Slovenija

Ko se bodo začele vojne za kruh in vodo, bo prepozno

Ljubljana, 22. 03. 2013 09.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
N.Š.K./STA
Komentarji
275

Kako daleč je čas, ko bomo morali kupovati vodo za zagotavljanje najnujnejših življenjskih potreb? V Nemčiji je parlament izglasoval, da pravica do vode ni več človekova temeljna pravica. Bo to tista zdrava prihodnost naših otrok, za katero si prizadevamo?

"Naši poslanci delajo samo za 'svojo denarnico', ko pa bodo njihovi, prav tako kot naši otroci morali kupovati vodo za zagotavljanje najnujnejših življenjskih potreb, bodo s prstom kazali na druge," opozarja predsednik organizacije Alpe Adria Green (AAG) Vojko Bernard. Na poslance so naslovili javno zahtevo, s katero opozarjajo, da nas, če ne bomo kmalu našli ustrezne rešitve glede dobrega gospodarjenja s čisto pitno vodo, kmalu čaka "somrak človeštva", a odgovora z njihove strani še vedno niso prejeli. Kot opozarjajo, je razprav o tem, kako najti najboljšo rešitev, da čista pitna voda ostane dostopna vsem, veliko, zelo malo pa je konkretnih rešitev.

Skrb za vodo, še posebej pitno, je naloga slehernega Zemljana, kajti v nasprotnem primeru nas čaka vedno več opozoril, kot je na fotografiji.
Skrb za vodo, še posebej pitno, je naloga slehernega Zemljana, kajti v nasprotnem primeru nas čaka vedno več opozoril, kot je na fotografiji. FOTO: Reuters
"Slovenija je podpisala direktivo EU, ki nam jemlje osnovno pravico – vodo. Če zdaj ne boste ukrepali, katera bo naslednja pravica, ki bi nam bila odvzeta? Morda čist zrak, za katerega že pripravljate katastrofalno zakonodajo, ki bo povečala število obolelih za rakom," se v javni zahtevi poslancem sprašujejo v AAG in od državnega zbora zahtevajo, da sprejme zakonodajo, ki bo preprečila izvajanje te sporne evropske direktive.

22. marec – svetovni dan voda

Namen svetovnega dne vode, ki ga zaznamujemo 22. marca, je opozoriti svetovno javnost na pomen sladke vode in zagovorništva dobrega gospodarjenja z njenimi zalogami. V zadnjih časih je vse več debat o tem, ali bomo v Sloveniji dostop do pitne vode omejili. Bomo prepustili, da gre v roke koncesionarjem, ali bomo poskrbeli, da bo pravica do pitne vode temeljna človekova pravica? 

Čista pitna voda bi morala biti zagotovljena in dostopna slehernemu državljanu. V AAG opozarjajo, da ni mogoče rešiti človeštva pred gotovim propadom, ko se bodo začele vojne za kruh in vodo, če se bodo vsi parlamenti in vlade obnašali do tega problema indiferentno. "Na poziv AAG nismo prejeli niti enega odgovora parlamentarnih političnih strank, ki smo jim ga poslali 15. marca. To je dokaz, da naši poslanci delajo samo za 'svojo denarnico'."

Nevladne organizacije opozarjajo, da oskrba s čisto pitno vodo ne sme priti v roke koncesionarjev.
Nevladne organizacije opozarjajo, da oskrba s čisto pitno vodo ne sme priti v roke koncesionarjev. FOTO: Reuters

Prav tako v AAG dodajajo, da imamo v naši državi nameščenih le tretjino čistilnih naprav za čiščenje odpadnih vod, od teh pa 60 odstotkov ni dokončanih ali pa slabo delujejo. Inšpekcijske službe na področju onesnaževanja voda ne delujejo, edino takrat, ko jih v to prisilijo s pomočjo policije prebivalci, civilne iniciative in nevladne organizacije. "Nekaj podobnega je tudi pri zagotovitvi čiste pitne vode prebivalcem Slovenije. Že zdaj, ko so to večinoma javni vodovodi, so sistemi s strani javnih podjetij občin in države slabo vzdrževani, ko pa bodo te sisteme prevzeli koncesionarji, bo še slabše, saj bodo porabljeno vodo samo podražili, infrastruktura na tem področju pa bo začela še bolj propadati," opozarjajo v AAG. Dodajajo še: "Ko se bo to zgodilo, se bodo 'elegantno' umaknili." Bo to tista zdrava prihodnost naših otrok, za katero si prizadevamo?

