zunanja schengenska meja

Kdo je za priznanje Palestine in zakaj Tomčeva pravi, da je to fiasko naše politike?

30. 05. 2024 06.00

Kje smo glede varnosti in migracij v Sloveniji, kaj menijo o priznanju Palestine in kaj je zanje zelena agenda Evropske unije? V oddaji 24UR ZVEČER so se soočili Romana Tomc iz SDS, Matjaž Nemec iz vrst SD, Vladimir Prebilič iz stranke Vesna in Peter Gregorčič iz SLS.

Zunanja schengenska meja je spet zadihala

09. 01. 2023 08.35

"Najhujše je mimo," so si po nočni izmeni oddahnili policisti in cariniki vzdolž zunanje schengenske meje. Konec tedna je bil namreč v znamenju nepopisne gneče na cestah, ki so vodile z Balkana proti zahodni Evropi. Povečan promet sicer še vedno ostaja, na nekaterih mejnih prehodih med Hrvaško in Srbijo ter Bosno in Hercegovino je še vedno treba čakati eno uro. Zastoj tovornih vozil v smeri Avstrije pa je tudi pred Karavankami in Šentiljem.

Bobnarjeva: Stališče Slovenije je, da naj Hrvaška čim prej vstopi v Schengen

29. 08. 2022 06.43

Na mejnem prehodu Obrežje sta se sestala notranja ministra Slovenije in Hrvaške, Tatjana Bobnar in Davor Božinović. Šlo je za njuno prvo srečanje, odkar je Bobnarjeva junija prevzela naloge slovenske notranje ministrice. Govorila sta predvsem o upravljanju migracij, pa tudi o policijskem sodelovanju med državama in prihodnosti schengenskega prostora. Oba sta izpostavila, da letos državi beležita večje število ilegalnih prehodov meje in da bosta omenjeno problematiko državi naslovili tudi na Evropsko komisijo. Božinović je kot dokaz dobrih medsosedskih odnosov izpostavil tudi 1,7 slovenskih prehodov meje v letošnjem letu.

Avstrijci presenečeni, ker rahljamo ukrepe na mejah

23. 02. 2021 18.59

V Sloveniji že deset dni ni stalnih mejnih kontrol, povezanih s koronavirusom, pri vstopu iz Avstrije, Italije in Madžarske, pa čeprav še vedno velja, da je za vstop nujen negativni test ali karantena, pišejo avstrijski mediji. In kot kaže, to severne sosede, ki imajo tudi sami še vedno precejšnje težave z virusom, kar nekoliko preseneča.

Problematična siva cona v migracijskem paktu glede meje s Hrvaško?

13. 11. 2020 19.13

Notranji minister Aleš Hojs opozarja na zelo problematično sivo cono v predlogu novega migracijskega pakta glede slovenske meje s Hrvaško, ki je zunanja schengenska meja, ne pa tudi zunanja meja EU. Ni namreč jasno, ali bo Slovenija nezakonite migrante še lahko vračala na Hrvaško, je dejal ob robu virtualnega zasedanja notranjih ministrov EU.

Macron: Evropa se bo z migracijami iz Afrike soočala še desetletja

04. 07. 2018 21.31

Avstrija, ki je z julijem prevzela predsedovanje Evropski uniji, poudarja, da se želi osredotočiti na zunanjo schengensko mejo. Ob tem opozarja, da se zahodnega Balkana ne sme puščati v vakuumu. Francoski predsednik Macron pa opozarja, da se bo Evropa z migracijami iz Afrike soočala še desetletja.

Slovenija bo Hrvaški še nekaj časa ponujala roko, pravi Cerar. Bruselj vztraja, da morata državi uresničiti odločbo

26. 07. 2017 15.39

Bruselj se je odzval na pismo Karla Erjavca, v katerem ta vrh EU obvešča o nezakonitih enostranskih dejanjih Hrvaške. Evropska komisija je odgovorila, da njeno stališče ostaja enako, torej da morata državi uresničiti odločbo.

Erjavec: Podpredsedniku Evropske komisije bom poslal pismo po tem, ko ga bo Cerar proučil

20. 07. 2017 14.34

Tudi minister Erjavec zatrjuje, da vlada glede arbitražne razsodbe vodi enotno politiko. V prihodnjih dneh bo pisal podpredsedniku Evropske komisije, čaka le, da pismo potrdi premier Cerar. "Država, ki namenoma krši mednarodni pravni red in pravni red EU, že sama po sebi ne izpolnjuje pogojev, da bi postala del schengena," je dejal.

V DZ nezadovoljni z izjavami Erjavca v Bruslju: 'To služi le strankarskim interesom, nikakor pa ne državi'

18. 07. 2017 13.43

Predsednik SD Dejan Židan je v Bruslju ponedeljkov poziv zunanjega ministra Karla Erjavca k resni razpravi o incidentih v Piranskem zalivu v vladi in koaliciji ocenil kot izrazito dobronameren: "Če kdor koli misli, da je dogovor s Hrvaško mogoč, je pretirano naiven." Zaradi Erjavčevih izjav je menda precej nejevoljen predsednik DZ Milan Brglez.

V Piranskem zalivu v 17 dneh 36 incidentov, slovenski ribiči upajo na čimprejšnjo uveljavitev razsodbe

17. 07. 2017 16.13

Od arbitražne razsodbe do včeraj, torej v 17 dneh, je slovenska policija v Piranskem zalivu zabeležila kar 36 incidentov. Novo mejno črto vztrajno prestopajo tudi hrvaški ribiči. Zunanji minister Karl Erjavec je v Bruslju zato pozval k resni razpravi vlade o enostranskih dejanjih Hrvaške v Piranskem zalivu. "To ni več hec," je prepričan minister.

