zvišanje socialne pomoči

Otroški dodatki in državne štipendije bodo s 1. marcem višji
21. 02. 2024 12.35Meje dohodkov za letne pravice ter zneski otroškega dodatka, državne štipendije in dodatkov k državni štipendiji se bodo s 1. marcem uskladili z rastjo cen življenjskih potrebščin v obdobju od januarja do decembra lani, ki je znašala 4,2 odstotka. Osnovni znesek minimalnega dohodka se bo s 465,34 evra zvišal na 484,88 evra.

Potrdili predlog zakona o obnovi po avgustovski ujmi. Kako bo financiran?
23. 11. 2023 11.56Finančni minister Klemen Boštjančič je sporočil, da je vlada na dopisni seji potrdila predlog Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev. Zakonski predlog vsebuje okoli 150 členov in posega na številna področja, omogočil pa naj bi hitro obnovo in normalizacijo razmer na prizadetih območjih ter postavil temelje za nadaljnji razvoj in večjo odpornost na naravne nesreče. Za financiranje projektov in ukrepov, povezanih s poplavami in plazovi, bodo ustanovili proračunski sklad, na katerem se zbirajo sredstva na posebnem računu, ločeno od drugih proračunskih sredstev.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?
24. 08. 2023 17.03Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Cene vrtcev v Ljubljani se do septembra predvidoma ne bodo zvišale
14. 02. 2023 17.09Cene vrtcev v Ljubljani se do septembra predvidoma ne bodo zvišale, četudi država povišanja plač v vrtcih ne bo krila iz proračuna, je povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Dodal je, da bodo počakali, da se začnejo višje plače izplačevati, nato pa bodo ministrstvom poslali primerjavo stroškov v mesecu marcu v primerjavi z lanskim marcem.

Aprila višji zneski za otroški dodatek in državne štipendije
02. 02. 2023 09.01Aprila bodo družine, upravičene do otroškega dodatka, prejele višji znesek. Na pristojnem ministrstvu pojasnjujejo, da se bo uskladitev izvedla avtomatično. A zvišale so se tudi dohodkovne lestvice za ugotavljanje upravičenosti do socialnih transferjev, kar pa bodo na CSD upoštevali šele, ko upravičencem potečejo veljavne odločbe.

Višja minimalna plača znižuje kreditno sposobnost
13. 01. 2023 12.15Združenje bank Slovenije opozarja, da se je zaradi dviga minimalne plače poslabšala kreditna sposobnost prebivalstva. Pripravili so tri izračune, na osnovi katerih ugotavljajo, da je kreditna sposobnost v primeru para s povprečnima plačama ter dvema otrokoma po dvigu minimalne plače nižja kar za 35.082 evrov.

Pokojnine z novembrom višje za 4,5 odstotka, zamejene tudi oskrbnine
27. 10. 2022 06.55Vlada je sprejela predlog interventnega zakona, po katerem bi s predčasno redno uskladitvijo pokojnine za 4,5 odstotka dvignila že novembra. "Upokojenci bodo dobili že letos, torej ne februarja prihodnje leto, predčasno usklajeno pokojnino. Ta se bo povečala za štiri odstotke in pol, kar je točno toliko, kot so se povečale plače v javnem sektorju," je na novinarski konferenci pojansnil minister za delo Luka Mesec. Sredstva za predčasno uskladitev pokojnin iz proračuna, ne iz pokojninske blagajne. Tudi dvig oskrbnin je vlada omejil na 4,5 odstotka, domovom za starejše pa nameravajo pomagati tudi pri financiranju kadra ter višjih stroških hrane, elektrike in ogrevanja.

Mesec: Spletni kalkulator za preverjanje zneska pomoči v nekaj tednih
26. 09. 2022 19.35Delovna skupina za premagovanje draginje pri premierju bo v nekaj tednih predstavila spletni kalkulator, s pomočjo katerega bo lahko vsakdo preveril, ali je upravičen do pomoči in kolikšne, je v DZ napovedal minister za delo Luka Mesec. Med prioritetami ministrstva je izpostavil pregled nad bazami podatkov za boljše programiranje socialne države.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?
12. 04. 2022 06.00Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

DEJSTVA: Kdo govori resnico in kdo laže?
04. 04. 2022 20.47Na POP TV se je zaključilo drugo veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave osmih predstavnikov strank, ki jim po obeh najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. Soočili so se Romana Tomc (SDS), Tanja Fajon (SD), Marjan Šarec (LMŠ), Alenka Bratušek (SAB), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jernej Vrtovec (Nova Slovenija), Alojz Kovšca (Povežimo Slovenijo) in Luka Mesec (Levica).