Letošnji svetovni dan voda poteka pod geslom "Mednarodno leto sodelovanja pri gospodarjenju z vodami". Poudarek je na vodi kot viru življenja in na sodelovanju med vsemi udeleženci v družbi pri trajnostni rabi voda in upravljanju vodnih virov. Po ozemlju Slovenije se samo v rekah in potokih letno pretoči okoli 34 milijard kubičnih metrov vode, po skupni količini vode na prebivalca to skoraj štirikrat presega evropsko povprečje, kažejo podatki državnih statistikov. Čistost okolja se kaže tudi v kakovosti voda, saj je ta bistvena za zagotavljanje zdravega okolja in zdravja ljudi.

Investicije v varstvo okolja za tretjino manjše, izdatki pa večji

Čista pitna voda bi morala biti zagotovljena in dostopna slehernemu državljanu.
Čista pitna voda bi morala biti zagotovljena in dostopna slehernemu državljanu. FOTO: Reuters

Zbornica komunalnega gospodarstva (ZKG) izraža podporo vsem aktivnostim, ki so usmerjene v skrbno ravnanje z vodo in vodnimi viri, ter opozarja, da je potreben aktivnejši pristop k reševanju te problematike. "Treba je zmanjšati onesnaževanje vodnih virov in vodnih izgub, kar je neločljivo povezano z več vlaganji ter prepotrebno obnovo komunalne infrastrukture na nacionalni ravni."

Glavni problem oskrbe s pitno vodo so vodne izgube, ki so posledica dotrajanih in zastarelih vodovodnih sistemov. Posamezne gospodarske javne službe so v zadnjih letih že veliko vložile v obnovo in nadgradnjo infrastrukture in tako vodne izgube celo prepolovile. Razpoložljiva sredstva za izgradnjo in obnovo komunalne infrastrukture pa so se v zadnjih letih občutno zmanjšala. Investicije za varstvo okolja so se zmanjšale kar za 31 odstotkov, medtem ko so izdatki zrasli za skoraj 10 odstotkov. Gospodarske javne službe takšnega bremena same ne bodo zmogle več nositi, opozarjajo na zbornici.

Skrb za vodo, pa čeprav je imamo dovolj, nam ne sme biti odveč

Slovenija je podpisala direktivo EU, ki nam jemlje osnovno pravico – vodo. Če zdaj ne boste ukrepali, katera bo naslednja pravica, ki bi nam bila odvzeta. Morda čist zrak? AAG v pismu poslancem

Agencija RS za okolje (Arso), ki skrbi za spremljanje in analiziranje količin in kakovosti voda v Sloveniji, opozarja, da nam skrb za vodo tudi v vodnati Sloveniji ne sme biti odveč. Po količini vode na prebivalca smo res visoko nad evropskim povprečjem, vendar je prostorska in časovna spremenljivost zelo velika. Hidrološki ekstremni dogodki (suše in poplave) so vse pogostejši in vse bolj izraziti, opozarjajo in dodajajo, da nam vsako novo onesnaženje vodnih virov zmanjšuje razpoložljive količine vode.

Ker kar velik del rečne vode priteče v Slovenijo iz sosednjih držav, iz naših povirij pa voda odteka drugam, si zdravo in varno življenje brez sodelovanja tudi s sosednjimi državami na področju voda ni mogoče predstavljati, opozarjajo na Arsu, kjer si z dobrim mednarodnim sodelovanjem, usklajevanjem in povezovanjem prizadevajo uresničiti cilj trajnostnega čezmejnega celovitega upravlja voda in zagotavljanja poplavne varnosti.

Voda je vir življenja in ne dobička

Unicef opozarja, da v svetu vsak dan umre približno 2000 otrok, mlajših od pet let, zaradi bolezni, ki povzročajo diarejo. Od tega jih 1800 umre zaradi posledic onesnaženih vodnih virov, neustreznih sanitarij in pomanjkljive higiene. Skoraj 90 odstotkov otroških smrti zaradi bolezni, ki povzročajo diarejo, je neposredna posledica onesnažene vode, pomanjkanja sanitarij in ustrezne higiene.