Šefic: Šibka točka so avtobusne steze na mejnih prehodih

03. 05. 2017 12.22

Slovenija je kadrovsko in tehnično usposobljena za izvajanje novega režima nadzora zunanje schengenske meje, zagotavlja državni sekretar na notranjem ministrstvu Šefic. Kot šibko točko, s katero se Slovenija sooča in bi jo morala rešiti, je omenil avtobusne steze na mejnih prehodih. Hrvaško pa je okrcal, da ni bila pripravljena na uvedbo sistematičnega nadzora.

Ban Ki Mun zaskrbljen nad ostrejšimi ukrepi na balkanski poti

26. 02. 2016 09.31

Geopolitična struktura Evrope in odnosi med državami močno vplivajo na reševanje migrantske krize. Grčija je denimo sprta tako s Turčijo kot z Makedonijo. Na Balkanu še niso pozabili svoje vojne. Grčija priliva olje na ogenj v odnosih z Avstrijo, saj je zavrnila obisk avstrijske ministrice. Ban Ki Mun pa svari, da ukrepi na mejah niso v skladu z Ženevsko konvencijo o beguncih.

Bodeča žica na meji s Hrvaško nas je do zdaj stala nekaj več kot 1,9 milijona evrov

18. 12. 2015 06.48

Do srede so na slovenski meji s Hrvaško postavili 136,5 kilometra ograje, ki je stala nekaj več kot 1,9 milijona evrov, je povedal minister Počivalšek. Tekoči meter celotne ograje je stal 13,9 evra, samo žice pa 10,8 evra. "Takoj, ko bodo pogoji takšni, da bodo to omogočali, bo ta ograja odstranjena," je zatrdil.

Ni pravega odgovora Evrope, premestitev beguncev ne deluje, države vlagajo tožbe. 'EU še ni bila bolj ogrožena'

09. 12. 2015 10.47

Od dogovorjenih 160.000 so doslej premestili le nekje 200 beguncev. Slovaška in Madžarska sta zaradi kvot vložili tožbi na Sodišču EU, zunanja schengenska meja ni pod nadzorom. To res vodi v razpad EU? Število beguncev, ki vstopajo v Slovenijo, se je medtem spet povečalo.

V Slovenijo doslej vstopilo skoraj 240.000 beguncev in migrantov

19. 11. 2015 07.00

Slovenija je Hrvaški formalno najavila vračanje skupine ekonomskih migrantov, a je Hrvaška zahtevo zavrnila. Tudi Srbija in Makedonija sta začeli omejevati vstop migrantom, sprejemajo le begunce iz Sirije, Afganistana in Iraka. Stekli bodo nujni pogovori, Šefic poudarja, da bo ločevanje migrantov nujno.

Slovenija se ograjuje: prve aktivnosti v Zavrču, ograje bodo varovali vojaki in policisti

10. 11. 2015 06.37

Ker begunski val ne pojenja, severne države pa omejujejo število beguncev, ki jih sprejmejo v enem dnevu, se je vlada odločila, da bo na mejo s Hrvaško postavila ograje. "Bile naj bi začasne, usmerjevalne, merile naj bi 1,80 metra v višino in prav toliko v širino, ojačane pa bodo s trimetrskimi stebri. Varovali jih bosta vojska in policija," je pojasnil župan Zavrča, kjer jih bodo najprej postavili.

Do februarja v Slovenijo vsak dan 5000 migrantov. 'Žičnata ograja ne pomeni zaprtja meje'

05. 11. 2015 06.37

Borut Pahor je pozval k nujnemu povečanju denarja za policijo, vojsko in civilno zaščito in poudaril, da je nujno razlikovati med prosilci za azil in migranti. Nemčija bo uvedla posebne centre za prebežnike, ki imajo ki imajo manjše možnosti, da ostanejo v državi, Švedska pa ne more več zagotoviti namestitve prosilcem za azil.

Cerar: Slovenija se bo pogovarjala o koridorjih, vojske zaenkrat ni potrebno aktivirati

18. 09. 2015 05.17

O dogodkih v zvezi z begunci je razpravljal tudi Svet za nacionalno varnost. Po sestanku je premier Miro Cerar dejal, se bo Slovenija, če bi se zgodilo, da bo pritisk beguncev prevelik, zanesljivo pogovarjala t. i. koridorjih. Zatrdil je, da za zdaj aktivacija vojske, razen pri logistični pomoči, ni potrebna.

Bodo incidenti pripeljali do odstopov?

20. 03. 2008 10.34

Zaradi slabega nadzora slovenskega ozemlja ob Dragonji se pojavljajo zahteve po odstopu Mateja in Romška.

Odprli nov maloobmejni prehod

13. 09. 2003 00.00

V vasici Planina pod Gorjanci so slovesno odprli maloobmejni prehod med Slovenijo in Hrvaško, ki ga bodo začeli uporabljati v prihodnjih dneh.

Dimitrij Rupel: Opravili smo sprejemni izpit

09. 10. 2002 00.00

Potem ko je Evropska komisija za vstop v EU v letu 2004 priporočila deset držav, med njimi tudi Slovenijo, smo se o posledicah vstopa pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.

Potočnik v Zagrebu o schengenski meji

01. 08. 2002 00.00

Osrednja tema pogovorov med ministrom za evropske zadeve Janezom Potočnikom in hrvaškim kolegom Nevenom Mimico je bila uveljavitev schengenskega režima na meji med državama, ki bo po vstopu Slovenije v EU postala tudi zunanja meja povezave.