zveza svobodnih sindikatov

'Nezaslišano, da se reforma predstavlja kot nekaj dobrega za delavce'

07. 04. 2025 15.40

Čeprav je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) med podpisniki dogovora o predlogu pokojninske novele, pa 10 od skupno 22 sindikatov v zvezi dogovora ni podprlo, so povedali na novinarski konferenci, ki jo je organiziral sindikat poklicnega gasilstva. Glavne novosti v predlogu reforme so za delavce in upokojence škodljive, menijo.

Upokojenci letos ne bodo dobili zimskega dodatka

07. 11. 2024 17.42

Ob bližajočem se decembru, ko bo minilo leto dni od izplačila zimskega dodatka za upokojence, ki so ga nekateri videli tudi kot 13. pokojnino, se pojavljajo nekateri pozivi k takšnemu ukrepu tudi letos. Toda zimski dodatek je bil lani po pojasnilu ministrstva za delo izplačan zato, da bi se upokojenci lažje soočili z vsesplošno draginjo.

Praznovanja ob 1. maju: 'Brez našega dela ni ničesar'

01. 05. 2024 07.19

Po torkovih kresovanjih so godbe zgodaj zjutraj s tradicionalnimi budnicami napovedale praznik dela. Čez dan bodo v organizaciji sindikatov in drugih prirediteljev potekala značilna prvomajska srečanja. V Ljubljani so svobodni sindikati priredili praznovanje na Rožniku, zbrane pa je nagovoril župan Zoran Janković.

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev

30. 04. 2024 18.22

Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

Trije meseci evidentiranja: kakšne spremembe se obetajo?

20. 02. 2024 19.46

Takoimenovano obvezno evidentiranje je za nekatere nočna mora, ki še kar velja, kljub obljubam tudi v vladi in koaliciji, da bodo zakon naredili bolj življenjski. Po treh mesecih je čas za oceno. Na ministrstvo za delo je prispelo 218 pripomb, iskali bodo kompromise, pravijo. Gospodarstvo še vedno vztraja, da je zakon popolnoma nepotreben, sindikati pa: da evidentiranje pravzaprav pomeni izvajanje zakona o delovnih razmerjih.

'Zaposleni na upravnih enotah so najslabše plačani javni uslužbenci'

29. 01. 2024 06.20

Zaposleni na večini upravnih enot po državi so začeli tridnevno stavko. V tem času bodo zagotavljali najnujnejše storitve, ponekod bodo zaprti krajevni uradi. V prvi vrsti zahtevajo primernejše plačilo za svoje delo, opozarjajo pa tudi na preobremenjenost zaposlenih. Predsednik sindikata Frančišek Verk je poudaril, da so zaposleni na upravni enoti najslabše plačani javni uslužbenci. "Pripravljeni smo na pogovore, vendar za začetek potrebujemo bolj konkretne predloge," pravi predsednik Sindikata delavcev UE Ljubljana Dragan Stanković. Zaradi stavke je sicer delo okrnjeno. Na Upravni enoti Ljubljana, največji upravni enoti v državi, so predhodno prenaročili 750 strank, ki so bile sicer naročene za katerega od treh dni, ko stavka poteka. Kakšnih večjih težav pa niso zaznali.

Predsednica ZSSS in izvršni direktor GZS o dvigu minimalne plače

18. 01. 2024 17.58

Ob vseh podražitvah je jasno, da se bo morala minimalna plača letos dvigniti za 4,2 odstotka, kolikor je decembra znašala letna inflacija, a je vse več glasnih opozoril, da je to absolutno premalo. Poleg odprtih stavk in front vlado zdaj ob zid stiska še Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, ki bo na petkovem sestanku zahtevala zvišanje minimalne plače za vsaj 7,5 odstotka. Po zakonu bi se minimalna plača z zdajšnjih 878 evrov dvignila na 902 evra neto, sindikalna zahteva pa bi minimalno plačo dvignila na 913 evrov neto. Situacijo sta pokomentirala predsednica ZSSS Lidijo Jerkič in izvršni direktor GZS Mitja Gorenšček.