Ob svetovnem dnevu voda potekajo številne akcije po Sloveniji in svetu. Ena od akcij je potekala danes popoldan na Prešernovem trgu v Ljubljani. Z akcijo pod geslom "Voda je skupno dobro in ne blago" sporočajo Slovencem, da želi Evropska unija rešiti krizo in obvarovati finančne trge s privatizacijo skupnega. Kot vir dobička vidijo tudi vodo. Prodaja vodne infrastrukture in podeljevanje koncesij privatnim podjetjem se uveljavlja kot mehanizem reševanja zadolženih držav, privatizacija vode pa postaja pogoj odobritve novih posojil. Voda ne sme biti vir privatnega dobička, saj je vir življenja in osnovna človekova pravica.

Javna zahteva državnemu zboru glede dostopa do vode
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (275)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kripa Pala Das
23. 03. 2013 07.44
+20
Kdor je podpisal ta akt o vodi je VELEIZDAJALEC Slovenskega naroda ker deluje proti interesom ljudi.Za take je potreben odstrel in zaplemba vsega premozenja.
starakadilka
23. 03. 2013 09.32
+7
Baje je Kopač lastnik že skoraj vseh vodnih virov vSloveniji. Kje se skriva podgana?
_LF_
23. 03. 2013 13.57
+7
V Sloveniji je vse to podpisal Janez Janša, vsi dokumenti so dostopni, samo pobrskajte malo in videli boste na vseh podpis Janeza Janše. LP
Zaak
23. 03. 2013 06.02
-17
jaz že 4 leta nisem popil vode iz pipe, preveč klora pa še plačujem za to itak pa je dobra samo da skret spiram z njo
roža03
23. 03. 2013 05.53
+13
Takoj naj objavijo gdo je to podpisal in gdo mu je dovolil, če je se bo to razveljavilo če evropi paše ali pa ne. Kaj si to dovolijo te politiki gdo pa mislijo da so lastniki ali kaj banda.
Iniesta
23. 03. 2013 01.37
+17
Fuj gnili kapitalizem!
tian28
23. 03. 2013 00.46
+38
Ali se samo meni zdi, da se je propad Slovenije pospešeno začel z vstopom v to gnilo EU? Kje so časi, ko si v žepu imel jurja SIT in si vedel, da imaš dovolj keša za cel dan...
novaroza
23. 03. 2013 06.34
+9
Nekateri to vemo in smo bili proti vstopu v to skupnost. Ima sicer nekaj prednosti pa veliko več slabosti. Sam na začetku so nam servirali samo prednosti, da so zaslepili rajo, sedaj smo pa deležni še vsega ostalega. Najbolj nenavadno je, da lahko ves čas opazujemo, kakp se manjša standard po njenih članicah, pa države, na primer Hrvaška, še vedno rinejo v to. Tega res ne zastopim. Kot bi bili vsi hipnotizirani in nesposobni uporabiti zdravo pamet. Vam povem, da je za vsem tem še nekaj, kar še nismo uspeli v celoti dojeti. Počasi pa nam le kaplja. Bo treba na svoje. Tako kot se mora otrok odcepit od staršev. To svobdo smo imeli, pa so nam jo zapravili.
rokec9
22. 03. 2013 23.56
+34
Koliko časa bomo še prenašali to gnilo evropsko unijo???? Dve stvari sta dobri in sicer to, da imamo skupno valuto, da ni treba vedno menjat denarja, če greš kam v evropo (pa še to je čist odvisno ali je dobro ali ne) in pa to, da ni več meje, da ni potrebno stati in čakati v koloni, da prideš čez mejo. To sta edini dve dobri lastnosti! Čim prej iz EU!!! In z vodo naj se ne zajebavajo, ker drugače bodo posledice hude!! Prvi bi morali biti na udaru vsi ti bedaki, ki sedijo v parlamentih in vsi ki to kar piše zgoraj podpirajo!!!
Iniesta
23. 03. 2013 01.39
+18
Tjaž Pograjc
23. 03. 2013 07.18
+4
robekk
22. 03. 2013 23.17
+33
