde@yahoo.com
11. 06. 2013 23.29
+4
Je treba nafilat blagajno, da se lahko zagotovi nadaljevanje lopovščine
LovecNaKomuniste
11. 06. 2013 23.20
+0
Upajmo, da se bo sedaj končno sesul nepremičninski trg. Za vas volivce leve vlade, pa heba......
periot22
11. 06. 2013 22.28
+6
Prisilili nas bodo v boj!!!!!!
srebrnibreg
11. 06. 2013 20.16
+6
Tako kot je Pahorjeva vlada načrtovala obdavčitev luksuza bi bilo čisto v redu.
El Koronito
11. 06. 2013 19.58
+16
Spoštovani Banke so, zaradi ti. slabih kreditov, ustvarile par deset milijard minusa. Večina akterjev bo ostala nekaznovanih, ostali pa bodo, zaradi nesposobnega sodstva, dobili simbolične kazni. Denar ni bil v lasti banke pač pa ljudi in institucij, ki so jim denar zaupali. In ti hočejo svoj denar nazaj. Kdo bo to torej plačal ? Edini in najbolj pošten način bi bil, da se odkrije vse slabe terjatve, procesuira akterje in da vsem pobere imetje (po vseh družinskih in prijateljskih vezah), če njegovega izvora ne morejo dokazati. Ko bi začele padati domine, bi se razkrile čisto vse umazane rabote bank, politikov in raznih stricev iz ozadja. Manjkajočo razliko, bi morala nadoknaditi Banka Slovenije, ker ni pravočasno ukrepala oz. preprečila fiaska bank. Vsi varčevalni ukrepi, bi morali veljati samo za zaposlene na bankah in ustanovah, ki so bile na kakršenkoli način udeležene. Tudi vlade. To bi bilo pravično. Namesto tega pa bodo ELITE PUSTILI PRI MIRU, JIM ODPISALI DOLGOVE ter jih prenesli na pleča ubogega davkoplačevalca. To, spoštovani pa je daleč najbolj sprevženo dejanje v zgodovini samostojne Slovenije. Celo bolj, kot denacionalizacija osamosvojiteljev l. 92. Vile, jahte, luksuz, avtomobile, hiše ipd. samozvanih elit, bomo plačevali MI. Navadni ljudje, ki od najetih kreditov nismo imeli POPOLNOMA NIČESAR. Ne samo, da ne bodo ustrezno sankcionirani, vse NAKRADENO JIM BO TUDI OSTALO. Ostali pa bomo doživljali deložacije, samomore in druge osebne tragedije, ker enostavno ne zmoremo več .... Spoštovani ... vidim, da je propagandnemu stroju uspelo izničiti revolt in bes ljudi, ki v tišini iz dneva v dan bolj trpijo. Namesto, da bi jih lovili kot zajce, se jim še naprej klanjamo ... Tisti, ki se zaenkrat še počutite varne, ne mislite, da boste izvzeti. Prej ko slej pridete na vrsto.
tony_abcde@yahoo.com
11. 06. 2013 19.36
+12
NLB tokrat potrebuje samo pol miljarde evrov. Velja slogan: Iz vaših denarnic v naš NLB in naše denarnice, račune na Cipru... Vlada ima "licence to steal"
Strok
11. 06. 2013 19.04
+25
mislim ,da revolucija ni več daleč
tony_abcde@yahoo.com
11. 06. 2013 18.57
+3
GGM je že v akciji
tony_abcde@yahoo.com
11. 06. 2013 18.56
+17
NLB bomo tokrat dokapitalizirali s 500 milijoni evrov. Zaščiteni prijatelji iz ozadja potrebujejo denar. Uvajajnje davka bo omogočilo nadaljevanje lopovščine...
dei
11. 06. 2013 18.55
+8
proletarci vseh dežel združimo se
materlanc
11. 06. 2013 19.05
+3
Mamas&Papas
11. 06. 2013 18.41
-8
Desni pljuvajo davek, ki je najbolj tipičen in najbolj razširjen na zahodu....dejte se že odločt! A bi mel kapitalizem, al socializem?!! Oboje NE GRE!!! Sicer pa Alenka samo sprovaja stvari, ki so ji Merkel & co. v Bruslju dali za domačo nalogo. Vsaj tako ste trdili, ko je prišla iz Bruslja.........
soba666
11. 06. 2013 21.32
+0
kaj še je slišala tam gori? mogoče, da prazen žekelj ne stoji kaj šele kaj drugega, če se ne ustvarijo pogoji; ne pa folk metat na cesto in vladat in se širokoustiti, kako bo nekoč
iGURT
11. 06. 2013 18.33
+1
admin zakaj te brišeš ? c c c ...
lnterReflections
11. 06. 2013 18.20
+12
Če bi: - znižali plače javnega sektorja za 20% - zmanjšali število občin iz 212 na 60 - prenehali financirati verske skupnosti iz proračuna - prenehali financirati vse borčevske organizacije (vsi so borili v 20. stoletju in ne v 21.) - legalizirali bordele, prostitucijo in marihuano, pa to obdavčili Danes ne bi bilo potrebno varčevati na račun višjih davkov. SRAMOTA!!!
dostojevski II
11. 06. 2013 18.27
-3
prenehali financirati vse borčevske organizacije (vsi so borili v 20. stoletju in ne v 21.) Prenehajo naj izplačevati pokojnine (vsi so delali v 20. stoletju in ne v 21.)
lnterReflections
11. 06. 2013 19.46
+0
Tudi župniki so brali Biblijo v 20. stoletju.
soba666
11. 06. 2013 21.34
-1
bee_ant
11. 06. 2013 18.04
+6
Samo o polnenju proračuna se govori. A gospodarstvo bo crknilo na ta način. Če bodo to peljali naprej bo obdačitev čez 10 let lahko 99% pa ne bodo zadosti nabrali. Vsibomo reveži. Pardon - klika par % bo ekstremno bogatih. Rabimo bogato socialno naravnano državo ne socialno državo beračev, kar dela ta vlada.
dostojevski II
11. 06. 2013 18.08
+1
Imaš prav !! V Avstriji, Nemčiji, Franciji.. nimajo ne DDV-ja, ne davka na nepremičnine, ne trošarin.... mi je zadnjič zatrjeval moj sosed, ko se je vrnil z lokalnega mitinga SDS.
cini?no
11. 06. 2013 18.03
+1
ukinit neposredna plačila za hektar za tiste polščine ki ne gredo v hrano za ljudi ali ćživali temveč za gorivo. in kurivo.
Jimi1
11. 06. 2013 18.20
+1
Mali kmetje že danes nismo do ničesar od subvencij upravičeni....
hotchilipoper
11. 06. 2013 18.02
+13
Kmalu bo prekipelo,potem jim lahko samo bog pomaga
Jimi1
11. 06. 2013 18.22
+4
Na moje usmiljenje naj ne računajo kaj prida. Sta jih stara starša 45 reševala kolikor se je dalo, samo jaz jih pa ne mislim. Naj odgovarjajo za svoje grehe zoper narod in državo in pika !