Delodajalci: 7,5-odstotni dvig nas katapultira na sam vrh v EU

17. 01. 2024 06.00

Ob zdravniški in sodniški stavki bo vlada, kot kaže, morala ugrizniti še v eno kislo jabolko. Zveza svobodnih sindikatov namreč zahteva višje usklajevanje minimalne plače, kot je določeno z zakonom. Ta določa, da se minimalna plača uskladi z višino lanskoletne inflacije, ki znaša 4,2 odstotka. Sindikati pa delodajalcem in vladi pred petkovim sestankom sporočajo, da to ne bo dovolj, in zahtevajo dvig minimalne plače za 7,5 odstotka, kar bi pomenilo 913 evrov neto, po zakonu pa bi se minimalna plača dvignila na 902 evra neto. Zakaj takšna zahteva sindikatov, kaj nanjo pravijo delodajalci in kaj bodo vladi predlagali oni? V oddaji 24UR ZVEČER sta argumente soočila predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič in predstavnik delodajalcev Marjan Trobiš.

V Tuševih trgovinah bodo leto končali s stavko

28. 12. 2023 12.17

Kar so pred časom napovedali, bodo tudi uresničili. V Tuševih trgovinah po vsej Sloveniji bo v soboto celodnevna stavka, je sklenil stavkovni odbor. Danes se je namreč znova sestal z vodstvom družbe, vendar to po njihovih besedah še vedno nima posluha za zahteve zaposlenih po izenačitvi najnižje osnovne plače prodajalk z minimalno. Stavka bo potekala od 6. do 21. ure.

Po neuspešnih pogajanjih: 'Odločitev za protestni shod je pravilna'

06. 12. 2023 14.01

Predstavniki sindikatov javnega sektorja so se znova pogajali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem, a tudi tokrat velikega napredka ni bilo. Vlada naj bi namreč vztrajala pri ponudbi, po kateri bi se plače uskladile šele s 1. julijem prihodnje leto, pa še to le za okoli 2,2 odstotka. Čeprav so se dogovorili, da bodo s pogajanji nadaljevali v ponedeljek, bodo jutri ob 12. uri vseeno zakorakali na ulice. Predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Jakob Počivavšek je dejal, da je vztrajanje vlade pri tej ponudbi zgolj potrditev, da je odločitev za protestni shod pravilna.

'Socialne prejemke družinam, dijakom in študentom bi morali uskladiti v celoti'

17. 11. 2023 15.37

Več nevladnih, humanitarnih in sindikalnih organizacij poziva vlado in državni zbor, naj se socialni prejemki družinam, dijakom in študentom prihodnje leto v celoti uskladijo z draginjo. Napoved o 70-odstotnem usklajevanju je po njihovem mnenju korak v pravo smer, "a to ni dovolj". Prepričani so, da se 19 milijonov evrov za uskladitev da zagotoviti.

'Stiske ljudi se povečujejo, vlada naj socialne transferje uskladi z inflacijo'

15. 11. 2023 14.32

"Zahtevamo zgolj to, da se vladna koalicija drži svojih temeljnih predvolilnih obljub, da bo Slovenija socialna država," je dejala Nika Kovač iz Inštituta 8.marec na tiskovni konferenci proti socialnim rezom, kjer so se povezale številne organizacije, da bi izrazile svoje nezadovoljstvo vladi in državnemu zboru. Socialni rezi, pravijo organizacije, bodo najbolj prizadeli družine, šolarje, dijake in študente.

14. avgust: kako bo s plačami, odprtjem trgovin in zdravniško oskrbo?

10. 08. 2023 11.38

Vlada je zaradi zgodovinskih poplav po državi ponedeljek, 14. avgusta, razglasila za dan solidarnosti in tudi dela prost dan. Kaj to pomeni za odprtje trgovin, nakazila plač in zdravniško oskrbo? Bodo tisti v službi dobili dodatek? Se jim bo odobril dan izrednega dopusta? Kako bo z varstvom otrok? Vprašanj je veliko, odgovori pa kapljajo zelo počasi.

ZSSS na dnevih odprtih vrat ponuja pregled plačilnih list

15. 05. 2023 07.41

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) v tem tednu pripravlja dneve odprtih vrat, v okviru katerih bodo njeni sodelavci v 14 mestih na razpolago vsem, ki bi želeli preveriti, ali je njihova plača pravilno obračunana, ali so plačani vsi prispevki in ali prejemajo vse dodatke. Svetovanje je brezplačno, se je pa treba prijaviti.