Na voljo so vsi mogoči pripomočki s pomočjo katerih bi bili ljudje vsaj malo razgledani, a zdi se mi, da jih je večina bolj zarukanih, kot so bili naši predniki v srednjem veku, ali pa še prej. Evropa je en DREK. Občutek lažne varnosti, povezanosti in lepe prihodnosti. NIKOLI ne bi smeli pristati na to sranje. Grozno je to, da za sabo puščamo eno samo katasrtofo. takšno katastrofo, da je mogoče že greh danes imeti otroka, ki ga čaka... nič kaj dobrega. Meni je žal dragi ljudje, ampak stvari zgleda bojo šle še samo navzdol. VODE NE SMEMO DATI, PA NAJ STANE KAR HOČE !!!
tian28
23. 03. 2013 00.43
+18
++++++ Vedel sem, kaj nas čaka, opozarjal sem ljudi pred EU, pa so se mi smejali... V obraz so se mi smejali in mi govorili o zlati EU in o vseh delovnih mestih, ki se bodo odprla, itd.... NIKOLI ne bi smeli iti v to.
novaroza
23. 03. 2013 06.37
+1
konig
22. 03. 2013 23.06
+0
na gorenjskem nimamo problemov zaenkrat, vode v izobilju, čiste in pitne, če se bodo pa žabe gor preselile bo pa druga pesem...
genir
22. 03. 2013 22.58
-3
Oh bogi Slovenci,spet samo en kup brezveznega gobcanja, za šanki, in na forumih, to je pa tudi vse kar vkup spravite.
D3LIJA
23. 03. 2013 02.06
+1
uporabnik24ur23
22. 03. 2013 22.48
+1
Tehnologija gre naprej. Kmalu bodo na voljo poceni filtri in naprave na prečiščevanje slane vode v sladko z pomočjo "graphene" materiala. Spusti čes sam H2O, niti vodik ne more it čes. Pa nekdo ki je omenil " privatizacijo gravitacije ", ... hmm, sicer sam ne verjamem 100% ampak kliknite "Keshe" na youtube al pa google pa si poglejte.
slovenc79
22. 03. 2013 23.55
+2
problemi naraščajo hitreje kot se tehnologija lahko izpolnjuje. populacija je pač prevelika za naravno logiko in se mora zmanjšati da spet pride v ravnovesje. tehnologija je egoistično manipuliranje z naravo, in svet ni narejen tako da ena vrsta popolnoma prevladuje na planetu.
srecnii
22. 03. 2013 22.44
+5
Ni problema, naj bo plačljiva, toda lepo vas prosim suženjske plače 500 evrov naj povišajo na 1200 evrov za delavca v proizvodnji.
oj spet komentiram
22. 03. 2013 22.41
+1
Pa po mojem, ko bi bili zejni do konca, bi marsikomu glavo popihali, valda pa taki butli ne bomo, da bi to dovolili. se sam tega manjka.
TheSmartHead
22. 03. 2013 22.37
+11
Končno tud en pohvale vreden članek na 24ur! Še več takih!
novaroza
23. 03. 2013 06.39
+3
ježika21
22. 03. 2013 22.36
+2
to da se je začel boj-vojna-spopad za vodo pomeni samo eno ZALOGE NAFTE SO DOSTI DOSTI MANJŠE KOT NAM GOVORIJO IN ZMANJKALO JE BO DOSTI PREJ KOT HOČEJO DA VERJAMEMO
slovenc79
22. 03. 2013 23.57
+5
brez skrbi. še preden jo bo zmanjkalo, bojo ZDA povzročile jedrsko vojno zaradi nje.
crysis
22. 03. 2013 22.31
-13
nehite paničart vodo že zdaj plačujete in tudi v trgovini jo kopujete tko da nč novga samo kaki drugi čeh jo bo opravljal in služil na nas
unatm
22. 03. 2013 22.21
+4
unatm
22. 03. 2013 22.16
+12
naslednja stopnja: privatizacija gravitacije.... ej, folk. tole ni dobr kar nam delajo.
genir
22. 03. 2013 22.52
+12
Lipej Robert
22. 03. 2013 22.16
+4
enostavno je potrebno zadevo čimbolj propagirati, (faza B po Hrochu, vsak ki je naredil zgodovino v srednji šoli bi moral to vedeti) le tako bodo ljudje izvedeli in se po vsej verjetnosti zbali zase in se skušali bolj organizirati, seveda mora to nekdo voditi in upamo lahko da bo ta oseba po božji milosti poštena, iskrena in dobronamerna, kar močno dvomim, ampak ....
MucekMacek
22. 03. 2013 21.03
+35
če pustimo, da privatizirajo vodo smo pa res hlapci. potem nam lahko privatizirajo samo še zrak. če ne boš imel žetona za posebno masko se boš pač zadušil...
Matjaž Zvan
22. 03. 2013 21.10
+12
mevedoju
22. 03. 2013 21.01
+2
nas pripravljajo na slabe case ...vsak dan ena kruta malo po malo..bomo lazje sprejeli prihodnost