Levica bo umaknila zahtevo za referendum o noveli zakona o dohodnini
04. 02. 2022 13.56Stranka Levica bo po besedah njenega poslanca Luke Mesca umaknila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini. Pričakovati je, da bo novela zakona sprejeta še v tem mandatu, je dejal Mesec in dodal, da si bodo prizadevali zmagati na volitvah in nato zakon popraviti. Stranka NSi pa je že predhodno sporočila, da je začela z akcijo Višje plače za vse, s katero bodo zbirali podpise v podporo sprejetju novele zakona o dohodnini. Vzpostavili so posebno spletno stran, preko katere želijo državljane osveščati o prednostih, ki jih prinašajo predlagane spremembe zakona. Mesec je njihovo aktivnost označil predvolilno kampanjo in zavajanje.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'
15. 01. 2022 07.00"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Z novim letom zaradi višjih omrežnin dražja oskrba z elektriko
29. 12. 2021 08.36Agencija za energijo je določila regulativni okvir elektrooperaterjev in omrežnino za regulativno obdobje 2022. Nove tarifne postavke bodo začele veljati s 1. januarjem. Kot so zapisali, je omrežnina za distribucijski sistem za 14 odstotkov višja, omrežnina za prenosni sistem pa ostaja nespremenjena, kar skupno pomeni zvišanje omrežnine za približno 10 odstotkov. Poudarjajo, da je omrežnina strogo namenski vir za zagotavljanje delovanja elektrooperaterjev, za vzdrževanje in razvoj omrežij in nikakor ni in ne sme biti instrument socialne politike države.

Janša: Nad energetsko krizo najprej s solidarnostnim dodatkom za upokojence
14. 12. 2021 11.18Vlada bo energetsko krizo najprej naslovila s t. i. draginjskim dodatkom, ki je v višini 300 evrov za upokojence in nekatere druge predviden v predlogu desetega protikoronskega zakona. Konec januarja, ko bo več podatkov o posledicah podražitev energentov, pa bo odločala tudi o posebnih energetskih vavčerjih, je v DZ napovedal premier Janez Janša.

'Po volitvah se bo treba soočiti z razsutimi javnimi financami in kaosom v vseh sistemih'
27. 11. 2021 10.56Prvak LMŠ Marjan Šarec je na programskem kongresu stranke poudaril, da je pogled LMŠ usmerjen v čas po volitvah, ko se bo treba "soočiti z vsemi posledicami zdajšnje vladavine", od razsutih javnih financ do kaosa v vseh sistemih. Razvojno naravnan program tako predlaga rešitve za normalizacijo, ki bo temeljila na demokratičnih vrednotah, pravi.

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave
05. 06. 2021 17.41V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov
30. 12. 2020 07.48DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

Ponarejali listine, prejemali socialno pomoč in plačevali 'davek' delodajalcem
01. 12. 2020 12.07Na novinarski konferenci so kriminalisti predstavili rezultate obširne preiskave gospodarske kriminalitete, v kateri so ugotovili sistematično izvrševanje kaznivih dejanj oškodovanja upnikov, kršitve temeljnih pravic delavcev, davčne zatajitve in kazniva dejanja, povezana z zlorabo pravic pri združevanju družin in prejemanju socialnih transferjev. V dolgotrajni preiskavi so opravili več kot 30 hišnih preiskav in obravnavali 764 kaznivih dejanj.

'Kukavičja jajca' v PKP6: 'Vlada želi pomagati prijateljem, gospodarstvo pa hira'
24. 11. 2020 07.10Odbor DZ za finance je nadaljeval obravnavo predloga šestega protikoronskega zakona, ki ga je vlada pripravila z namenom omilitve posledic drugega vala epidemije covida-19. Medtem pa so v opoziciji ostro nastopili proti 'podtaknjenim' členom v PKP6. Po njihovem mnenju v ta paket namreč ne sodijo predlogi o izenačitvi splošne in strokovne mature, financiranju Jambrekove univerze, plačah, ki bi jih država zagotavljala duhovnikom in tudi ne enormno zvišanje kazni za protestnike. Slednje bi, kot pravijo, pomenilo konec demokracije v Sloveniji.

'Ukrepi vlade bolj učinkoviti, kot bi bilo znižanje DDV'
09. 11. 2020 14.07Vlada je z ukrepi za blažitev posledic koronske krize podjetjem in prebivalstvu po besedah finančnega ministra Andreja Širclja pomagala bolj, kot pa bi denimo z znižanjem davka na dodano vrednost (DDV). Davka na nepremičnine v tem mandatu ne namerava predlagati in tudi sicer se na davčnem področju ničesar ne bo uvajalo na hitro.

DZ potrdil državna jamstva za posojila podjetij v višini dveh milijard evrov
28. 04. 2020 06.34Državni zbor je sprejel zakon, s katerim bo država jamčila za posojila, ki jih bodo podjetja vzela za oživitev proizvodnje po epidemiji novega koronavirusa. Skupni obseg jamstev je določen pri dveh milijardah evrov, kar bi po besedah premierja Janeza Janše kratkoročno moralo zadoščati. V Levici, LMŠ in SD ob tem opozarjajo, da zaradi pogojev številna podjetja ne bodo mogla koristiti državnih jamstev.

