Kaj storiti s slovenskimi bankami in podjetji v večinski državni lasti? Ena od možnosti, o kateri so koalicijski partnerji razpravljali pri predsedniku vlade Janezu Janši, je prodaja bank in državnih družb v celoti.
Minister za finance Janez Šušteršič je ob robu konference z naslovom Umik države iz gospodarstva pojasnil, da je prodajo celotne Nove Ljubljanske banke (NLB) predlagal, ker ni dovolj interesa, investitorjev, ki bi pristali na to, da bi država obdržala 25-odstotni delež, in tudi zato, da si odprejo širše možnosti.
Koalicija se je za zdaj dogovorila le, da bodo stranke jasne odgovore glede tega podale do ponedeljka. "Če bo takšna odločitev sprejeta, potem postopki lahko trajajo pol leta, leto dni," meni Šušteršič, ki dodaja, da se je treba vprašati, ali je bolj smiselno zagotavljati potrebni kapital še naprej iz proračuna ali pa vendarle odpremo vrata zasebnim vlagateljem.
SLS je zadržana
In kakšnega mnenja so glede prodaje državnega premoženja stranke? Vodja poslancev SLS Mihael Prevc je poudaril, da so v SLS do tega zadržani, saj bi šlo v primeru prodaje za kršitve koalicijske pogodbe. "Če se bomo odločili prodati banke, Telekom, to pomeni, da je treba popraviti koalicijsko pogodbo," prav Prevc. Koalicijska pogodba je glede prodaje ključnih strateških naložb jasna: država naj v njih obdrži kontrolni delež, torej 25 odstotkov in eno delnico.
O možnosti prodaje bank in državnih družb bo v petek odločal izvršilni odbor SLS. "Izvršilni odbor bo povedal, kako naprej. Menim, da SLS verjetno ne bo prižgala zelene luči za prodajo tako," je zatrdil Prevc.
Erjavcu se zdi odprodaja smiselna
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa meni, da je treba najprej pridobiti vse podatke o stanju v bankah in podjetjih, ki naj bi bila predmet prodaje, in tudi o finančni situaciji v državi. Ker se bo glede na neugodne gospodarske napovedi za 2013 verjetno treba dodatno zadolževati, je razmislek o odprodaji državnega premoženja smiseln, pravi Erjavec.
V DL in SDS naklonjeni umiku države iz gospodarstva
"Znano je, da je Državljanska lista naklonjena umiku države iz gospodarstva v čim večji meri, razen tam, kjer podjetja upravljajo z javno službo ali javno infrastrukturo," je dejal predsednik DL Gregor Virant, ki dodaja, da bodo v stranki o možnosti prodaje bank in državnih družb v celoti še razpravljali.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je medtem pisno pojasnil, da so v koalicijsko pogodbo kot enega izmed temeljnih ciljev zapisali umik države iz tekočega vodenja, kadrovanja in poslovanja podjetij v državni lasti in prodajo podjetij v državni lasti pod pogojem, da je prodaja racionalna in da v maloštevilnih strateških podjetjih država obdrži delež, ki ji omogoča vpliv na njihove temeljne odločitve.
Tudi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin vidi dve rešitvi za Novo Ljubljansko banko (NLB), in sicer bodisi odprodajo državne naložbe v celoti bodisi dokapitalizacijo. Odprodaja v celoti po njegovih besedah visi v zraku, saj ni znano, ali realen kupec sploh obstaja oz. ali se sploh kdo zanima za NLB.
Če odprodaja NLB v celoti ne bo mogoča, potem se bo treba po Toninovih besedah vprašati, kjer vzeti 375 milijonov evrov za dokapitalizacijo. Možnosti za to sta dve: priprava novega zakona o uravnoteženju javnih financ, v kar Tonin zaradi težav pri sprejemanju prvega varčevalnega zakona sicer dvomi, ali pa nova zadolžitev, kar pa je po njegovih besedah zelo slaba možnost.
Opozicija meni, da gre za prodajo slovenske suverenosti
V opozicijskih PS in SD nasprotujejo prodaji bank in državnih podjetij v celoti.
V PS so poudarili, da smo Slovenci v preteklosti že pokazali, da znamo upravljati s svojimi podjetji in z njimi tudi nastopati na tujih trgih. "Krizo bomo slej ko prej prebrodili. Če pa bomo v tem času prodali vsa velika podjetja, v katerih ima država svoje deleže, tujcem, se bomo po krizi zbudili in ugotovili, da nismo več gospodar v svoji državi," so opozorili.
Kot so dodali v PS, je zdaj čas za nakupe in ne za prodaje. Zgodba o "domači" Krki in "tujem" Leku je po njihovem dovolj zgovorna in kaže, da znamo Slovenci delati dobro, če pustimo sposobnim direktorjem, da opravljajo svoj posel.
V poslanski skupini SD medtem ves čas opozarjajo, da je edini cilj te vlade "razprodati 12,5-milijardno državno premoženje preko privatizacije vseh pomembnejših slovenskih družb, ki predstavljajo temelj, na katerem bi se lahko gradila gospodarska rast in razvoj".
Pri prodaji bank in državnih družb v celoti, kot se napoveduje s strani koalicije, gre tako za prodajo slovenske suverenosti, je prepričan vodja poslancev SD Janko Veber.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.