Slovenija se je v maj prebudila ob tradicionalnih zvokih prvomajske budnice

01. 05. 2023 07.16

Ob mednarodnem prazniku dela se iz vrst politikov vrstijo politične poslanice. Predsednik vlade Robert Golob govori o tem, da je blaginja sad prizadevanj vseh ter da je zato prav, da se izboljšuje položaj vsakega posameznika. Predsednica države Nataša Pirc Musar je izpostavila vrednote delavk in delavcev, ki da jih je treba čuvati vse dni v letu, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pa je ob 1. maju izpostavila pomen boja za delavske pravice in dostojno delo. Številni kraji po državi se medtem prebujajo ob zvokih prvomajske tradicionalne budnice, ki jim bodo sledile prvomajske prireditve.

'Tolikšna podražitev ni upravičena, če ne prinese tudi kakovostnejših storitev'

06. 04. 2023 10.20

Je tako velika podražitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja upravičena? Nekdanji gospodarski minister in ekonomist Matej Lahovnik meni, da ni. "30 odstotkov je precej več, kot znaša inflacija, prav tako pa plačnik od tega nima nobene koristi," pravi. Profesorica na Ekonomski fakulteti Ljubljana Petra Došenović Bonča sicer meni, da je dvig posledica financiranja zdravstvenega sistema, v katerem zavarovalnice "igrajo precej pasivno vlogo". Slovensko zavarovalniško društvo pa, da je dvig premije nujen za nadaljnjo zagotavljanje doplačil za opravljene zdravstvene storitve za prebivalstvo.

Predlog za brezplačno kosilo za vse učence gre v drugo obravnavo

23. 02. 2023 16.04

DZ je z 51 glasovi za in nobenim proti odločil, da je predlog novele Zakona o šolski prehrani primeren za nadaljnjo obravnavo. Z 49 glasovi za in petimi proti pa so kot primernega za nadaljnjo obravnavo ocenili tudi predlog sprememb Zakona o osnovni šoli. Predloga je v DZ vložilo 5000 državljanov, v njihovem imenu pa Inštitut 8. marec.

V DZ naklonjeni brezplačnim kosilom, ministrstvo opozarja pred neizvedljivostjo

22. 02. 2023 06.52

V državnem zboru so razpravljali o predlogih sprememb zakonov o osnovni šoli in šolski prehrani, ki ju je v parlamentarni postopek z več kot 5000 overjenimi podpisi oktobra vložil Inštitut 8. marec. S predlogoma želijo zagotoviti brezplačno kosilo za vse učence. Nasprotovanja predlogu ni izrecno napovedala nobena poslanska skupina. O predlogu bodo glasovali v četrtek.

'Pacienti in zdravniki stavkajo, medicinske sestre pa delamo'

05. 01. 2023 14.16

Ob napovedanih stavkah pacientov in zdravnikov so se oglasili tudi v Strokovnem združenju izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije. V združenju poudarjajo, da bi morali biti v središču sistema pacienti, varovanci, stanovalci. Predsednik združenja Klemen Šuligoj ocenjuje, da je stavka bolnikov popolnoma upravičena. "Verjamem pa, da bi se sleherna medicinska sestra rada pridružila stavki, a žal nas je na delovnih mestih premalo, tako da bi z dodatno odsotnostjo ogrožali varnost in zdravje naših pacientov," je še dodal. Tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije podpira stavko pacientov in se pridružuje pozivu civilne iniciative Glas ljudstva.

V zvezi sindikatov opozorili na pomen dostojnega dela in plačila

09. 12. 2022 13.23

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je pred svetovnim dnevom človekovih pravic, ki ga obeležujemo desetega decembra, tudi letos z mirnim shodom pred poslopjem državnega zbora opozorila na pomen dostojnega dela in plačila. Predstavnike zveze je ob tem sprejela predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.

Nova sestava DS ima precej novih imen in 16 dosedanjih svetnikov

24. 11. 2022 21.20

Na volilnih zborih je bila izvoljena nova sestava državnega sveta. Med 40 novoizvoljenimi svetniki jih je 16 v svetniških klopeh sedelo že v zadnjem mandatu. Med tistimi, ki jim vnovična izvolitev ni uspela, pa je tudi sedanji predsednik DS Alojz Kovšca.

Inštitut 8. marec v DZ vložil predlog za brezplačna kosila

17. 10. 2022 10.55

Inštitut 8. marec je v državni zbor prinesel več kot 5000 overjenih podpisov državljank in državljanov, ki so jih zbrali za vložitev predlogov sprememb zakona o osnovni šoli in novele zakona o šolski prehrani. S predlogoma želijo zagotoviti brezplačna kosila za vse otroke, je ob prihodu pred DZ pojasnila direktorica inštituta Nika Kovač.