Na pomoč gospodarstvu z dvema milijardama težko garancijsko shemo
22. 04. 2020 07.04Člani vladne svetovalne skupine so predstavili sveženj ukrepov, predvidenih v t. i. drugem protikoronskem zakonu, s katerim želi vlada predvsem zagotoviti likvidnost podjetij. Država z zakonom daje poroštvo za mikro, mala in srednja podjetja v višini 80 odstotkov, za velika pa v višini 70 odstotkov. Obseg garancijske oziroma poroštvene sheme je določen v višini dveh milijard evrov. S tem država nase prevzema večino potencialnih kreditnih izgub. Lahovnik pri tem pravi, da gre za pomoč podjetjem, ki so se v težavah znašla zaradi epidemije, ne pa tudi tistim, ki so bila v težavah že prej. Fiskalni prostor ni neomejen, denar bo treba nekoč vračati, opozarja.

Po sedmih letih ukinjajo dodatek za delovno aktivnost
22. 03. 2019 11.10Delovni invalidi bodo še naprej prejemali znesek globoko pod pragom revščine, dodatka za delovno aktivnost ne bo več, obeta pa se zvišanje minimalnega nadomestila za primer brezposelnosti. Kaj bodo spremembe pomenile za najbolj ogrožene?

Za brezposelne zvišanje najnižjega nadomestila in skrajšanje prejemanja za starejše od 55
13. 03. 2019 10.10Ministrstvo za delo načrtuje s spremembami zakona o urejanju trga dela med drugim zvišati najnižje denarno nadomestilo za brezposelnost, hkrati pa podaljšati zavarovalno dobo, ki je potrebna za izplačilo nadomestila, in skrajšati obdobje prejemanja nadomestila za starejše od 55 let.

Zvišanje socialne pomoči zaustavilo izvrševanje proračuna
14. 06. 2018 16.22Zaradi zvišanja denarne socialne pomoči s 1. junijem je vlada na seji sprejela sklep o začasnem zadržanju izvrševanja državnega proračuna. Zdaj ima 30 dni časa, da poišče ustrezne prihranke drugod, če ji to ne bo uspelo, pa bo morala pripraviti rebalans. Finančna ministrica Mateja Vraničar Erman pričakuje, da rebalans ne bo potreben.

Denarna socialna pomoč odslej višja
01. 06. 2018 06.02Prejemniki denarne socialne pomoči bodo odslej uporavičeni do več kot 87 evrov višje denarne pomoči, ki bo zdaj znašala 385,05 evra. Vendar dvig ni avtomatičen, zato na ministrstvu za delo opozarjajo, da je treba oddati vlogo na center za socialno delo.

Vloga za denarno socialno pomoč, vložena do konca julija, bo štela, kot da je vložena do konca maja
24. 05. 2018 11.42Po zakonski spremembi višine denarne socialne pomoči morajo prejemniki za njeno zvišanje oddati vlogo, saj za avtomatičen dvig ni zakonske podlage, je dejala pristojna ministrica, ki opravlja tekoče posle, Anja Kopač Mrak. Vse vloge, ki bodo vložene do konca julija, pa bodo šteli, kot da so bile vložene do 31. maja in od 1. junija upoštevali nov znesek denarne socialne pomoči.

Veto ni bil izglasovan, zvišanje socialne pomoči tako ostaja
25. 04. 2018 07.03Državni svetniki so z 12 glasovi za in 15 glasovi proti na javnem glasovanju zavrnili predlog odložilnega veta na novelo zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki zvišuje denarno socialno pomoč. Svetniki so sicer različno ocenjevali upravičenost dviga socialne pomoči, bolj enotni pa so si bili v oceni, da je sprejemanje zakonov naloga DZ.

Zvišanje denarne socialne pomoči zaradi možnosti veta ostaja negotovo
24. 04. 2018 15.44Državni svetniki so po za zdaj še neuradnih podatkih zbrali dovolj podpisov za sklic izredne seje državnega sveta, na kateri bi obravnavali predlog veta na novelo zakona o socialnovarstvenih prejemkih. S tem je usoda novele, ki zvišuje denarno socialno pomoč, negotova, v Levici pa še pred sklicem seje državnega sveta pozivajo k ohranitvi novele.

Ministrica vztraja pri 331 evrih socialne pomoči: Delo naj ostane vrednota
18. 04. 2018 15.45DZ se je lotil predloga novele o socialnovarstvenih prejemkih. Vlada za osnovni znesek minimalnega dohodka predlaga 331 evrov, a matični odbor je predlog dopolnil z amandmajem Levice, po katerem bi ta znesek v obdobju od začetka junija do konca leta znašal 385 evrov. DZ bo glasovanje opravil v četrtek.