Koalicijski partnerji so na sestanku pri premierki Alenki Bratušek našli kompromis glede interventnega zakona v zdravstvu, ki ga bo v četrtek obravnavala vlada.
Uskladili so se o zvišanju najnižje prispevne stopnje za obvezno zdravstveno zavarovanje za samostojne podjetnike za polovico zneska, ki ga je predvideval prvotni predlog. Po prvem predlogu naj bi se omenjena prispevna stopnja zvišala s 105 na 133 evrov.
Minister za zdravje Tomaž Gantar je po sestanku dejal, da je to prvi korak, saj zakon ne rešuje težav financiranja v zdravstvu. "Mislim, da je v redu za prvi korak, čaka nas še sistemski zakon, s katerim bo še veliko dela," je pojasnil.
S kompromisom naj bi pridobili 10 milijonov evrov letno, učinek celotnega interventnega zakona pa bi, kot ocenjuje minister, letno znašal nekaj manj kot 50 milijonov evrov.
Po njegovih besedah je zdravstvo finančno v takih težavah, da je vsak dodaten denar "neko olajšanje". Predvsem, kot dodaja, v smislu morebitnega pritiska glavnega financerja, da bi še naprej zniževali cene zdravstvenih storitev.
Vodja poslancev Državljanske liste (DL) Rihard Braniselj pravi, da zadovoljstva "ne more biti", v sklopu možnega pa so dosegli kompromis. Ta po njegovih besedah omogoča, da samostojni podjetniki, ki upravičeno plačujejo najnižji prispevek, ostanejo v "razumnih mejah". DL ob sklenitvi kompromisa zahteva in želi, da se takoj, resno in odločno pristopi k pripravi reforme zdravstvenega sistema, je pojasnil.
Gantar se strinja, a je ob tem vnovič poudaril, da se glavne težave v zdravstvu nanašajo na vodenje in organizacijo javnih zdravstvenih zavodov. To pomeni zahtevo po spremembi zakona o javnih zavodih.
Kot izredno veliko oviro pri učinkovitejšem delu v zdravstvu pa je minister izpostavil plačni sistem, ki je "nestimulativen in pomeni uravnilovko". Odločitve o tem bodo morali po mnenju Gantarja sprejeti tudi na ministrstvu za notranje zadeve, pristojnem tudi za javno upravo.
Prvak DeSUS Karl Erjavec je po usklajevanjih poudaril, da so s kompromisom ohranili javno zdravstvo. Po njegovih besedah je DL razumel sporočilo, da je v tem trenutku ključnega pomena ohraniti javno zdravstvo. Če bi glede tega nastala blokada, bi obstale tudi druge reforme na zdravstvenem področju, je opozoril Erjavec.
Zavarovalnice ne bodo ob dobiček pri dodatnem zavarovanju
Gantar je novinarjem danes odgovarjal tudi glede sredstev v sklopu dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki ostanejo zasebnim zavarovalnicam. Gantar je pojasnil, da se tega v sklopu zakonodaje ne da reševati, saj so to samostojne pravne osebe in v te dobičke ne morejo poseči. Tega se bodo po njegovih besedah lotili s sistemskim zakonom, ki lahko konceptualno spremeni način zavarovanja.
Kot je poudaril, sistemske rešitve glede tega niso tako preproste. Na tem mestu je vnovič izpostavil, da so prispevki za zdravstveno zavarovanje tematika ministrstva za finance. Po njegovih besedah od tega ministrstva še niso prejeli osnovnih smernic za področje prispevkov, je pa to temelj pri pripravi zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.