Po zgornjem domu je predlog zakona, ki dovoljuje istospolne poroke v Angliji in Walesu, sprejel tudi spodnji dom britanskega parlamenta. Poslanci so potrdili tudi dopolnila lordske zbornice, med njimi določilo, ki ljudem tudi v primeru spremembe spola omogoča, da ostanejo poročeni.
Zakon so podprla vodstva vseh političnih skupin v parlamentu, tako konservativcev, laburistov kot liberalnih demokratov. Kljub temu je bila razprava zelo burna, več deset poslancev konservativne stranke premierja Davida Camerona pa je glasovalo proti. Odločanje tako ni potekalo niti približno tako gladko kot v zgornjem domu parlamenta, v katerem so zakon sprejeli brez nasprotovanja.
Kraljevi pečat je zakonu dala tudi kraljica Elizabeta II. in tako je zakon dobil uradno odobritev. Kljub temu pa prvih porok ne pričakujejo pred sredino leta 2014, saj je treba rešiti še nekaj vprašanj, vključno z vplivom zakona na pokojninske sheme.
Škotska in Severna Irska imata glede tega vprašanja svoja zakona. Škotski parlament je minuli mesec objavil lasten zakon o istospolnih porokah, Severna Irska pa je glasovala proti koraku v tej smeri.
Francija je maja postala 14. država, ki je legalizirala istospolne poroke. Pridružila se je Nizozemski, Španiji, Kanadi, Južnoafriški republiki, Norveški, Švedski, Portugalski, Islandiji, Argentini, Danski, Urugvaju, Belgiji in Novi Zelandiji. Istospolni pari se poleg tega lahko poročijo v 13 ameriških zvezni državah in v prestolnici Washington. Tudi v določenih delih Mehike je dovoljena istospolna poroka.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.