Predlog: 13. pokojnina oziroma 625 evrov letnega dodatka za vse

31. 08. 2022 14.45

V Sindikatu upokojencev Slovenije predlagajo, da se letni dodatek za upokojence postopoma preoblikuje v trinajsto pokojnino. V sindikatu so prepričani, da je letni dodatek postal kategorija, ki je izgubila svoj pomen oziroma namen, zato menijo, da je zdaj pravi čas za spremembo. Predlagajo 625 evrov letnega dodatka za vse upokojence v letu 2023. Ministrstvo za delo uvedbe ne podpira, saj bi šlo za 'regresiven in nepravičen ukrep'.

Združenje zdravstvenih zavodov skrbi, da glas izvajalcev ne bo dovolj slišan

25. 08. 2022 12.21

V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije so zaskrbljeni zaradi napovedanega vladnega določanja vsebine programa storitev zdravstvenega zavarovanja. Skrbi jih, da ob arbitrarnem odločanju vlade glas izvajalcev ne bo dovolj slišan. Ob tem so pripravljeni sodelovati pri pripravi najboljših rešitev, poudarja direktor združenja Marjan Pintar.

Sindikati ostro proti Jankoviću: Mesto podreja izkoriščevalskim korporacijam

17. 08. 2022 11.13

Če bi imeli dostojne pogoje za opravljanje svojega dela ne glede na to, koliko dostav s kakšnimi razdaljami opravijo, ne bi bili prisiljeni v hitenje na cesti, so se v sindikatu Mladi plus odzvali na odločitev, da morajo kurirji Wolta in Glova v Ljubljani nositi identifikacijske številke, ki naj bi olajšale sankcioniranje v primeru neprimerne vožnje.

Socialni partnerji po letu dni sedli za mizo in našli skupni jezik

15. 07. 2022 12.20

Socialni partnerji so na prvi seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) po 14 mesecih spet sedli za isto mizo. Po srečanju je bilo slišati, da večjih nesoglasij ni bilo in da so pri bistvenih točkah našli skupen jezik. Zavezali so se tudi k obuditvi socialnega dialoga.

Zaposleni zaradi vročine v prodajnem šotoru v Mariboru kolapsiral

03. 07. 2022 09.15

Eden od mlajših zaposlenih v Lesnini, ki je delo opravljal v šotoru pred prodajalno, je zaradi vročine kolapsiral in dobil vročinske krče. Sindikat delavcev trgovine Slovenije je zaradi nevzdržnih razmer inšpektorat za delo pozval k zaprtju obrata, ta pa je to z ustno odpovedno odločbo tudi storil. Zaprli bodo tudi druge prostore, kjer je temperatura previsoka in kjer delodajalec ni sprejel predpisanih ukrepov.

Med stavko minimalen obseg informativnega programa na TVS

17. 06. 2022 10.04

Zaradi stavke novinarskih sindikatov Radiotelevizije Slovenija bo v ponedeljek na TVS spremenjena programska shema. Informativne oddaje prvega programa bodo krajše, je sporočilo vodstvo RTVS. Kot je dodalo, bo zagotovilo, da pri tem ne bo kršena pravica do obveščenosti. V stavkovnem odboru so zavrnili navedbe generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha, da bo stavka okrnila informativni program TVS. ZSSS še naprej podpira novinarje RTVS pri izražanju stališč in nezadovoljstva ter pričakuje uresničitev stavkovnih zahtev. Predstavniki ZSSS jim bodo podporo izkazali z udeležbo na protestnem shodu v ponedeljek.

Prihaja nov val podražitev. Kako bomo prešli obdobje vse večje draginje?

05. 05. 2022 06.00

Novega vala podražitev se ne da več zaustaviti, so prepričani v gospodarstvu. V zadnjem letu smo sicer podražitvam priča na praktično vsakem koraku. Kaj torej prinaša deregulacija cen naftnih derivatov? Kaj pomeni odločitev Banke Slovenije, da bodo krediti spet bolj dostopni? Kaj bo s plačami in dodatki, kot je kilometrina?

Na Rožniku po dveletnem premoru spet živahno, po državi zagoreli kresovi

30. 04. 2022 07.39

Na Rožniku, kamor se je po dveh letih ponovno v živo vrnila tradicionalna sindikalna prireditev na predvečer praznika dela, so se zbrali številni obiskovalci. Kres je zagorel ob 22. uri, pred tem pa so obiskovalce nagovorili sindikalni predstavniki. V ospredju letošnjih nagovorov so bile predvsem nedavne državnozborske volitve.